Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիրն Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կարիք է տեսնում՝ կանխելու հայերի դեմ հերթական ցեղասպանությունը
Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիրն Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կարիք է
տեսնում՝ կանխելու հայերի դեմ հերթական ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քինի նահանգային քոլեջի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրության ամբիոնի պատվավոր վարիչ, Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիր Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին կարևորում է միջազգային հանրության դերակատարությունը՝ ստիպելու Ադրբեջանին հրաժարվել ԼՂ-ի, Հայաստանի հայերի դեմ ցեղասպանական մտադրություններից: Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի շրջանակում:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի նախագահը ցեղասպանություն է նախատեսում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ և հարցին, թե այս առումով ի՞նչ կարող է անել միջազգային հանրությունը՝ կանխելու նոր ցեղասպանությունը՝ նա ասաց, որ միջազգային հանրությունը կարող է շատ ավելին անել, քան արդեն արել է՝ կանխելու նոր ցեղասպանությունը: Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին ընդգծեց՝ ցեղասպանությունը կարող է կանխվել:
«Ես կարծում եմ, որ այժմ քայլեր ձեռնարկելը կկանխի հայերի դեմ հերթական ցեղասպանությունը: Առնվազն այս սպառնալիքները բավարար են՝ հասկանալու, որ պետք է գործողություններ ձեռնարկել: Հակառակ դեպքում մեր բոլոր «այլևս երբեք» կարգախոսները փուչ կդառնան: Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան հասկանան, որ անպատժելիության պայմաններում չեն գործում»,-ասաց նա:
Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին ընդգծեց՝ միջազգային հանրությունը պետք է հասկացնի, որ ցեղասպանական հարձակումը հայերի դեմ Արցախում, Հայաստանում կամ այլ վայրում, ուժգին պատասխան կստանա, ծանր հետևանքներ կլինեն՝ հայերի դեմ գործողությունների համար: Եվ այս ամբողջը պետք է արվի դիվանագիտական ճանապարհով, սա համակարգված ջանքեր է պահանջում:
«Ավելին՝ բոլոր այն պատերազմական դաժան հանցագործությունները, որոնք կատարվել են 2020-ին (հեղ.-44-օրյա պատերազմի ընթացքում) և 2022-ի սեպտեմբերին, պետք է քննվեն միջազգային դատարաններում՝ որպես ծանր հանցագործություններ: Այսպիսով մենք պետք է հետամուտ լինենք այդ հանցանքների համար պատասխանատվության ենթարկելու հարցում: Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, կարծում եմ, որ որոշ կարևոր երկրներ, որոնք համագործակցում են Ադրբեջանի հետ, կարող են սպառնալ՝ չեղարկելու իրենց տնտեսական և ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին: Ես հուսով եմ, որ աշխարհի խոշոր տերությունները սա շատ լուրջ կընդունեն և կձեռնարկեն ամեն ինչ, դիվանագիտական ողջ գործիքակազմը կկիրառեն՝ հասկացնելու Թուրքիային և Ադրբեջանին, որ նրանք պետք է հետ կանգնեն այն ցեղասպանական լեզվից, որը նրանք օգտագործում են՝ ահաբեկելու հայերին, սպառնալու հերթական ցեղասպանությամբ»,-եզրափակեց նա:

Co-Founder of Lemkin Institute sees need for sanctions against Azerbaijan to prevent another genocide against Armenians
Co-Founder of Lemkin Institute sees need for sanctions against Azerbaijan to prevent another
genocide against Armenians
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Elisa von Joeden-Forgey, Co-Founder and Co-President of the Lemkin Institute for Genocide Prevention, endowed Chair in Holocaust and Genocide Studies, Keene State College, USA, highlights the role of the international community on putting pressure on Azerbaijan to refuse from genocidal intentions against Armenians of Nagorno Karabakh and Armenia.
In response to the question of ARMENPRESS within the framework of the 4th Global Forum Against the Crime of Genocide, Elisa von Joeden-Forgey said the international community can do a lot more than it has already done to prevent a new genocide. She said “this is a genocide that can be prevented”.
“Taking action now will, I believe, stave off another genocide against Armenians or at the very least the threat is extreme enough that these actions must be taken. Otherwise, all of our slogans of “Never Again” will hollow. The international community first and foremost needs to put pressure on Turkey and Azerbaijan so that Turkey and Azerbaijan know that they are not working in a space of impunity”, she said.
Elisa von Joeden-Forgey emphasized that the international community has to make it clear that any genocidal attacks on Armenian life whether in Artsakh, Armenia and the Diaspora will be responded to with strength, that there will be severe consequences for acts against Armenians.
“This can all be done diplomatically, it needs, however, a coordinated effort. Furthermore, all of these war crimes that we have seen, these atrocity crimes that have been committed in 2020 and again in September 2022 need to be tried in international courts as high crime. So, we need to pursue accountability for those crimes. I think that the international community could pursue sanctions, could entertain the idea of sanctions against Azerbaijan, I think some of the most important states who are working with Azerbaijan could certainly threaten to pull their economic and military aid to Azerbaijan, and I hope that the major powers of the world will take this very seriously and pursue everything that is in their diplomatic toolbox to make it clear to Turkey and Azerbaijan that they must pull back from this genocidal language that they are using to terrorize Armenians and potentially to threaten another genocide”, she stated.