Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիրն Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կարիք է տեսնում՝ կանխելու հայերի դեմ հերթական ցեղասպանությունը
Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիրն Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կարիք է
տեսնում՝ կանխելու հայերի դեմ հերթական ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քինի նահանգային քոլեջի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրության ամբիոնի պատվավոր վարիչ, Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիր Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին կարևորում է միջազգային հանրության դերակատարությունը՝ ստիպելու Ադրբեջանին հրաժարվել ԼՂ-ի, Հայաստանի հայերի դեմ ցեղասպանական մտադրություններից: Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի շրջանակում:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի նախագահը ցեղասպանություն է նախատեսում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ և հարցին, թե այս առումով ի՞նչ կարող է անել միջազգային հանրությունը՝ կանխելու նոր ցեղասպանությունը՝ նա ասաց, որ միջազգային հանրությունը կարող է շատ ավելին անել, քան արդեն արել է՝ կանխելու նոր ցեղասպանությունը: Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին ընդգծեց՝ ցեղասպանությունը կարող է կանխվել:
«Ես կարծում եմ, որ այժմ քայլեր ձեռնարկելը կկանխի հայերի դեմ հերթական ցեղասպանությունը: Առնվազն այս սպառնալիքները բավարար են՝ հասկանալու, որ պետք է գործողություններ ձեռնարկել: Հակառակ դեպքում մեր բոլոր «այլևս երբեք» կարգախոսները փուչ կդառնան: Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի և Ադրբեջանի վրա, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան հասկանան, որ անպատժելիության պայմաններում չեն գործում»,-ասաց նա:
Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին ընդգծեց՝ միջազգային հանրությունը պետք է հասկացնի, որ ցեղասպանական հարձակումը հայերի դեմ Արցախում, Հայաստանում կամ այլ վայրում, ուժգին պատասխան կստանա, ծանր հետևանքներ կլինեն՝ հայերի դեմ գործողությունների համար: Եվ այս ամբողջը պետք է արվի դիվանագիտական ճանապարհով, սա համակարգված ջանքեր է պահանջում:
«Ավելին՝ բոլոր այն պատերազմական դաժան հանցագործությունները, որոնք կատարվել են 2020-ին (հեղ.-44-օրյա պատերազմի ընթացքում) և 2022-ի սեպտեմբերին, պետք է քննվեն միջազգային դատարաններում՝ որպես ծանր հանցագործություններ: Այսպիսով մենք պետք է հետամուտ լինենք այդ հանցանքների համար պատասխանատվության ենթարկելու հարցում: Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, կարծում եմ, որ որոշ կարևոր երկրներ, որոնք համագործակցում են Ադրբեջանի հետ, կարող են սպառնալ՝ չեղարկելու իրենց տնտեսական և ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին: Ես հուսով եմ, որ աշխարհի խոշոր տերությունները սա շատ լուրջ կընդունեն և կձեռնարկեն ամեն ինչ, դիվանագիտական ողջ գործիքակազմը կկիրառեն՝ հասկացնելու Թուրքիային և Ադրբեջանին, որ նրանք պետք է հետ կանգնեն այն ցեղասպանական լեզվից, որը նրանք օգտագործում են՝ ահաբեկելու հայերին, սպառնալու հերթական ցեղասպանությամբ»,-եզրափակեց նա:

Соучредитель Института Лемкина считает, что санкции против Азербайджана необходимы для предотвращения геноцида
Соучредитель Института Лемкина считает, что санкции против Азербайджана
необходимы для предотвращения геноцида
Соучредитель Института Лемкина по предотвращению геноцида, специалист по изучению Холокоста и геноцида Элиза фон Джорден-Форги подчеркнула роль международного сообщества в принуждении Азербайджана к отказу от геноцидальных намерений, направленных против армян Нагорного Карабаха и Армении. Такую точку зрения она высказала, отвечая на вопрос «Арменпресс» на Глобальном форуме «Против преступления геноцида».
Касаясь наблюдения, что президент Азербайджана планирует геноцид против армян Нагорного Карабаха, и вопроса, что может сделать международное сообщество для предотвращения нового геноцида, она сказала, что международное сообщество может сделать гораздо больше для предотвращения нового геноцида, чем это уже сделано. Элиза фон Джорден-Форги подчеркнула, что геноцид можно предотвратить.
«Я верю, что предпринимаемые сейчас шаги предотвратят новый геноцид против армян. По крайней мере, этих угроз достаточно, чтобы понять, что нужно принимать меры. Иначе все наши лозунги «никогда больше» пройдут прахом. Международное сообщество должно оказать давление на Турцию и Азербайджан, чтобы Азербайджан и Турция поняли, что их действуют не останутся безнаказанными», - сказала она.
Элиза фон Джорден-Форги подчеркнула, что международное сообщество должно дать понять, что геноцидальные нападения на армян в Арцахе и в Армении или где-либо еще получат ответы, будут иметь тяжелые последствия. И все это надо делать путем дипломатии, что требует скоординированных усилий.
«Кроме того, все те жестокие военные преступления, совершенные в 2020 году (во время 44-дневной войны) и в сентябре 2022 года, должны быть расследованы в международных судах как тяжкие преступления. Поэтому мы должны добиваться ответственности за эти преступления. Я думаю, что международное сообщество может ввести санкции против Азербайджана, я думаю, что некоторые важные страны, которые сотрудничают с Азербайджаном, могут пригрозить отменить свою экономическую и военную помощь Азербайджану. Я надеюсь, что крупные державы мира отнесутся к этому очень серьезно и сделают все, используют все дипломатические инструменты, чтобы Турция и Азербайджан поняли, что они должны отказаться от языка геноцида, которым они терроризируют армян, угрожают новым геноцидом», - заключила она.