Արցախի ՄԻՊ-ը դիմել է միջազգային հանրությանը՝ խնդրելով գործողություններ ձեռնարկել նոր ցեղասպանությունը կանխելու համար
Արցախի ՄԻՊ-ը դիմել է միջազգային հանրությանը՝ խնդրելով գործողություններ
ձեռնարկել նոր ցեղասպանությունը կանխելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մարդու իրավունքների միջազգային օրվա առթիվ ուղերձ է հղել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այսօր մարդու իրավունքների միջազգային օրն է։ Եվս մեկ առիթ՝ խորհելու, թե ինչպես և ինչքանով են պաշտպանված մարդու իրավունքները աշխարհում, հարցնելու ինքներս մեզ՝ արդյոք աշխարհի բոլոր մասերում ապրող մարդիկ օգտվում են նույն իրավունքներից և ազատություններից։
Այսօր մենք նաև նշում ենք Արցախի անկախության հանրաքվեի և Սահմանադրության օրը։ Օր, երբ մենք, իրացնելով մեր ինքնորոշման իրավունքը, արտահայտել ենք մեր կամքը՝ անկախ ապրելու մեր հայրենիքում և որոշելու մեր ապագան։
Ավելի քան երկու տարի է անցել հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունից, որ պետք է վերջ դներ 2020 թվականին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և ապահովեր խաղաղություն Լեռնային Ղարաբաղում, սակայն այն, ինչ ունենք, շատ հեռու է խաղաղություն կոչվելուց։
Այս երկու տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը դիմել է բազմաթիվ հանցագործությունների՝ սպանելով քաղաքացիական անձանց, առևանգելով և խոշտանգելով խաղաղ բնակիչների, ոչնչացնելով նրանց ունեցվածքը և մշակութային ժառանգությունը, դիտավորյալ խաթարելով կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների աշխատանքը և ոտնձգելով Արցախի ամբողջ բնակչության հոգեբանական և ֆիզիկական անձեռնմխելիության դեմ։ Սրանք փաստեր են, որոնց հետևում մարդկային ճակատագրեր են, մարդկանց խաթարված կյանքն է ու մշուշոտ ապագան։
Վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը ակտիվորեն փորձում է փակել Լաչինի միջանցքը, որը միակ ճանապարհն է, որը կապում է Արցախի ժողովրդին արտաքին աշխարհի հետ։ Լաչինի միջանցքը թեկուզ մի քանի ժամով փակելը հղի է անդառնալի հումանիտար հետևանքներով։ Բայց Ադրբեջանը անտեսում է մարդու իրավունքները, անգամ իր քաղաքացիների իրավունքները։ Ադրբեջանն այսօր առաջ է մղում իր հանցավոր քաղաքականությունը, որի նպատակն է ամբողջությամբ հայաթափել Արցախը։
Մարդու իրավունքները համընդհանուր են, և Արցախի ժողովուրդը արժանի է բոլոր իրավունքներին, ինչպես աշխարհում յուրաքանչյուրը։ Ես դիմում եմ միջազգային մեծ ընտանիքին՝ խնդրելով գործողություններ ձեռնարկել նոր ցեղասպանությունը կանխելու և իմ ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու համար։ Առկա վկայությունները առավել քան բավարար են միջազգային համապատասխան մեխանիզմներ գործի դնելու համար։ Սա մեկ կամ մի քանի դերակատարների պատասխանատվության հարց չէ, սա ամբողջ միջազգային հանրության պատասխանատվության հարց է։

Омбудсмен Арцаха обратился к международному сообществу с просьбой предотвратить новый геноцид
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян направил обращение по случаю Международного дня прав человека.
Как передает Арменпресс, в сообщении, в частности, говорится:
«Сегодня Международный день прав человека. Это еще один повод задуматься о том, как и в какой степени права человека защищены в мире, задать самим себе вопрос: пользуются ли люди, живущие в разных уголках мира, одинаковыми правами и свободами?
Сегодня мы также отмечаем день Референдума о независимости и день Конституции Арцаха. День, когда мы, реализовав свое право на самоопределение, выразили свою волю жить независимо на своей Родине и определять своё будущее.
Прошло более двух лет с момента подписания Трехстороннего заявления о прекращении огня, которое должно было положить конец войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха в 2020 году, и обеспечить мир в Нагорном Карабахе. Однако то, что мы имеем сегодня, едва ли можно назвать миром.
Вот уже два года, как Азербайджан прибегает к многочисленным преступлениям, убивая гражданских лиц, похищая и подвергая пыткам наших мирных жителей, уничтожая их имущество и культурное наследие, преднамеренно нарушая работу критически важных объектов нашей инфраструктуры, посягая на психологическую и физическую неприкосновенность всего населения Арцаха. Это факты, за которыми стоят человеческие судьбы, разрушенные жизни и их неопределенное будущее.
В последнее время Азербайджан активно пытается закрыть Лачинский коридор, который является единственным путём, соединяющим Арцах с внешним миром. Закрытие Лачинского коридора даже на несколько часов чревато необратимыми гуманитарными последствиями. Но Азербайджан, пренебрегая правами человека, зачастую даже своих собственных граждан, продолжает продвигать свою преступную политику, направленную на выселение коренного армянского народа Арцаха.
Права человека универсальны, и народ Арцаха заслуживает всех прав, как и все люди в этом мире. Я обращаюсь к большой международной семье с просьбой принять меры для предотвращения нового геноцида и защиты прав моего народа. Имеющихся доказательств более чем достаточно для приведения в действие международных механизмов. Это не ответственность одного или нескольких акторов, а ответственность всего международного сообщества.