Կատարում աշխարհի գավաթի խաղերի ժամանակ մահացել է ամերիկյան հայտնի ֆուտբոլային մեկնաբան Գրանթ Վալը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կատարում Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության Արգենտինա-Նիդերլանդներ խաղի լուսաբանման ժամանակ մահացել է ամերիկյան ամենահայտնի սպորտային լրագրողներից մեկը՝ Գրանթ Վալը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությանը։
Ըստ Վալի կողքին գտնվող լրագրողների՝ դեպքը տեղի է ունեցել խաղի լրացուցիչ ժամանակի ընթացքում. Վալն իր տեղում ընկել է, շտապօգնության բուժաշխատողները շատ արագ մոտեցել են, սակայն նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել։
Դեկտեմբերի 7-ին Վալն իր Twitter-ի էջում գրել էր, որ տոնում է իր 49-ամյակը։
Վերջին օրերին Վալն առողջական խնդիրներ ուներ, ինչի մասին նա գրել էր իր կայքում։ ԱՄՆ-Նիդերլանդներ խաղի օրը նրա վիճակը վատթարացել էր։ Կատարում նա այցելել էր մեդիա կենտրոնի բուժհատատություն, բժիշկները նրա մոտ բրոնխիտ էին կասկածել և դեղեր նշանակել։
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը և ԱՄՆ-ի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ցավակցություն են հայտնել լրագրողի մահվան կապակցությամբ։

YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. Prominent American journalist Grant Wahl has died in Qatar after collapsing while covering the World Cup, sparking an outpouring of shock and grief across the sports world, CNN reports.
He “collapsed” in the press area while covering Friday’s Argentina-Netherlands match, a witness told CNN.
The circumstances around his death are not clear.
“The entire US Soccer family is heartbroken to learn that we have lost Grant Wahl,” US Soccer said in a statement on its official Twitter account.
“Grant made soccer his life’s work, and we are devastated that he and his brilliant writing will no longer be with us.”
US State Department spokesperson Ned Price said the department was in “close communication” with Wahl’s family.
Timmy T. Davis, the US Ambassador to Qatar, tweeted that Wahl was “a well known and greatly respected reporter who focused on the beautiful game.”