Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Վիտալի Բալասանյանը. Արցախի ԱԽ գրասենյակը պարզաբանում է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի գրասենյակը պարզաբանում է տարածել դեկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հանդիպման վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի անվտանգության խորհրդի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը.
«Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի գրասենյակն իրազեկում է, որ Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ անցկացվող հանդիպումներին Արցախի Հանրապետության կողմից մասնակցում են միայն լիազորված ներկայացուցիչները:
Մասնավորապես, ս.թ. դեկտեմբերի 7-ին ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մշտական տեղակայման վայրում անցկացված հանդիպմանը Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը մասնակցել է՝ որպես Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության հարցերը համակարգող:
Հարկ ենք համարում հանրությանը տեղեկացնել, որ Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ տեղի ունեցած ձևաչափով հանդիպումներին հանդես է գալիս բացառապես Արցախի Հանրապետության շահերի պաշտպանության դիրքերից:
Անդրադառնալով վերը նշված հանդիպմանը՝ տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչը փաստարկներով և հիմնավորումներով բարձրաձայնել է արցախյան կողմի մտահոգությունները թե՛ Արցախում Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով ստեղծված էկոլոգիական բնույթի խնդիրների, և թե՛ մյուս անվտանգային մարտահրավերների մասին: Միևնույն ժամանակ կրկին շեշտում ենք, որ արցախյան կողմը շարունակելու է բոլոր հնարավոր միջոցներով Արցախի շահերը պաշտպանելու հանձնառությունը»։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները դեկտեմբերի 7-ին տեղեկություններ էին տարածում Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունների վերաբերյալ: Համաձայն ադրբեջանական լրատվամիջոցների և տելեգրամյան ալիքների տարածած տեղեկությունների՝ քննարկվել են բնապահպանական հարցեր:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը բնապահպանական կեղծ հիմնավորումներով դեկտեմբերի 3-ին փակել էր Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ երեք ժամից ավել տևած բանակցություններից հետո ադրբեջանցիները բացել էին ճանապարհը:

Artsakh Security Council Secretary participates in meeting with Azeri representatives mediated by Russian peacekeepers
Artsakh Security Council Secretary participates in meeting with Azeri representatives mediated
by Russian peacekeepers
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The Security Council of Artsakh (Nagorno Karabakh) released a statement on Secretary of the Security Council Vitaly Balasanyan’s December 7 meeting with representatives of Azerbaijan.
“The Office of the Security Council of the Republic of Artsakh is informing that only authorized representatives of the Republic of Artsakh are participating in the meetings with representatives of Azerbaijan which are held in mediation and participation of the Russian peacekeeping contingent deployed in the Republic of Artsakh. Particularly, the Secretary of the Security Council of Artsakh participated in the December 7 meeting at the permanent deployment base of the Russian peacekeeping contingent as a coordinator of cooperation issues with the Russian peacekeeping contingent deployed in Artsakh. We find it necessary to inform the public that the Secretary of the Security Council is proceeding exclusively from positions of protecting the interests of the Artsakh Republic during the meetings held in mediation of the Russian peacekeepers. Regarding the abovementioned meeting, we inform that the representative of the Republic of Artsakh voiced the concerns of the Artsakh side with facts and substantiations regarding both ecological issues due to the actions of Azerbaijan in Artsakh and other security challenges. At the same time, we again stress that the Artsakh side will continue the commitment of protecting the interests of Artsakh with all possible means,” the Office of the Security Council of Artsakh said in a statement.
On December 7, Azeri media reported that negotiations were held with the Russian peacekeeping contingent in Artsakh regarding “environmental issues”.
Earlier on December 3, Azerbaijan briefly blocked the only road linking Artsakh with Armenia under false “environmental” pretexts. The road was re-opened after negotiations conducted by the Russian peacekeepers.