Հայաստանի ու Լիտվայի դատախազությունները կսերտացնեն համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը, Լիտվայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում, նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Լիտվայի գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեին և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազությունից։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալն ու Լիտվայի գլխավոր դատախազը քննարկել են մի շարք ուղղություններով երկու երկրների դատախազների շարունակական կրթությանն ու բարեվարքության ամրապնդմանը միտված համատեղ դասընթացների և միջոցառումների անցկացման հեռանկարները:
Անահիտ Մանասյանը լիտվացի գործընկերոջ հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձեռնամուխ է եղել կառույցի զարգացման ռազմավարության մշակմանն ու Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական և ուսումնամեթոդական հանդեսի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու գործընթացին՝ այդ հարցում կարևորելով Լիտվայի լավագույն փորձի ուսումնասիրության ու դրա արդյունավետ կիրակման անհրաժեշտությունը՝ այդ թվում նաև փոխայցերի միջոցով:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Դատախազություն-ԶԼՄ-ներ, Դատախազություն-հանրություն հաղորդակցության խնդիրներին և այդ ուղղությամբ համագործակցության հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են սերտ համագործակցության ուղղությամբ անհրաժեշտ ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը:

Прокуратуры Армении и Литвы расширят сотрудничество
Заместитель генерального прокурора Армении Анаит Манасян в ходе рабочего визита в Литовскую Республику 24 ноября встретилась с генеральным прокурором Литвы Нидой Грунскене и обсудила широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес. Об этом «Арменпресс» сообщили в прокуратуре РА.
На встрече также присутствовал и чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Литве Ованнес Игитян.
Заместитель генерального прокурора Армении и генеральный прокурор Литвы обсудили перспективы проведения совместных курсов и мероприятий по ряду направлений, направленных на непрерывное обучение и укрепление этики прокуроров двух стран.
Анаит Манасян в беседе со своим литовским коллегой сообщила, что прокуратура РА приступила к разработке стратегии развития структуры и к процессу доведения научно-практического и учебно-методического журнала прокуратуры «Законность» в соответствие с международными стандартами, подчеркнув необходимость изучения передового опыта Литвы и его эффективного внедрения, в том числе и посредством взаимных визитов.
Были обсуждены и вопросы коммуникации прокуратура-СМИ, прокуратура-общественность и возможности сотрудничества в этом направлении.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность приложить необходимые усилия для тесного сотрудничества.