Եղեգիս-1 քարայրում հայ-գերմանական արշավախումբը մոտ 6000 տարեկան կենդանիների ոսկորներ է հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայոց ձորի Եղեգիս համայնքի Եղեգիս-1 քարայր -կացարանի  տարածքներում հայ-գերմանական համատեղ արշավախումբը հետաքրքիր և արժեքավոր բացահայտումներ է կատարել:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում արշավախմբի ղեկավար Կարեն Ազատյանն ասաց, որ այս տարվա պեղումների արդյունքում քարայրից գտնվել է մոտ 7000 կենդանու ոսկոր, որոնց մի մասն արդեն իսկ նույնականացվել է:
«Դրանք 6000 տարեկան կատվազգիների, արջի, խոշոր եղջերավոր կենդանիների ոսկորներ ենՓաստն այն է, որ  Եղեգիս-1 քարայրն օգտագործվել է որպես ժամանակավոր կացարան»,-ասաց նա:
Ազատյանը պատմեց, որ դեռ 2019 թվականին կենսաբան, դոկտոր, պրոֆեսոր Լևոն Եպիսկոպոսյանի հետ Վայոց ձորում փորձել են գտնել հնագույն մարդու բնակեցման հետքեր:
«Միասին կատարեցինք կարճ հետախուզական աշխատանք `գտնելու համար քարայր-կացարաններ, քանի որ փորձը ցույց է տվել, որ հնագույն մարդիկ առաջինը քարայր-կացարաններում են ժամանակավոր բնակություն հաստատել: Շատին-Եղեգիս գյուղի միջակայքում գտնվեց մի ժայռածածկ փոքր քարայր, որտեղ գետնի մակերեսից հայտնաբերվեցին օբսիդիանից քարե գործիքներ, որոնց տիպաբանական վերլուծության արդյունքում ենթադրեցինք, որ դա կարող է լինել քարե դարի փուլին պատկանող հնավայր»,-ասաց հնագետը` հավելելով, որ խումբը տեղում մեկ մետր խորությամբ փոսորակ է բացել և հայտնաբերել բավական հարուստ ոսկրաբանական նյութ`քարե գործիքներ, մոխրաշերտեր:
«2021 թվականին նյութն ուղարկեցինք Գերմանիա` ռադիոածխածնային վերլուծության, և այս տարի պատասխանը եկավ, որ գտածոները թվագրվում են Ք.ա. 4000 տարվա: Էնեոլիթյան ժամանակաշրջանի հետ կապված մեր ենթադրությունները ճիշտ դուրս եկան»,-պատմեց Ազատյանը:
Նա նշեց, որ  Վայոց ձորում մինչ այդ նման ժամանակաշրջանի հնավայր միայն Արենի 1 քարայրն էր:
«Մենք այս տարի ևս հետախուզական աշխատանքներ կատարեցինք և Շատին գյուղում հայտնաբերեցինք երկրորդ քարայր-կացարանը: Ճիշտ է՝ դեռ թվագրություն չկա, բայց տիպաբանական վերլուծության արդյունքում գրեթե 50 տոկոսով դա ևս նույն ժամանակահատվածին է վերաբերվում»,-ասաց հնագետը` հավելելով, որ Էնեոլիթյան մարդու միգրացիոն ուղիներից մեկը, բացի Արենիից, Շատինից,  եղել է նաև Եղեգիսի կիրճը:
«Եղեգիսում պեղումներն արդեն իսկ ավարտվել են, բայց դրանք անպայման շարունակություն կունենան հաջորդ տարիների ընթացքում»,-հավելեց նա:

YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The Armenian-German joint expedition made interesting and valuable discoveries in the Yeghegis-1 cave-dwelling located in Yeghegis community of Vayots Dzor province.
Speaking to ARMENPRESS, head of the expedition Karen Azatyan said this year’s excavations discovered around 7000 animal bones, some of which have already been identified.
“These are bones of 6000-year-old cats, bears, and cattle. The fact is that the Yeghegis-1 cave has been used as a temporary shelter”, he said.
Karen Azatyan said that back in 2019 they have tried together with biologist, Professor Levon Yepiskoposyan to find traces of ancient human habitation in Vayots Dzor.
“Together we did a short exploration to find cave-dwellings as the experience showed that ancient people firstly temporarily settled in cave-dwellings. A small rock-covered cave was found in an area between the Shatin-Yeghegis village, where obsidian stone tools were found on the surface of the ground, and as a result of their typological analysis we assumed that it could be an ancient site belonging to the Stone Age phase”, the archaeologist said.
“In 2021 we sent the material to Germany for radiocarbon analysis, and this year we got a response that the findings date back to BC. 4000 years old. So, our assumptions connected with the Eneolithic period were right”, he said.
He stated that in Vayots Dzor there was only Areni-1 cave of that period.
“This year as well we carried out exploration works and discovered the second cave-dwelling in the village of Shatin. There is no date yet, but the typological analysis again shows that it belongs to the same period almost by 50%”, the archaeologist said, adding that in addition to Areni, Shatin, the Yeghegis Gorge has also been one of the migration routes of the Eneolithic man.
“The excavations in Yeghegis have already been completed, but they will definitely continue in the next years”, he stated.