Ադրբեջանի նախագահն ինքն է հրաժարվում նոր կոմունիկացիաների կառուցման առաջարկից. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Ադրբեջանի համար կոմունիկացիաների բացումը ոչ թե էսկալացիայի առիթ է, այլ հաղորդակցության խնդիր, ապա այդ հարցը լուծված է, պետք է գնալ և ընթացք տալ այդ լուծմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը գնում են տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգը սպասարկելու ճանապարհով, ապա պարզ է, որ այդ շփումները պետք է կազմակերպվեն ինչ- որ ձևով:
«Մենք առարկություն չունենք, եթե Ադրբեջանի կողմից, օրինակ լինի Թուրքիայի սամանապահ ծառայությունը, մեր կողմից էլ ՝Ռուսաստանի սահմանապահ ծառայությունը: Եթե այդ տարբերակն ընդունելի չէ, Ադրբեջանի սահմանին պետք է հսկողություն իրականացնեն ադրբեջանցիները, Հայաստանի սահմանին՝ հայաստանցիները: 21-րդ դարում բազմաթիվ գործողություններ հնարավոր է անել էլեկտրոնային գործիքների կիրառմամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև հիշեցրեց, 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել էին Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգնման աշխատանքների հետ կապված:
«Ադրբեջանի նախագահը ինքն է հրաժարվել այս պայմանավորվածությունը ամրագրող փաստաթղթի ստորագրումից»,-ասաց վարչապետը:

The president of Azerbaijan himself refuses the proposal to build new communications. Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. If the opening of communications is not an opportunity for Azerbaijan for escalation, but a matter of communication, then that issue is resolved, it is necessary to proceed with that solution, ARMENPRESS reports Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with Public TV.
"We have no objection if, for example, Turkey's border guard service is on Azerbaijan's side, and Russia's border guard service is on our side. If that option is not acceptable, Azerbaijanis should control the border of Azerbaijan, and Armenians should control the border of Armenia. In the 21st century, many actions can be done using electronic tools," said Pashinyan.
Nikol Pashinyan also recalled the agreement reached on December 14, 2021 in Brussels, in the presence of European Council President Charles Michel, according to which the leaders of Armenia and Azerbaijan agreed on the restoration of the Yeraskh-Ordubad-Meghri-Horadiz railway.
"The president of Azerbaijan himself refused to sign the document confirming this agreement," said the Prime Minister.