Ադրբեջանի նախագահն ինքն է հրաժարվում նոր կոմունիկացիաների կառուցման առաջարկից. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Ադրբեջանի համար կոմունիկացիաների բացումը ոչ թե էսկալացիայի առիթ է, այլ հաղորդակցության խնդիր, ապա այդ հարցը լուծված է, պետք է գնալ և ընթացք տալ այդ լուծմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը գնում են տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգը սպասարկելու ճանապարհով, ապա պարզ է, որ այդ շփումները պետք է կազմակերպվեն ինչ- որ ձևով:
«Մենք առարկություն չունենք, եթե Ադրբեջանի կողմից, օրինակ լինի Թուրքիայի սամանապահ ծառայությունը, մեր կողմից էլ ՝Ռուսաստանի սահմանապահ ծառայությունը: Եթե այդ տարբերակն ընդունելի չէ, Ադրբեջանի սահմանին պետք է հսկողություն իրականացնեն ադրբեջանցիները, Հայաստանի սահմանին՝ հայաստանցիները: 21-րդ դարում բազմաթիվ գործողություններ հնարավոր է անել էլեկտրոնային գործիքների կիրառմամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև հիշեցրեց, 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել էին Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգնման աշխատանքների հետ կապված:
«Ադրբեջանի նախագահը ինքն է հրաժարվել այս պայմանավորվածությունը ամրագրող փաստաթղթի ստորագրումից»,-ասաց վարչապետը:

Президент Азербайджана сам отказался от предложения об открытии коммуникаций: премьер-министр
Если открытие коммуникаций для Азербайджана - это не повод для эскалации, а проблема коммуникаций, то этот вопрос решен, необходимо приступить к реализации решения. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественному телевидению сказал премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, если Армения и Азербайджан идут по пути установления мира в регионе, то понятно, что эти коммуникации должны быть каким-то образом организованы.
«Мы не возражаем, если, например, погранслужба Турции будет на стороне Азербайджана, а пограничная служба России - на нашей стороне. Если этот вариант неприемлем, азербайджанцы могут контролировать на границе Азербайджана, а армяне - на границе Армении. В 21 веке многие действия можно совершать с помощью электронных инструментов», - сказал Пашинян.
Он также напомнил о договоренности, достигнутой 14 декабря 2021 года в Брюсселе в присутствии председателя Европейского совета Шарля Мишеля, согласно которой лидеры Армении и Азербайджана договорились о восстановлении железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз.
«Президент Азербайджана сам отказался подписать документ, закрепляющий эту договоренность», - сказал премьер-министр.