ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել շրջել թշնամանքի էջը և շարունակել հաշտեցման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների ձեռնարկած բազմաթիվ քայլերն՝ ուղղված տարաձայնությունների հարթմանը: Այս մասին նշել է ԵՄ դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն ԼՂ հակամարտության գոտում 44-օրյա պատերազմի ավարտի երկրորդ տարվա կապակցությամբ արված հայտարարությունում։
«Այս առիթով ԵՄ-ն հիշում է վերջին 30 տարիների ընթացքում հակամարտության բոլոր հայ և ադրբեջանցի զոհերին։ Լիովին գիտակցելով այս դժվարին ժառանգությունը՝ ԵՄ-ն երկու կողմերին էլ կոչ է անում շրջել թշնամանքի էջը և շարունակել հաշտեցման ջանքերը՝ կանխելու մարդկային կյանքի հետագա անհարկի կորուստը և վնասները», - նշված է հայտարարությունում։
Դիվանագետը շեշտել է, որ չնայած բանակցությունները բարդ են, սակայն կարևոր է համաձայնեցնել հետագա քայլերը:
«Եվրոպական Միությունը նաև ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ձեռնարկված բազմաթիվ քայլերը՝ իրենց տարաձայնությունները հաղթահարելու և տարածաշրջանում երկարատը և կայուն խաղաղության հասնելու համար։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում նրանց կայուն ներգրավվածությունը տարբեր մակարդակներում և տարբեր ձևաչափերով ընթացող բանակցություններում: Թեև այս բանակցություններն ակնհայտորեն բարդ են և ժամանակ կպահանջեն, կարևոր է չկորցնել թափը, համաձայնեցնել առաջ ընթանալու կոնկրետ քայլերը և ապահովել անվտանգ, ապահով և բարեկեցիկ միջավայր՝ ի շահ տարածաշրջանի ողջ բնակչության», - գրել է Պիտեր Ստանոն:
Հայտարարությունում նաև կողմերին կոչ է արվում մեղմել հռետորաբանությունը և չսրել լարվածությունը:
«Դեռևս փխրուն միջավայրում, վերջին 30 տարիների վերքերը դեռ չբուժված, ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը կողմերին՝ մեղմել իրենց հռետորաբանությունը և խուսափել լարվածության ցանկացած անհարկի սրումից, ներառյալ՝ զերծ մնալով միմյանց հասցեին սպառնալիքներից կամ մեղադրանքներից, ինչպես նաև ռազմական սադրանքներից և գործողություններից», - գրված է ԵՄ հայտարարությունում:
Դիվանագետը շեշտում է, որ ԵՄ-ն կշարունակի իր ակտիվ մասնակցությունը խնդիրների կարգավորման գործընթացում:
«ԵՄ-ն կշարունակի իր ակտիվ ներգրավվածությունն՝ արձագանքելով երկու կողմերի ցանկությանը և նրանց աջակցելով չլուծված բոլոր հարցերի համապարփակ և արդար կարգավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքում, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի անձնական ջանքերի, ինչպես նաև ԵՄ այլ մեխանիզմների միջոցով», - նշվում է հայտարարությունում։

ЕС призвал Армению и Азербайджан перевернуть страницу вражды и продолжить усилия по примирению
ЕС приветствует многочисленные шаги, предпринятые руководством Армении и Азербайджана для разрешения разногласий. Об этом заявил официальный представитель дипломатического ведомства ЕС Питер Стано в заявлении, сделанном по случаю второго года окончания 44-дневной войны в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«В связи с этим ЕС вспоминает всех армянских и азербайджанских жертв конфликта за последние 30 лет. Полностью осознавая это тяжелое наследие, ЕС призывает обе стороны перевернуть страницу боевых действий и продолжить усилия по примирению, чтобы предотвратить дальнейшие бессмысленные человеческие жертвы и потери», - говорится в заявлении.
«Европейский союз приветствует многочисленные шаги, предпринимаемые руководством Армении и Азербайджана для преодоления разногласий и достижения прочного и устойчивого мира в регионе. ЕС ценит их постоянное участие в текущих переговорах на различных уровнях и в различных форматах. Хотя эти переговоры определенно сложные, и потребуют времени, важно не терять импульс, договариваться о последующих конкретных шагах и обеспечивать безопасную, надежную и благополучную среду во благо всех людей в регионе», - написал Питер Стано.
В заявлении также содержится призыв к сторонам смягчить риторику и не нагнетать напряженность.
«В условиях все еще нестабильной обстановки, когда еще не зажили раны последних 30 лет, ЕС вновь призывает стороны смягчить свою риторику и избегать любой ненужной эскалации напряженности, в том числе, воздерживаясь от угроз и обвинений и военных провокаций и действий», - говорится в заявлении ЕС.
Дипломат подчеркнул, что ЕС продолжит активное участие в процессе урегулирования проблемы.
«ЕС продолжит свое активное участие, отвечая на пожелания обеих сторон и поддерживая их в работе по всестороннему и справедливому урегулированию всех нерешенных вопросов, включая личные усилия Председателя Европейского Совета Шарля Мишеля, Верховного представителя Жозепа Боррелля, спецпредставителя ЕС Тойво Клаара, также и усилий посредством других механизмов ЕС», - говорится в заявлении.