Ալիեւն իր գործողություններով արդեն նախապատրաստում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանություն. Փաշինյան
Ալիեւն իր գործողություններով արդեն նախապատրաստում է Լեռնային Ղարաբաղի
հայության ցեղասպանություն. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից եռակողմ եւ այլ ձեւաչափերում ընդունված հայտարարությունների ու պայմանավորվածությունների խախտումները խրոնիկ բնույթ ունեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության նիստում ունեցած ելույթում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «2020 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանը ապօրինի կերպով օկուպացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Խծաբերդ եւ Հին թաղեր բնակավայրերը եւ հարակից տարածքները՝ ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, համաձայն որի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրականացվում է կրակի ամբողջական դադարեցում, դադարեցվում են բոլոր ռազմական գործողությունները եւ կողմերը մնում են իրենց զբաղեցրած դիրքերում»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը նմանատիպ օկուպացիա իրականացրել է նաեւ 2022 թվականի մարտին՝ ներխուժելով Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտի եւ խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված շփման գիծը,  եւ հիմա Ադրբեջանի նախագահը հպարտությամբ դա անվանում է «օպերացիա Փառուխ»: «Ադրբեջանը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով խախտում է հրադադարի ռեժիմը նաեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված շփման գծում՝ զուգահեռաբար հայտարարելով, թե Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի: Այս պնդումը ինքնին 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է: Նաեւ Ադրբեջանի կողմից ստորագրված այդ հայտնի փաստաթղթում 4 անգամ հիշատակվում է «Լեռնային Ղարաբաղ» անունը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ Ադրբեջանը մինչեւ օրս քայլեր չի ձեռնարկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների հետ միջազգային հանրության համար տեսանելի երկխոսություն սկսելու ուղղությամբ, ինչի վերաբերյալ պարտավորություն է ստանձնել միջազգային մի շարք հարթակներում: «Զուգահեռաբար փորձ է անում կառուցողական երեւալ, և Ադրբեջանի կողմից հայտարարվում է, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայերը «իր քաղաքացիներն են եւ նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը երաշխավորված են: Թե որքանով է այս պնդումը իրականությանը համապատասխանում, կարելի է գործնականորեն ապացուցել՝ ստուգելով, թե Ադրբեջանը ի՞նչ պայմաններ է ստեղծել եւ ինչ քայլեր է ձեռնարկել Հադրութի եւ Լեռնային Ղարաբաղի այլ հայաբնակ տարածքների հազարավոր բնակիչների անվտանգ վերադարձի համար, որոնք տեղահանվել են 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով: Ադրբեջանի կողմից այս ուղղությամբ ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել, ինչը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի կոպիտ խախտում է: Այս նույն կետի խախտումով Ադրբեջանը խոչընդոտում է ՄԱԿ-ի, մասնավորապես Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ»,- նշեց նա:
Նրա գնահատմամբ՝ այս եւ նմանատիպ մի շարք գործողություններ ու հայտարարություններ ակնհայտ են դարձնում, որ Ալիեւը ոչ միայն սպառնում է, այլեւ արդեն նախապատրաստում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանություն: Վարչապետի խոսքով՝ այս մտադրությունն արտահայտված է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման ժամկետների մասին Ադրբեջանի նախագահի մեկնաբանություններում, որոնք իրենց հերթին կոպտորեն խախտում են եռակողմ ֆորմատով ընդունված հայտարարություններից առնվազն երեքը: «2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահները տեղակայվում են 5-ամյա ժամկետով, հերթական հնգամյա ժամկետների ինքնաբերաբար երկարացումով: Կրկնում եմ, ինքնաբերաբար երկարացումով: Սա, ըստ էության, նշանակում է, որ խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված են անժամկետ, քանի դեռ հասցեագրված չեն Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության հետ կապված բոլոր հարցերը եւ փարատված չեն Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգային բոլոր մտահոգությունները»,-  ասաց նա:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եւ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարություններով Ադրբեջանի նախագահն ինքն է ընդունել խաղաղապահների անկյունաքարային, կարեւոր ներդրումը նրա տեղակայման գոտում անվտանգության եւ կայունության ապահովման գործում: Ավելին՝ ճանաչել է տարածաշրջանում իրավիճակի կայունության գործում խաղաղապահների հետագա ջանքերի պահանջվածությունը: «Սոչիի երկու հայտարարությունների տակ ստորագրելով եւ այս արձանագրումներն անելուց հետո՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության եւ իրավունքների ապահովման միջազգային հստակ երաշխիքների խաղաղապահների դուրսբերման խոսույթ զարգացնելը ոչ միայն նշված եռակողմ հայտարարությունների խախտում է, այլեւ ԼՂ հայության ցեղասպանության նախապատրաստություն»,- շեշտեց Նիկոլ Փաշինյանը:

With his actions Aliyev is already preparing genocide of Armenians of Nagorno Karabakh – PM Pashinyan
With his actions Aliyev is already preparing genocide of Armenians of Nagorno Karabakh – PM
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. The violations by Azerbaijan of the statements and agreements reached in trilateral and other formats have a chronic nature, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in a statement during today’s Cabinet meeting.
“In December 2020, Azerbaijan has illegally occupied Nagorno Karabakh’s Khtsaberd and Hin Tagher settlements and adjacent territories contrary to the trilateral statement of November 9, 2020, according to which a complete ceasefire is being established and all hostilities are being stopped in the Nagorno-Karabakh conflict zone, and that the parties remain at their current positions”, the PM stated.
Pashinyan reminded that Azerbaijan made a similar occupation also in March 2022, by invading the responsibility zone of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh and violating the Line of Contact set by the 2020 November 9 trilateral statement, and now the President of Azerbaijan is proudly calling it as “Operation Parukh”. “Azerbaijan is violating the ceasefire almost on a daily regime also in the Line of Contact established by the trilateral statement of November 9, 2020, simultaneously announcing that Nagorno Karabakh does not exist. This claim itself is a gross violation of the 2020 November 9 trilateral statement. The name “Nagorno Karabakh” is mentioned 4 times in that famous statement, which was also signed by Azerbaijan”, Nikol Pashinyan said.
He stated that Azerbaijan has not yet taken steps to start a visible dialogue with the representatives of Armenians of Nagorno Karabakh for the international community, over which it assumed a commitment in a number of international platforms. “At the same time, it is trying to present itself constructive and announces that Armenians of Nagorno Karabakh are “its citizens and their rights and security are guaranteed”. To what extent this claim is in accordance with the reality, it can be proved in practice by checking what conditions Azerbaijan has created and what steps it has taken for the safe return of thousands of residents of Hadrut and other Armenian-populated territories of Nagorno Karabakh, who were displaced as a result of the 44-day war of 2020. Azerbaijan has not taken any step on this path, which is a gross violation of point 7th of the 2020 November 9 trilateral statement. With the violation of that same point Azerbaijan is obstructing the entry of the UN representatives, particularly that of the Office of High Commissioner for Refugees to Nagorno Karabakh”, the PM said.
According to Pashinyan, these and a number of other similar actions and statements make it obvious that Aliyev not only threatens, but also is already preparing genocide of Armenians of Nagorno Karabakh. He stated that this intention is also expressed in the comments of the Azerbaijani President over the terms of the deployment of Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh, which in their turn are grossly violating at least the three of the statements adopted in a trilateral format.
“The trilateral statement of November 9, 2020 says the peacekeepers are being deployed in Nagorno Karabakh for a 5-year term, with automatic extension for the next 5-year periods. I repeat, with automatic extension. This, in fact, means that the peacekeepers are deployed in Nagorno Karabakh indefinitely until all issues connected with the rights and security of Armenians of Nagorno Karabakh are addressed and all security concerns of Armenians of Nagorno Karabakh are resolved”, PM Pashinyan said.
He recalled that with the trilateral statements of 2021 November 26 and 2022 October 31, the President of Azerbaijan himself acknowledged the vital, important contribution of the peacekeepers to ensuring the security and stability of its deployment zone. Moreover, he acknowledged the demand for further efforts of the peacekeepers in the stability of the situation in the region. “After signing the two Sochi statements and making these records, developing a narrative of withdrawing the peacekeepers without clear international guarantees for ensuring the security and rights of Armenians of Nagorno Karabakh is not only a violation of the aforementioned trilateral statements, but also a preparation for the genocide of Armenians of Nagorno Karabakh”, Nikol Pashinyan stated.