Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական հավակնությունները շարունակում են սպառնալիք մնալ Հարավային Կովկասի անվտանգությանը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիեւի արած հայտարարությունները եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների աշխարհաքաղաքական հավակնությունները շարունակում են սպառնալիք լինել Հարավային Կովկասի եւ ավելի լայն տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց ՀՀ կառավարության նիստում ունեցած ելույթում:
«Միջազգային հանրությանն ուղղված անհասցե եւ Հայաստանի Հանրապետությանն ուղղված հասցեական հոխորտանքներով լեցուն այդ ելույթը, որտեղ Ադրբեջանի նախագահը փորձ է անում պայմանավորվածությունները եւ պարտավորությունները չկատարելու մեջ մեղադրել Հայաստանին եւ մեր կառավարությանը, փաստում է տրամագծորեն հակառակը: Ընդ որում, Ալիեւի հայտարարությունները հնչում են Վաշինգթոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթընի Բլինքենի միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման եւ հավանական խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների հենց հաջորդ օրը, երբ կողմերի պատվիրակությունները դեռ չէին էլ հասցրել վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքներ»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ տխրառչակ այդ ելույթով Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն խախտել է ընդամենը օրեր առաջ՝ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված գրավոր պայմանավորվածությունը՝ ուժի կիրառումից եւ ուժի կիրառման սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու մասին: «Ի հեճուկս նույն եւ հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի հայտարարության, Ադրբեջանի ղեկավարը բարձրաձայնում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ունեցած նկրտումների մասին՝ հայաստանյան մի շարք բնակավայրերի անվանումների ու այլանունների սպառնալից օգտագործմամբ խաղաղ բնակչությանը ահաբեկելու ակնհայտ մղումով»,- ասաց վարչապետը:

Geopolitical ambitions of Azerbaijani authorities continue to be a threat to security of South Caucasus – Armenian PM
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan says the statements made by Azerbaijani President Ilham Aliyev on November 8, 2022 once again prove that the geopolitical ambitions of the authorities of Azerbaijan continue to be a threat to the security and stability of South Caucasus and a broader region.
“That speech, which was full of unaddressed threats directed to the international community and addressed threats directed to Armenia, where the President of Azerbaijan is attempting to accuse Armenia and our government of not fulfilling the agreements and the commitments, proves diametrically the opposite. Moreover, Aliyev’s statements are made on the day after the meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Washingtonhosted by US Secretary of State Antony Blinken and the discussions around a possible peace treaty, when the delegations of the sides have not even managed to return to their capitals”, the PM said in a statement during the Cabinet meeting.
Pashinyan said that with that infamous statement the leadership of Azerbaijan grossly violated the written agreement achieved by a trilateral statement adopted in Sochi on October 31, on refraining from the use of force and threat of force. “Contrary to the same statement and the statement of Prague of October 6th, the Azerbaijani leader is speaking about his ambitions towards the sovereign territory of Armenia, with an obvious motive to terrorize the civilian population with the threatening use of names and aliases of a number of Armenian settlements”, the PM stated.