Պաշպանության նախարարության նախաձեռնած հրաձգության դասընթացներին ստացվել է մասնակցության շուրջ 1500 հայտ
Պաշպանության նախարարության նախաձեռնած հրաձգության դասընթացներին
ստացվել է մասնակցության շուրջ 1500 հայտ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պատպանության նախարարության նախաձեռնած հրաձգության  դասընթացներին մասնակցելու գործընթացում բավական ակտիվություն է գրանցվել։ Մասնակցության հայտերի ընդունման ժամանակահատվածը նախատեսված էր հոկտեմբերի 17-30-ը ներառյալ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ մասնակցության հայտ է ներկայացրել շուրջ 1500 քաղաքացի, որից 1300-ը իգական, իսկ 200-ն՝ արական սեռի ներկայացուցիչներ են։ Հրաձգության դասընթացները նախատեսված են զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների համար։ Մեկնարկային փուլը տրվում է Երևանում։
«Մասնակիցների աշխատանքային հնարավոր զբաղվածությունը հաշվի առնելով՝ նախատեսում ենք հրաձգության դասընթացներն անցկացնել շաբաթ և կիրակի օրերին։ Հրաձգության առաջին դասընթացը կանցկացվի նոյեմբերի 5-ին։ ՊՆ-ի տրանսպորտային միջոցներով մասնակիցները կենտրոնական հավաքակայանից կտեղափոխվեն հրաձգարան։ Նրանք ապահովված կլինեն սննդով։ Ասեմ, որ ստեղծված են լինելու բոլոր հարմարությունները»,-ասաց Արամ Թորոսյանը։
Պաշտպանության նախարարությունը ներկայում իրականացնում է խմբերի բաշխում։ Պատասխանատուները վստահեցնում են, որ բոլոր գրանցվածները դասընթացներին մասնակցելու հնարավորություն են ունենալու։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղարն ընդգծեց, որ դասընթացն անցկացնելու են փորձառու զինվորականները։ Բուն դասընթացը բաղկացած է լինելու մի քանի մասերից՝զենքի կառուցվածք, մարտավարատեխնիկական բնութագրի ուսումնասիրում, նշանառության, զենքի օգտագործման, անվտանգության կանոնների ուսուցում, պահեստատուփերի լիցքավորում և լիցքաթափում, զենքի քանդում և հավաքում, կրակային դիրքի զբաղեցում, հրաձգության գործնական պարապմունք։ Կանցկացվեն նաև առաջին բուժօգնության դասընթացներ։Նախատեսված է խրախուսել լավագույն արդյունքներ գրանցողներին։
Պաշտպանական գերատեսչության ներկայացուցիչը նկատեց, որ նախարարությունը քաղաքացիներից բազմաթիվ նամակներ, զանգեր ու առաջարկներ է ստացել նման դասընթացներ անցկացնելու համար։ Հրաձգության դասընթացներն այս փուլում կանցկացվեն Երևանում, այնուհետև նախառեսված է դասընթացներ անցկացնել մարզերում։ Ըստ Արամ Թորոսյանի՝շատ հավանական է, որ նման դասընթացները կրեն պարբերական բնույթ։

На участие в курсах по стрельбе, инициированных Министерством обороны, поступило около 1500 заявок
Курсы по стрельбе, инициированные Министерством обороны Республики Армения, вызвали большую активность. Прием заявок на участие был объявлен с 17 по 30 октября включительно. В разговоре с «Арменпресс» пресс-секретарь Министерства обороны РА Арам Торосян сообщил, что заявки на участие подали около 1500 граждан, из них 1300 женщины и 200 мужчины. Курсы стрельбы предназначены для граждан, не служивших в армии. Стартовый этап дан в Ереване.
«Учитывая возможную занятость участников, мы планируем проводить курсы стрельбы по субботам и воскресеньям. Первое занятие по стрельбе состоится 5 ноября. Участники от центрального пункта сбора на транспортных средствах Минобороны будут доставлены до полигона. Их обеспечат питанием. Должен сказать, что для них будут созданы все удобства», - отметил Арам Торосян.
В настоящее время Минобороны формирует группы. Ответственные лица заверили, что все подавшие заявки получат возможность участия в курсах.
Пресс-секретарь Минобороны РА подчеркнул, что обучение стрельбе будут проводить опытные военнослужащие. Занятия разделены на несколько частей: устройство оружия, изучение тактико-технических характеристик, обучение прицеливанию, правила техники безопасности, загрузка и перезарядка обоймы оружия, сборка  и разборка оружия, занятие на огневой позиции, практическая стрельба. Также будут проведены занятия по оказанию первой медицинской помощи. Организаторы наметили и поощрение лучших курсантов.
Представитель оборонного ведомства отметил, что в министерство поступает много писем, звонков и предложений от граждан о проведении подобных курсов. На данном этапе курсы стрельбы пройдут в Ереване, а затем курсы будут проведены и в областях. По словам Арама Торосяна, весьма вероятно, что подобные курсы будут носить периодический характер.