Անուղղակի ֆիքսվել է, որ հարցը փակված չէ. Արցախի ԱԳ նախարարը մեկնաբանել է Սոչիի եռակողմ հանդիպման արդյունքները
Անուղղակի ֆիքսվել է, որ հարցը փակված չէ. Արցախի ԱԳ նախարարը մեկնաբանել է
Սոչիի եռակողմ հանդիպման արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Ստեփանակերտում կարևորում են Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպումը, սակայն նշում են՝ դրանից  չպետք է ակնկալել վերջնական կարգավորում ու խաղաղություն:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները մեկնաբանել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
«Նախ և առաջ պետք է գիտակցել, որ մի հանդիպման ժամանակ չի կարող համապարփակ կարգավորում լինել:Այդպես չէ, քանի որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ամենաբարդերից է աշխարհում, թերևս, այնպիսիններից մեկը ինչպիսին իսրայելա-արաբականն է: Ամենակարևորն այն է, որ ուղղակի, անուղղակի ֆիքսվել է, որ հարցը փակված չէ: Ֆիքսվել է, որ կան հարցեր, որոնք համաձայնեցված չեն և պետք է աշխատել: Հղում է կատարվել մի շարք պայմանավորվածությունների, մասնավորապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը: Սա շատ կարևոր է և ամենաշոշափելի ձեռքբերումն է»,-ասաց արտգործնախարարը՝ հանդիպման արդյունքներից  դրական համարելով նաև ռուս խաղաղապահ առաքելության դերակատարության կարևորումն իրենց վերապահված պատասխանատվության գոտում, ինչն, ըստ Դավիթ Բաբայանի,  մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ գոյություն ունի համապատասխան  սուբյեկտ, միավոր:
«Հետևաբար, այս տեսակետից պետք է նայել հանդիպման արդյունքներին: Իհարկե, կարող է փլվել ցանկացած փաստաթուղթ,   հանդիպում, բայց դրանք շատ կարևոր են: Պետք է հասկանանք, որ սա աշխարհաքաղաքականություն է: Ունենք կարևոր մի հանդիպում, իրադարձություն, որով ֆիքսվել է, որ գործընթացը շարունակական է, որ ոչինչ կարգավորված չէ և պետք է շարունակենք աշխատանքն այս ուղղությամբ: Բացի այդ,  մեկ անգամ ևս նշվել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ակտիվ դերակատարություն ունենալ տարածաշրջանում. սա է հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարության փաստաթղթի էությունը»,-ասաց Արցախի արտգործնախարարը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ կարևոր է նաև Սոչիի հանդիպումն ու ընդունված հայտարարությունը դիտարկել վերջին զարգացումների տեսանկյունից, երբ մոտեցումներ, առաջարկներ էին շրջանառվում Արցախն Ադրբեջանի կազմ «խցկելու» վերաբերյալ: Ի տարբերություն դրանց, ըստ Արցախի քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի, Սոչիում նշվեց, որ խնդիրը բարդ է, դեռևս կարգավորված չէ և պետք է աշխատել:
«Պետք է հասկանանք, որ մեր ցանկությունները, հատկապես էմոցիոնալ դաշտում, միշտ չէ, որ տեղ են գտնում: Դրա համար պետք է աշխատենք, առաջին հերթին՝ մենք: Պետք է լինենք համառ, հույսներս առաջնահերթ դնենք մեր կամքի վրա, երբեք անտարբեր չլինենք ու չմտածենք, որ ամեն ինչ կորած է, կորսված: Եթե մենք կամք ցուցաբերենք, ինչպես ցուցաբերել ենք Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ և ցույց տանք, որ մեզ համար անընդունելի է ցանկացած կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում, ապա այդ ամենը վերջապես հաշվի կառնվի»,- համոզմունք հայտնեց Դավիթ Բաբայանը:
Հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքներով կողմերը հայտարարություն  են ընդունել:

Косвенно зафиксировано, что вопрос не закрыт: министр ИД Арцаха прокомментировал итоги трехсторонней встречи в Сочи
Официальный Степанакерт трехстороннюю встречу в Сочи с участием лидеров Армении, России и Азербайджана считает важной, но отмечает, что не стоит ожидать от нее окончательного урегулирования и мира.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян прокомментировал итоги состоявшейся в Сочи трехсторонней встречи.
«Прежде всего, необходимо сознавать, что не может быть всеобъемлющего урегулирования за одну встречу. Это не так, потому что азербайджано-карабахский конфликт является одним из самых сложных в мире, возможно, одним из таких, как израильско-арабский. Самое главное, что косвенно было зафиксировано, что вопрос не закрыт и что есть вопросы, которые не согласованы и над которыми нужно работать. Были ссылки на ряд договоренностей, в частности на заявление от 9 ноября 2020 года. Это очень важное и самое ощутимое достижение», - сказал глава МИД, посчитав итоги встречи положительными. Он положительно оценил и придание важности роли российской миротворческой миссии в зоне ответственности, что еще раз показывает, что есть соответствующий субъект, единица.
«На итоги встречи надо смотреть именно с этой точки зрения. Конечно, любой документ, любая встреча могут развалиться, но они очень важны. Мы должны понимать, что это геополитика. Это важная встреча, событие, которое подтвердило, что процесс идет, что ничего не решено, и работу в этом направлении надо продолжать. Кроме того, еще раз было отмечено, что Россия готова играть активную роль в регионе. В этом суть документа заявления, принятого по итогам встречи», - сказал глава МИД Арцаха.
По словам нашего собеседника, сочинскую встречу и принятое заявление важно рассматривать и с точки зрения последних событий, когда были распространены подходы и предложения относительно «вхождения» Арцаха в состав Азербайджана. В отличие от них, по словам главы МИД Арцаха, в Сочи отметили, что проблема сложная, она еще не решена и над ней нужно работать.
«Мы должны понимать, что наши желания, особенно в эмоциональной сфере, не всегда находят место. Для этого, в первую очередь нам нужно работать. Мы должны быть настойчивыми, надеяться, прежде всего, на свою волю, не быть равнодушными и думать, что все потеряно. Если мы проявим нашу волю, как мы это сделали во время митинга в Степанакерте, и покажем, что любой статус в составе Азербайджана для нас неприемлем, то все это, в конце концов, будет учтено », - сказал Давид Бабаян.
31 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент России Владимир Путин и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели в Сочи трехстороннюю встречу, по итогам которой было принято заявление.