Եվրոպայի հարցով Ինտերպոլի նոր փոխնախագահ են ընտրել Բելգիայի ներկայացուցչին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի ներկայացուցիչ Պիտեր դե Բյուշերը հոկտեմբերի 21-ին եվրոպական տարածաշրջանի հարցով Ինտերպոլի փոխնախագահ Է ընտրվել կազմակերպության՝ Նյու Յորքում անցկացվող 90-րդ Գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում, հաղորդել Է «Արմենպրես»-ը:
«Բելգիայից Պիտեր դե Բյուշերը երեք տարով ընտրվել Է Եվրոպայի հարցով փոխնախագահի պաշտոնում»,-ասվում Է Twitter-ում զետեղված Ինտերպոլի հաղորդագրության մեջ: Նոր փոխնախագահի թեկնածության շուրջ քվեարկությունը եղել Է փակ: Բացի բելգիացուց, այդ պաշտոնին հավակնել են Ռուսաստանի, Անդորայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի եւ Թուրքիայի ներկայացուցչները:
Ինտերպոլի կանոնադրությանը համապատասխան, կազմակերպությունում կան տարածաշրջանների գծով երեք փոխնախագահներ: Ինտերպոլի հոբելյանական 90-րդ Գլխավոր ասամբլեան Նյու Յորքում անցկացվում Է հոկտեմբերի 18-ից մինչեւ 21-ը: Այստեղ հավաքվել են Ինտերպոլի մեջ մտնող 195 պետություններից 166-ի, ներառյալ Ռուսաստանի, ներկայացուցիչները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Новым вице-президентом Интерпола по Европе избрали представителя Бельгии
Представитель Бельгии Питер де Бюшер избран в пятницу вице-президентом Интерпола по европейскому региону в ходе проходящей в Нью-Дели 90-й Генеральной ассамблеи организации.
"Питер де Бюшер из Бельгии избран на пост вице-президента по Европе на три года", - говорится в сообщении Интерпола в Twitter.
Голосование по кандидатуре нового вице-президента было закрытым. Кроме бельгийца, на эту должность претендовали представители России, Андорры, Северной Македонии и Турции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В соответствии с уставом Интерпола в организации есть три вице-президента по регионам.
Юбилейная 90-я Генеральная ассамблея Интерпола проходит в Нью-Дели со вторника по пятницу. На ней собрались представители 166 из 195 государств, входящих в Интерпол, включая Россию.