Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ աճել է 74 տոկոսով․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չնայած աշխարհում քաղաքական լարվածությանը և սոցիալ-տնտեսական բարդ իրավիճակին ՝ ԵԱՏՄ-ն հետևողականորեն իրականացնում է ինտեգրացիոն օրակարգը ՝ խորացնելով համագործակցությունը մեր երկրների միջև։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում տեղի ունեցող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպմանը այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընթացիկ տարում նոր և շարունակական գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում՝ վստահությամբ կարող ենք արձանագրել փոխադարձ առևտրի դրական արդյունքների եւ միտումների առկայությունը: ԵԱՏՄ կայացման գործընթացում մենք լուրջ հաջողությունների ենք հասել։ Ստեղծվել է ծավալուն ընդհանուր շուկա, նկատելիորեն աճել են փոխադարձ առևտրի ցուցանիշները։ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոսին հասել է ԱՄՆ 2.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 74 տոկոսով: Ընդ որում, Հայաստանի արտահանումն ավելացել է երկու անգամ, իսկ ներմուծումը ՝ 58 տոկոսով»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Товарооборот Армении со странами ЕАЭС вырос на 74% : премьер-министр Армении
Несмотря на политическую напряженность и сложную социально-экономическую ситуацию в мире, ЕАЭС последовательно реализует интеграционную повестку, углубляя сотрудничество между нашими странами. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«В текущем году в условиях новых и непрекращающихся глобальных вызовов мы можем с уверенностью зафиксировать наличие положительных результатов и тенденций взаимной торговли. Мы добились серьезных успехов в процессе становления ЕАЭС. Создан всеобъемлющий общий рынок, заметно выросли показатели взаимной торговли. Товарооборот Армении со странами ЕАЭС в январе-августе текущего года достиг 2,8 миллиарда долларов США и увеличился на 74 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом экспорт Армении увеличился в два раза, импорт увеличился на 58 %», - подчеркнул Пашинян.