Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ աճել է 74 տոկոսով․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չնայած աշխարհում քաղաքական լարվածությանը և սոցիալ-տնտեսական բարդ իրավիճակին ՝ ԵԱՏՄ-ն հետևողականորեն իրականացնում է ինտեգրացիոն օրակարգը ՝ խորացնելով համագործակցությունը մեր երկրների միջև։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում տեղի ունեցող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպմանը այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընթացիկ տարում նոր և շարունակական գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում՝ վստահությամբ կարող ենք արձանագրել փոխադարձ առևտրի դրական արդյունքների եւ միտումների առկայությունը: ԵԱՏՄ կայացման գործընթացում մենք լուրջ հաջողությունների ենք հասել։ Ստեղծվել է ծավալուն ընդհանուր շուկա, նկատելիորեն աճել են փոխադարձ առևտրի ցուցանիշները։ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոսին հասել է ԱՄՆ 2.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 74 տոկոսով: Ընդ որում, Հայաստանի արտահանումն ավելացել է երկու անգամ, իսկ ներմուծումը ՝ 58 տոկոսով»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Despite the global political tension and difficult socio-economic situation, the Eurasian Economic Union (EAEU) is consistently implementing the integration agenda, by deepening the cooperation between our countries, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the extended-format session of the Eurasian Intergovernmental Council in Yerevan.
“In the current year, under conditions of new and ongoing global challenges, we can register surely the existence of positive results and trends of the mutual trade. We have reached significant achievements in the development process of the EAEU. A large single market has been created, the mutual trade figures have increased considerably. Armenia’s trade turnover with the EAEU states has reached 2.8 billion US dollars in January-August of this year and increased by 74% compared to the same period of the past year. Moreover, Armenia’s export has increased twice, and the import – by 58%”, the PM said.