Ինչ քայլեր է ձեռնարկել Ադրբեջանը․Բուրիչը ճշգրիտ տեղեկություն է հայցել հայ ռազմագերիների գնդակահարության կադրերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նամակ է հղել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին` խնդրելով մանրամասն և ճշգրիտ տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռնարկած քայլերի մասին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութի առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բուրիչի նամակը հրապարակվել է Եվրոպայի խորհրդի կայքում։
«Հաշվի առնելով վերջերս ստացված տագնապալի և սարսափելի հաղորդումները՝ ես պարտավոր եմ ձեր նախարարությունից պահանջել մանրամասն և ճշգրիտ տեղեկատվություն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածներով նախատեսված մեղադրանքների մասին ադրբեջանական իշխանությունների ձեռնարկած միջոցառումների առնչությամբ»,- ասված է նամակում։
Բուրիչը հավելել է, որ հղում է անում վերջին տեսանյութերին, որոնք ենթադրաբար պարունակում են բռնությունների կադրեր հայ ռազմագերիների նկատմամբ, ներառյալ՝ արտադատական սպանությունները։
«Խնդրում եմ ի գիտություն ընդունել, որ Եվրոպայի խորհուրդը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մանդատի համաձայն հետևողական է լինելու այս հարցում, որպեսզի երաշխավորի կազմակերպության ստանդարտների նկատմամբ ամբողջական հարգանքը»,- ասված է նամակում։
Բուրիչը հիշեցրել է իր նախորդ հայտարարություններն այն մասին, որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների միջև անհամաձայնությունները պետք է լուծվեն խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ «Ձեր երկրի և Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով ուղիղ շփումները խոստումնալից են և պետք է շարունակվեն»,- նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը։

Какие шаги предпринял Азербайджан: Генсек СЕ запросила точную информацию о расстреле армянских военнопленных
Какие шаги предпринял Азербайджан: Генсек СЕ запросила точную информацию о
расстреле армянских военнопленных
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич направила письмо министру иностранных дел Азербайджана Джейхуну Байрамову с просьбой предоставить подробную и точную информацию о шагах, предпринятых властями Азербайджана в связи с видеозаписью расстрела армянских военнопленных азербайджанскими военнослужащими.
Как передает «Арменпресс», письмо Марии Пейчинович-Бурич было опубликовано на сайте Совета Европы.
«Принимая во внимание поступившие в последнее время тревожные и ужасные сообщения, я вынуждена запросить от вашего министерства подробную и достоверную информацию о мерах, предпринятых властями Азербайджана в отношении обвинений по статьям 2 и 3 Европейской конвенции о правах человека», - говорится в письме.
Она добавила, что подразумевает последние видеозаписи, которые по всей вероятности содержат кадры насилия в отношении армянских военнопленных, включая внесудебные казни.
«Прошу принять к сведению, что Совет Европы в соответствии с мандатом Европейской конвенции по правам человека будет последовательным в этом вопросе, чтобы гарантировать полное уважение стандартов организации», - говорится в письме генсека СЕ.
Мария Пейчинович-Бурич напомнила о своих предыдущих заявлениях, о том, что разногласия между странами-членами Совета Европы должны решаться путем мирных переговоров. «Прямые контакты на уровне высшего руководства вашей страны и Армении многообещающие и они должны продолжаться», - отметила генеральный секретарь Совета Европы.