ԱՀԿ-ն դատապարտում է պատերազմական իրավիճակներում բուժաշխատողների և շտապօգնության մեքենաների թիրախավորումը
ԱՀԿ-ն դատապարտում է պատերազմական իրավիճակներում բուժաշխատողների և
շտապօգնության մեքենաների թիրախավորումը
ԵՐԵՎԱՆ,5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչները դատապարտում են պատերազմական իրավիճակներում բուժաշխատողների և շտապօգնության մեքենաների թիրախավորման դեպքերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արագ արձագանքման բժշկական թիմերի 5-րդ գլոբալ հանդիպման ընթացքում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱՀԿ գլխադասային գրասենյակի ներկայացուցիչ Ֆլավիո Սալիոն:
Նա նշեց, որ բուժաշխատողները մարտական գործողություների ընթացքում երբևէ չպետք է խոցվեն կամ նշանառության տակ լինեն:
«Ցավոք սրտի, բուժաշխատողների վրա հարձակումները և նրանց թիրախավորումը վերջին 5 տարիներին շատացել են: Դա միանշանակ հանցագործություն է և պետք է դատապարտվի»,- ասաց Սալիոն:
ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի Արտակարգ իրավիճակների գծով տնօրեն  Ջերալդ Ռոկենշաուբն էլ հավելեց, որ ամեն անգամ, երբ լսում են Հայաստանում նման դեպքերի մասին, փաստաթղթավորում են իրականացնում: «Ուկրաինայի դեպքում էլ 150 նման դեպք ենք արձանագրել»,- ասաց Ռոկենշաուբը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, դատապարտելով նման գործողությունները, ընդգծեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ ադրբեջանական ԶՈւ սանձազերծած վերջին ագրեսիայի հետևանքով շտապօգնության մեքենաների վրա բոլոր հարձակումները փաստագրված են:
«Բոլոր ապացույցները ներկայացված են և՛ մոնիթորինգային օղակներով, և՛ ԱՀԿ-ին: Նման գործողությունները պետք է մշտապես խստագույնս դատապարտվեն և տեղ չգտնեն մեզանում»,- նշեց Ավանեսյանը:

ВОЗ осуждает нападения на медицинских работников и на машины скорой помощи во время военных действий
ВОЗ осуждает нападения на медицинских работников и на машины скорой помощи во
время военных действий
Представители Всемирной организации здравоохранения осуждают нападения на медицинских работников и на машины скорой помощи во время военных действий.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил представитель штаб-квартиры ВОЗ Флавио Салио на встрече с журналистами в рамках V Глобальной встречи медицинских бригад быстрого реагирования.
Он отметил, что медицинские работники во время боевых действий никогда не должны оказываться под прицелом.
«К сожалению, за последние 5 лет количество нападений на медицинских работников увеличилось. Это преступления и они должны быть осуждены», - сказал Флавио Салио.
Джеральд Рокеншауб, директор по противодействию чрезвычайным ситуациям Европейского регионального бюро ВОЗ, добавил, что каждый раз, когда они слышат о таких случаях в Армении, они проводят документирование. «В случае с Украиной мы зафиксировали 150 таких случаев», - отметил Джеральд Рокеншауб.
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, также осудила подобные действия и подчеркнула, что все нападения на машины скорой помощи во время 44-дневной Арцахской войны, также и в дни последней агрессии, развязанной ВС Азербайджана, задокументированы.
«Все доказательства представлены как мониторинговым кругам, так и ВОЗ. Такие действия всегда должны строго осуждаться и им не место в нашем мире», - заявила Анаит Аванесян.