Պատժամիջոցի փոխարեն Եվրոպան Ադրբեջանից գազ ու նավթ է գնում․ Ֆրանսիայի սենատորները խոստացան բարձրաձայնել Հայաստանի խնդիրը
Պատժամիջոցի փոխարեն Եվրոպան Ադրբեջանից գազ ու նավթ է գնում․ Ֆրանսիայի
սենատորները խոստացան բարձրաձայնել Հայաստանի խնդիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խումբը միջազգային հանրությանը կներկայացնի Հայաստանի բարդ իրավիճակը և Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը։ Ըստ Ֆրանսիայի սենատորների՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը զգալի ազդեցություն ունի այս տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության վրա, սակայն այդ պատերազմի հետևանքով չպետք է տուժի Հայաստանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները ներկայացրին, թե ինչով կարող է Սենատը օգնել Հայաստանին, ինչ դիրքորոշում ունեն հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին էսկալացիայի հետ կապված և ինչ տեսակի աջակցություն կարող է ակնկալել Հայաստանը Ֆրանսիայից։
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը հայտնեց, որ իրենք Երևան են ժամանել իրենց համերաշխությունը հայտնելու Հայաստանին։ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազից բացի, Հայաստանում են Բուշ-դյու-Ռոն-ի սենատոր Բրիջիտ Դևեզան, Օ դը Սենի սենատոր (Իլ-դը-Ֆրանս) Պիեռ Ուզուլիան և Ռոն նահանգի սենատոր Էտիեն Բլանը։
Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խումբը ի սկզբանե Հայաստան պետք է գար ծանոթանալու ֆրանսիական տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև ֆրանսիական ասոցիացիաների և հիմնադրամների գործունեությանը Հայաստանում:  Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի խոսքով՝ երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա, իրենց այցը հարցականի տակ էր, սակայն Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի հետ խորհրդակցելուց հետո որոշեցին այն չչեղարկել՝ որոշակի փոփոխության ենթարկելով ծրագիրը:
«Սեպտեմբերի 27-ի առավոտից հանդիպումներ ենք ունեցել ՀՀ իշխանությունների հետ՝ հանդիպել ենք ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի  հետ: Նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի հետ (խմբ. հարցազրույցն անցկացվել է ՀՀ վարչապետի, ԱԳ նախարարի և Երևանի քաղաքապետի հտ հանդիպումներից առաջ)»,- ասաց Դըվինազը:
Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի դեմ ագրեսիվ քաղաքականություն վարել, տարածքային նկրտումներ ունենալ ու, կարծես թե, միջազգային հանրության որևէ հայտարարություն չի կանգնեցնում Ադրբեջանի վարչակազմին: Հարցին, թե ստեղծված իրավիճակում ո՞րն է Ֆրանսիայի դիրքորոշում և ին՞չ կոնկրետ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը զսպելու համար, և ի՞նչ տեսակի աջակցություն կարող է ցուցաբերել Ֆրանսիան Հայաստանին, Դըվինազը պատասխանեց, որ սեպտեմբերի 26-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Ֆրանսիայի դիրքորոշումը հրադադարի և սահմանների պահպանման հարցում՝  նշելով, որ ադրբեջանական ուժերը պետք է վերադառնան 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով սահմանված ելման դիրքեր: Ֆրանսիայի նախագահը հստակորեն նշել է ագրեսորի անունը, որն Ադրբեջանն է։
«Նախագահ Մակրոնն իր ելույթում անվանեց ագրեսորին, ինչը մինչ այդ չէր արվել: Իսկ ՀՀ վարչապետը հիշեցրել է, որ սահմաններ ասելով հասկանում ենք ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները: Իսկ ինչպես գիտեք, միջազգային հարթակում Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգներն են գործում: Մայիսին մեր այցի ժամանակ ՀՀ իշխանությունները խոսում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին՝ նշելով, որ պետք է վերագործարկել այն: Այսօր Ռուսաստանը հետ է կանգնել, և մնում է, որ Ֆրանսիան, ԱՄՆ և միգուցե Գերմանիան կրկին խաղաղության եզրեր փնտրեն այդ կառույցում: Սահմանային մեկ այլ խնդիր կա, այն է՝ Ադրբեջանից պահանջվում է հետ վերադառնալ 2022 թվականի նոյեմբերի 9-ին սահմանված ելման դիրքեր, ինչը չի արվում: Ֆրանսիայի նախագահն առաջարկում է, որ սահմանին խաղաղապահ ուժ տեղակայվի  ՄԱԿ-ի կամ այլ կառույցի կողմից, ինչն առայժմ մերժվում է Ռուսաստանի կողմից»,- ասաց Դըվինազը։
Նրա խոսքով՝ իրենք որպես սենատորներ մտահոգ են Հայաստանի համար։ Սենատորն ընդգծում է, որ Հայաստանը և Արցախի ինքնիշխան Հանրապետությունը ժողովրդավարության երկու օրինակներ են, իսկ Թուրքիան ու Ադրբեջանը  ավտորիտար ռեժիմներ են, որոնք վնասում են երկու ժողովրդավարություններ։ «Եվ եթե այսօր մենք թույլ տանք դա, վաղը Արևելյան Եվրոպայի ժողովրդավարական մյուս ռեժիմները դժվարություններ կունենան»,- շեշտեց Դըվինազը։
Ռոն նահանգի սենատոր Էտիեն Բլանը երեք դիտարկում արեց նշված հարցի վերաբերյալ։
«Առաջինն այն է, որ մեր այցի շրջանակում հասցրել ենք ծանոթանալ տարածաշրջանում եզակի ժողովրդավարության ուժին՝ Հայաստանի ժողովրդավարությանը, որը գոյատևում է այս դժվարին դիվանագիտական, ռազմական և քաղաքական պայմաններում։ Եվ մենք՝ որպես հիմնարար ազատությունների պաշտպանության շատ հին ավանդույթի կրող, իսկապես հիացած ենք այն ամենով, ինչ այսօր անում է Հայաստանը այն դժվարին պայմաններում, որի միջով նա անցնում է։
Երկրորդ՝ մի քանի շաբաթ առաջ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ տիկին Ֆոն Դեր Լեյենը հայտարարեց Ադրբեջանի և Եվրոպայի միջև hամաձայնագրի մասին։ Մեծ թվով սենատորներ դատապարտել են այդ համաձայնագիրը՝ համարելով, որ գազի կամ նավթի մատակարարումը կարող է թուլացնել Եվրոպայի, Ֆրանսիայի դիրքորոշումը Հայաստանին պաշտպանելու հարցում։
Եվ երրորդ՝ մենք հատկապես ուկրաինական պատերազմի ազդեցության տակ վերգտնում ենք այն անուղղակի հետևանքները, որոնք կարող է ունենալ այս պատերազմը Հայաստանի պաշտպանության հարցում։ Եվ եթե այստեղ ենք, նշանակում է, որ մենք չենք ուզում, որ Հայաստանը լինի ռուս-թուրքական դիվանագիտության համար գործիք, որը կարող է համաձայնագրեր կնքել Հայաստանի թիկունքի ետևում։ Իսկ մեզ համար դա մի շատ կարևոր բան է։ Ուկրաինայի պատերազմը զգալի ազդեցություն ունի այս տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության վրա, և մեզ համար այստեղ գտնվելը նաև նշանակում է, որ այս պատերազմի հետևանքով չպետք է տուժի Հայաստանը»,- ընդգծեց Բլանը։
Օ դը Սենի (Իլ-դը-Ֆրանս) սենատոր Պիեռ Ուզուլիան իր հերթին Եվրոպային  կեղծավոր է համարում, քանի որ, ըստ սենատորի, նա շարունակում է ռուսական գազ գնել Ադրբեջանի միջոցով։
«Ադրբեջանը լրացուցիչ նավթ է մատակարարում Եվրոպային դեպի Միջերկրական ծովի թուրքական նավահանգիստ ձգվող գազատարով, և գիտենք, որ այս նավթի մի մասը գալիս է Ռուսաստանից։ Եվս մեկ անգամ Եվրոպան մոռանում է իր բարոյական սկզբունքների մասին նավթի իր կարիքները հոգալու համար։ Եվ այսօր Եվրոպան վերջապես ընդունել է այն փաստը, որ Հայաստանը զիջում է իր տարածքային ինքնիշխանության մի մասը։ Եվ Հայաստանին պարտադրվում է բանակցել Ադրբեջանի հետ Նախիջևանը Ադրբեջանին կապող միջանցքի շուրջ։ Եվ մեր դերն է ներկայացնել այս ամենը Եվրոպայի հանրությանը»,- ընդգծեց Պիեռ Ուզուլիան։
Խոսելով Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոց կիրառելու մասին՝ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը նկատեց, որ պատժամիջոցներ կիրառելու փոխարեն Եվրոպան Ադրբեջանից գազ ու նավթ է գնում, որը գալիս է Ռուսաստանից։
«Այսօր սանկցիաներ չկան, ընդհակառակը՝ Եվրոպան Ադրբեջանից գազ ու նավթ է առնում, որը գալիս է Ռուսաստանից։ Ֆրանսիայի համար կարծում եմ երկու խնդիր կա․ այն ԵՄ անդամ է, որտեղ Հայաստանի վերաբերյալ դիրքորոշումը ոչ բոլոր երկրներն են կիսում։ Իտալիան այժմ կառավարվում է պուտինամետ ծայրահեղ աջակողմյանների կողմից։ ԱՄՆ-ում նույնպես սպասվում են միջանկյալ ընտրություններ։ Եվ հնարավոր կլինի չափել ուժերի հարաբերակցությունը Միացյալ Նահանգների ներկայիս և նախկին նախագահների միջև։ Այսպիսով, կարևոր է, թե պետություններն ում կողմից են կառավարվում»,- նշեց Դըվինազը։
Սենատորը խիստ կարևորեց նաև Հայաստան-Ֆրանսիա միջխորհրդարանական համագործակցությունը։
«Մենք միշտ կապի մեջ ենք Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հայաստանյան նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի հետ։ Այդ փոխանակումները կարևորվում են նրանով, որ օրինակ Ֆրանսիայում շատ են խոսում Ուկրաինայի մասին, և մենք անհանգստանում ենք, որ Հայաստանի խնդիրը ստվերում է մնում։ Եվ ինչպես Էթիեն Բլանը նշեց, նա Ֆրանսիա վերադառնալուն պես տեղեկություններով կկիսվի իր կուսակցական ընկերների հետ։ Եվ մենք բոլորս էլ նույնն ենք անելու
Այսպիսով, շատ կարևոր է խոսել նրա մասին, ինչ է կատարվում Հայաստանում։ Եվ չպետք է մոռանալ հայկական Սփյուռքի մասին Ֆրանսիայում։ Պետք է կապը պահել նաև սփյուռքի հետ, քանի որ այն կապված է Հայաստանի հետ՝ որպես իր հայրենիք, որի համար Հայաստանը պետություն է՝ իր աշխարհաքաղաքական դժվարություններով հանդերձ։ Այդ իսկ պատճառով մեծ ուշադրություն ենք դարձնում կրթական բնագավառում համագործակցությանը, որովհետև մեզ համար կարևոր է, որ Հայաստանի երիտասարդությունը կրթություն ստանա, մասնագիտություն ձեռք բերի և մնա Հայաստանում։ Կարևորում ենք Ֆրանսիական համալսարանի ներկայությունը Հայաստանում, որը ֆրանսախոս նոր կադրեր է պատրաստում»,- եզրափակեց Դըվինազը։
Վերադառնալով այն հարցին, թե ինչով կարող է Սենատը օգնել Հայաստանին, Բուշ-դյու-Ռոն-ի սենատոր Բրիջիտ Դևեզան նշեց, որ իրենց դերը նաև կայանում է նրանում, որ հետևողական լինեն ապակենտրոնացված համագործակցության ծրագրերի իրականացմանը, որը խթանում է մարզերի զարգացումը։
«Ես իմ նահանգում կներկայացնեմ ապակենտրոնացված համագործակցության կարևորությունը, քանի որ հենց այսպիսի գործունեությամբ կարող ենք օժանդակել Հայաստանին։ Մենք լիովին մոբիլիզացված ենք Հայաստանի իրավիճակի հարցում, և ամեն պարագայում կարող եք ապավինել մեր աջակցությանը»,- ընդգծեց Դևազան։

Вместо санкций Европа закупает у Азербайджана газ и нефть: сенаторы Франции обещали поднять этот вопрос
Вместо санкций Европа закупает у Азербайджана газ и нефть: сенаторы Франции
обещали поднять этот вопрос
Группа дружбы Франция-Армения представит международному сообществу тяжелое положение Армении и агрессивную политику Азербайджана. По мнению французских сенаторов, российско-украинский конфликт оказывает существенное влияние на геополитику этого региона, но Армения не должна страдать в результате этой войны. В беседе с «Арменпресс» члены группы дружбы Армения-Франция представили, чем Сенат может помочь Армении, какова их позиция в отношении последней эскалации на армяно-азербайджанской границе и какого содействия Армения может ожидать от Франции.
Президент группы дружбы Франция-Армения Жильбер-Люк Девиназ сказал, что они прибыли в Ереван, чтобы выразить свою солидарность с Арменией. Помимо Жильбера-Люка Дювина, в Армении находятся сенатор от департамента Буше-дю-Рон Бриджит Девеза, сенатор от департамента О-де-Сен (Иль-де-Франс) Пьер Узулиа и сенатор от департамента Рона Этьен Блан.
Изначально группа дружбы Армения-Франция должна была приехать в Армению для ознакомления с деятельностью французских органов местного самоуправления, а также французских ассоциаций и фондов в Армении. По словам Жильбера-Люка Девиназа, когда Азербайджан напал на Армению, их визит был под вопросом, но, посоветовавшись с послом Франции в Армении, решили не отменять его, внеся в программу определенные изменения.
«С утра 27 сентября мы провели встречи с властями РА, со спикером Национального собрания Аленом Симоняном, президентом РА Ваагном Хачатуряном. 28 сентября встретились с премьер-министром РА Николом Пашиняном, министром иностранных дел Араратом Мирзояном и мэром Еревана Грачья Саркисяном», - сказал Девиназ.
Азербайджан продолжает проводить агрессивную политику в отношении Армении, предъявляя территориальные претензии, и, похоже, никакие заявления международного сообщества не останавливают администрацию Азербайджана. На вопросы, какова позиция Франции в сложившейся ситуации, какие конкретные шаги следует предпринять для сдерживания агрессивного поведения Азербайджана и какую поддержку Франция может оказать Армении, Девиназ ответил, что 26 сентября президент Франции Эммануэль Макрон на встрече с премьер-министром РА Николом Пашиняном подтвердил позицию Франции в отношении прекращения огня и сохранения границ. Он отметил, что азербайджанские силы должны вернуться на исходные позиции, определенные соглашением от 9 ноября 2020 года. Президент Франции четко назвал имя агрессора, которым является Азербайджан.
«Президент Макрон в своем выступлении назвал имя агрессора, чего раньше не было. А Премьер-министр РА напомнил, что когда мы говорим о границах, мы имеем в виду международно признанные границы после распада СССР. А как вы знаете, на международной арене действуют Франция и США. Во время нашего майского визита власти РА говорили о Минской группе ОБСЕ, отмечая, что она должна быть перезапущена. Сегодня Россия отступила, и Франции, Соединенным Штатам и, возможно, Германии остается вновь искать грани мира внутри этой структуры. Есть еще одна пограничная проблема - Азербайджан обязан вернуться на позиции, установленные 9 ноября 2022 года, что не делается. Президент Франции предлагает разместить на границе миротворческие силы ООН или другой организации, что в настоящее время отвергается Россией», - сказал Девиназ.
По его словам, они как сенаторы обеспокоены ситуацией в Армении. Сенатор подчеркнул, что Армения и суверенная Республика Арцах - два образца демократии, а Турция и Азербайджан - авторитарные режимы, которые наносят ущерб обеим демократиям. « И если сегодня мы позволим это, завтра и у других демократических режимов Восточной Европы возникнут трудности», - подчеркнул Девиназ.
Сенатор Этьен Блан от Рона сделал три замечания по упомянутому вопросу.
«Во-первых, в рамках нашего визита мы познакомились с силой уникальной демократии в регионе, демократии Армении, которая выживает в этих сложных дипломатических, военных и политических условиях. И мы, как носители очень давней традиции защиты основных свобод, искренне восхищаемся тем, что делает сегодня Армения в тех непростых условиях, которые она переживает.
Во-вторых, несколько недель назад г-жа фон дер Ляйен, председатель Еврокомиссии, объявила о соглашении между Азербайджаном и Европой. Большое количество сенаторов осудило это соглашение, посчитав, что поставки газа или нефти могут ослабить позиции Европы и Франции в защите Армении.
И в-третьих, под влиянием украинской войны мы заново открываем для себя косвенные последствия, которые эта война может иметь для защиты Армении. И если мы здесь, значит, мы не хотим, чтобы Армения была инструментом российско-турецкой дипломатии, которая может подписывать соглашения за спиной Армении. А для нас это очень важный вопрос. Война на Украине оказывает существенное влияние на геополитику этого региона, и для нас нахождение здесь означает и то, что Армения не должна пострадать в результате этой войны », - подчеркнул Этьен Блан.
Сенатор Пьер Узулиа от Иль-де-Франс считает Европу лицемеркой, поскольку, по словам сенатора, она продолжает закупать российский газ посредством Азербайджана.
«Азербайджан поставляет дополнительную нефть в Европу по газопроводу, протянувшемуся до турецкого порта Средиземного моря, и мы знаем, что часть этой нефти поступает из России. В очередной раз Европа забывает о своих моральных принципах, чтобы удовлетворить свои потребности в нефти. И сегодня, Европа, кажется, смирилась с тем, что Армения уступает часть своего территориального суверенитета. И Армения вынуждена вести переговоры с Азербайджаном о коридоре, соединяющем Нахиджеван с Азербайджаном. И наша роль - представить все это европейскому сообществу», - подчеркнул Пьер Узулия.
Говоря о введении санкций против Азербайджана, президент группы дружбы Франция-Армения Жильбер-Люк Девиназ отметил, что вместо введения санкций Европа покупает у Азербайджана газ и нефть, которые поступают из России.
«Сегодня никаких санкций нет, наоборот, Европа покупает газ и нефть у Азербайджана, которая поступает из России. Я думаю, что у Франции есть две проблемы - она член ЕС, где не все страны разделяют позицию в отношении Армении. Италией сейчас правят пропутинские ультраправые. Ожидаются промежуточные выборы и в США. Можно будет понять соотношение сил между действующим и бывшим президентами США. Таким образом, важно, кто управляет штатами», - сказал Девиназ.
Сенатор также подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества между Арменией и Францией.
«Мы всегда на связи с президентом группы дружбы Франция-Армения Владимиром Варданяном. Эти связи важны, так как, например, во Франции много говорят об Украине, а нас беспокоит, что вопрос Армении остается в тени. И, как упомянул Этьен Блан, он поделится информацией со своими друзьями по партии, как только вернется во Францию. И мы все сделаем то же самое.
Поэтому очень важно говорить о том, что происходит в Армении. Не следует забывать и об армянской диаспоре Франции. Необходимо поддерживать связь с диаспорой, потому что она связана с Арменией как с родиной, для нее Армения - государство со всеми ее геополитическими трудностями. Именно поэтому мы уделяем большое внимание сотрудничеству в сфере образования, ведь для нас важно, чтобы молодежь Армении получила образование, приобрела профессию и осталась в Армении. Подчеркиваем наличие в Армении Французского университета, который готовит новые франкоязычные кадры», - заключил Девиназ.
Возвращаясь к вопросу о том, чем Сенат может помочь Армении, сенатор Бриджит Девеза от Буше-дю-Рон отметила, что их роль заключается и в том, чтобы быть последовательными в реализации программ децентрализованного сотрудничества, способствующих развитию областей.
«Я представлю в нашей стране важность децентрализованного сотрудничества, потому что мы можем поддержать Армению и такой деятельностью. Мы полностью мобилизованы в связи с ситуацией в Армении, и вы в любом случае можете рассчитывать на нашу поддержку», - подчеркнула Бриджит Девеза.