COVID-19. Զբոսաշրջիկները բարձր են գնահատում ՀՀ-ում անվճար պատվաստվելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության հրապարակում շաբաթը 7 օր գործող շարժական պատվաստումային կետում պատվաստվողների գերակշիռ մասը զբոսաշրջիկներ են: Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի բժիշկ-իմոնոլոգ Ասթինե Պողոսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հիմնականում այցելում են ռուս զբոսաշրջիկները:
«Շաբաթվա բոլոր օրերին աշխատում ենք և օրական ունենում ենք միջինը 40-50 այցելու: Առավել շատ մեզ մոտ պատվաստվողները ՌԴ քաղաքացիներն են: Մեզ մոտ գալիս են նաև իրանցիներ: Կան այցելուներ, որ առաջին անգամ են պատվաստվում, կան, որ խթանիչ դեղաչափերն են ընդունում: ՌԴ քաղաքացիները հիմնականում խթանիչ դեղաչափ են ստանում»,-ասաց Ասթինե Պողոսյանը:
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստելը զբոսաշրջիկների համար ևս անվճար է: Ֆիլիպինցի Աննա Գրեյս Բալոդիոն (Anna Grace Balodio) Հայաստանում է որպես զբոսաշրջիկ: Արդեն երկրորդ անգամ է այցելում: Առաջին անգամ այցելությունից հետո շատ է տպավորվել և մեծ ցանկություն է առաջացել շարունակել հայաստանյան բացահայտումների գործընթացը, միևնույն ժամանակ օգտվել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման հնարավորությունից:
«Սա իմ առաջին պատվաստումն է կորոնավիրուսի դեմ: Մինչ այդ ցանկանում էի տեսնել պատվաստանյութերի առավելությունները, թերությունները: Հիմա ես համոզվել եմ, որ ամեն ինչ կարգին է ու որոշել եմ պատվաստվել: Շատ կարևոր է, որ ձեր երկրում զբոսաշրջիկներին նման հնարավորություն են տալիս»,-ասաց Աննա Գրեյս Բալոդիոն:
Հայաստանյան բացահայտումների հետքերով Երևանում գտնվող ռուս զբոսաշրջիկ Օլգա Սամոյլովան նույնպես օգտվել է պատվաստման հնարավորությունից: Նա որոշել է ստանալ խթանիչ դեղաչափը:
«Զբոսաշրջային այցով ենք այստեղ: Ես Ռուսաստանում «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութով եմ պատվաստվել, որոշեցի խթանիչ դեղաչափը ստանալ այստեղ՝ Հայաստանում՝ ընտրելով այլ պատվաստանյութ, որպեսզի կարողանամ այցելել այնպիսի երկրներ, որտեղ չեն ընդունում ռուսական պատվաստանյութը»,- ասաց նա:
Օլգա Սամոյլովան ի սկզբանե կողմ է եղել պատվաստմանը: Պատվաստվելուց հետո իրեն, ընդհանուր առմամբ, լավ է զգացել, փոքր-ինչ անհանգստացրել է թևի ցավը, ինչը կարճ ժամանակ հետո անցել է:  Նա իր գոհունակությունը հայտնեց զբոսաշրջիկներին նման հնարավորություն տալու համար:
«Սա հրաշալի հնարավորություն է: Ես շատ շնորհակալ եմ Հայաստանին, որ կա այսպիսի հնարավորություն և այն անվճար է: Ասեմ, որ բավական արագ հերթն առաջ է գնում, բժշկական անձնակազմը հրաշալի սպասարկում է, այնպես որ, միայն շնորհակալական խոսքեր են»-հավելեց Օլգա Սամոյլովան:
Շարժական պատվաստումային կետն աշխատում է շաբաթը 7 օր, ժամը 11:00-ից մինչև 19:00-ն:  Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվելու թվերն ավելանում են՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի բժիշկ-իմոնոլոգ Ասթինե Պողոսյանը հորդորում է ակտիվ լինել, հետևել առողջությանն ու անպայման պատվաստվել: Հատկապես խորհուրդ է տրվում ուշադիր լինել թիրախային խմբերի՝ երեխաների ու 60-ից բարձր անձանց նկատմամբ:

COVID-19: туристы ценят возможность бесплатной вакцинации в Армении
В мобильном центре вакцинации, который действует 7 дней в неделю на площади Республики, в основном вакцинируются туристы. Как сообщила «Арменпресс» врач-иммунолог Национального центра контроля и профилактики заболеваний Астине Погосян, к ним больше приходят российские туристы
«Мы работаем во все дни недели и в среднем принимаем по 40-50 посетителей в день. У нас в основном прививаются российские граждане. К нам приходят и иранцы. Есть посетители, которые прививаются впервые, есть и те, кто получает ревакцинацию. Граждане России в основном получают бустерную дозу», - рассказала Астине Погосян.
«Это моя первая прививка. Я хотела увидеть преимущества и недостатки вакцинации. Сейчас я убедилась, что все в порядке и решила сделать прививку. Очень важно, что у туристов в вашей стране есть такая возможность», - сказала Анна Грейс Балодио.
Ольга Самойлова, российская туристка, приехавшая в Ереван, чтобы узнать Армению, тоже воспользовалась возможностью вакцинации. Она решила получить бустерную дозу.
«Мы здесь с туристическим визитом. Я в России была привита вакциной «Спутник V», ревакцинацию решила получить здесь, в Армении, выбрав другую вакцину, чтобы побывать в странах, где российская вакцина не проходит», - сказала она.
Ольга Самойлова с самого начала была за вакцинацию. После прививки, в целом, она чувствовала себя хорошо, чуть беспокоила боль в руке, которая прошла через короткое время. Он выразила удовлетворение такой возможностью, предоставленной туристам.
«Это прекрасная возможность. Я очень благодарна Армении за то, что есть такая возможность и она бесплатная. Должна сказать, что очередь продвигается довольно быстро, медицинский персонал прекрасно обслуживает, поэтому хочу лишь поблагодарить», - добавила Ольга Самойлова.
Мобильный пункт вакцинации работает 7 дней в неделю с 11:00 до 19:00. Принимая во внимание факт, что количество зараженных COVID-19 в Армении увеличивается, врач-иммунолог Национального центра контроля и профилактики заболеваний Астине Погосян призывает быть активными, заботиться о своем здоровье и обязательно пройти вакцинацию. Особенно рекомендуется быть внимательными к целевым группам - детям и лицам старше 60 лет.