Տարածաշրջանում սահմանների փոփոխության անթույլատրելիության մասին ԻԻՀ դիրքորոշումը հստակ է. Փաշինյանը հանդիպել է Ռայիսիին
Տարածաշրջանում սահմանների փոփոխության անթույլատրելիության մասին
ԻԻՀ դիրքորոշումը հստակ է. Փաշինյանը հանդիպել է Ռայիսիին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Վարչապետը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկած լայնածավալ ագրեսիային և դրա հետևանքներին` ընդգծելով ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման ուղղությամբ միջազգային հանրության, այդ թվում` Իրանի համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել իրանական կողմի հստակ գնահատականների կապակցությամբ և կարևորել ստեղծված իրավիճակում երկկողմ սերտ փոխգործակցությունը:
Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Իրանն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին և հավելել, որ տարածաշրջանում բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
ԻԻՀ նախագահի խոսքով` պետությունների տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանում սահմանների փոփոխությանն անթույլատրելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է և Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի:
Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարևոր է Իրանի համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկու պետությունների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ու ընդլայնման շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Iran’s connection with Armenia must not be jeopardized – President Raisi reiterates inadmissibility of border changes
Iran’s connection with Armenia must not be jeopardized – President Raisi reiterates
inadmissibility of border changes
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan met with Iranian President Ebrahim Raisi within the framework of the 77th United Nations General Assembly in New York City, the Prime Minister’s Office said.
PM Pashinyan spoke in detail about Azerbaijan’s large-scale aggression against the sovereign territory of Armenia and its aftermath, underscoring the importance of the international community’s, including Iran’s adequate reaction in direction of condemning the Azerbaijani actions and withdrawal of Azerbaijani military units from sovereign territory of Armenia.
PM Pashinyan expressed content regarding Iran’s clear assessments and highlighted close bilateral partnership in the current situation.
President Raisi said that Iran is closely following the developments and added that all conflicts in the region must be resolved exclusively peacefully. President Raisi said that Iran’s position over territorial integrity of countries and the inadmissibility of changes of borders in the region is clear and that Iran’s connection with Armenia must not be jeopardized.
President Raisi said Iran is ready to support the establishment of peace in the region, adding that the issue of Armenia’s security is important for Iran.
PM Pashinyan and President Raisi exchanged views on further development and expansion of cooperation between Armenia and Iran in various areas. Other issues of mutual interest were also discussed.