Պետքարտուղար Բլինքենը կոչ է արել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին սեպտեմբերին կրկին հանդիպել
Պետքարտուղար Բլինքենը կոչ է արել Հայաստանի և Ադրբեջանի
արտգործնախարարներին սեպտեմբերին կրկին հանդիպել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ով սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում հանդիպել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, կոչ է արել նրանց նորից հանդիպել մինչև սեպտեմբերի վերջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
«Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ընդունել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին՝ վերջին բախումներից հետո ունենալու առաջին ուղիղ բանակցությունները։ Պետքարտուղար Բլինքենը ցավակցություն է հայտնել մարդկային կորուստների համար և շեշտել անհրաժեշտությունը՝ կանխելու հետագա ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև ընդգծել խաղաղության գործընթացին վերադառնալու կարևորությունը։ Նրանք քննարկել են հաջորդ քայլերը, և պետքարտուղարը կոչ է արել կողմերին կրկին հանդիպել մինչև ամսվա վերջ»,- հայտնել է պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
Հայաստանի ԱԳՆ-ից ավելի վաղ հայտնել էին, որ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքինիշխան տարածքից, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` ռազմագերիների հայրենադարձման շուտափույթ կարգավորումը։ Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։

Госсекретарь Блинкен предложил министрам иностранных дел Армении и Азербайджана вновь встретиться в сентябре
Госсекретарь Блинкен предложил министрам иностранных дел Армении и Азербайджана
вновь встретиться в сентябре
Госсекретарь США Энтони Блинкен, который 19 сентября в Нью-Йорке провел встречу с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым, предложил им встретиться вновь до конца сентября. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил представитель Госдепа Нед Прайс.
«Госсекретарь Энтони Блинкен принял глав МИД Армении Арарата Мирзояна и МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова для проведения первых прямых переговоров после недавних столкновений. Госсекретарь Блинкен выразил соболезнования в связи с гибелью людей и подчеркнул необходимость предотвращения дальнейших боевых действий, а также важность возвращения к мирному процессу. Они обсудили дальнейшие шаги, и госсекретарь призвал стороны встретиться еще раз до конца месяца», - заявил официальный представитель госдепартамента Нед Прайс.
Ранее МИД Армении сообщал, что Арарат Мирзоян на встрече, состоявшейся в рамках 77-й сессии Генассамблеи ООН, при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена, подчеркнул, что вооруженные силы Азербайджана должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения, применение силы, или угроза силой недопустимы, и должны быть задействованы международные механизмы для предотвращения дальнейшей эскалации. Министр иностранных дел РА подчеркнул важность скорейшего решения гуманитарных вопросов, в том числе и возвращения военнопленных. Министр Мирзоян подтвердил готовность армянской стороны участвовать в процессе всеобъемлющего урегулирования отношений.