Սա Ադրբեջանի կողմից հստակ հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ սուվերեն երկրի վրա. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի հարցազրույցն Al Jazeera-ին
Սա Ադրբեջանի կողմից հստակ հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ սուվերեն երկրի վրա. ՀՀ ԱԳ
փոխնախարարի հարցազրույցն Al Jazeera-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը Al Jazeera English հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի վերաբերյալ հստակ շեշտել է, որ դա հարձակում է սուվերեն երկրի վրա, հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ երկրի վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցազրույցում Գևորգյանը, մասնավորապես, նշել է. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ այսօր կեսգիշերին, Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ ռազմական հարձակում է, որը նախաձեռնել է Հայաստանի սահմանին, նաև Հայաստանի տարածքում։ Ադրբեջանը հրադադարը խախտում է ոչ միայն սահմանի երկայնքով, այլ նաև թիրախավորում է հայկական դիրքերը, նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները Հայաստանի ներսում: Սա հստակ հարձակում է սուվերեն երկրի վրա, հստակ հարձակում է ՄԱԿ-ի անդամ երկրի վրա»:
Փոխնախարարը ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ շահագրգռված է եղել Ադրբեջանի հետ սահմանին անվտանգության ապահովմամբ, մի քանի անգամ առաջարկել է աշխատել միասին, դեէսկալացնել իրավիճակը, անվտանգության և վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել, որոնք թույլ չեն տա խախտել հրադադարը: Բայց այն, ինչ Ադրբեջանն անում է, միանագամայն հակառակն է:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը, Ռուսաստանը և Ադրբեջանն ավելի վաղ` 2021-ի նոյեմբերին  համաձայնության էին եկել՝ սահմանին անվտանգության ապահովման առումով: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվում է ձեռնարկել այդ անվտանգության ապահովման միջոցառումները:
«Նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունը հստակ ընդգծել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է կառուցեն անվտանգություն, քայլեր ձեռնարկեն՝ նվազեցնելու լարվածությունը սահմանին: Բայց Ադրբեջանը հրաժարվում է իրագործել այդ եռակողմ հայտարարությունը»,-նշել է Գևորգյանը:

Это явная атака на суверенную страну, на государство-член ООН: замминистра ИД Армении в интервью Al Jazeera
Это явная атака на суверенную страну, на государство-член ООН: замминистра ИД
Армении в интервью Al Jazeera
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян в интервью телеканалу Al Jazeera English четко подчеркнул, что развязанная Азербайджаном агрессия является нападением на суверенную страну, нападением на государство-член ООН.
Как сообщает Арменпресс, в интервью Геворгян, в частности, отметил: «То, что произошло сегодня в полночь, является крупномасштабным военным наступлением Азербайджана, которое он инициировал на границе с Арменией, в том числе и на территории Армении. Азербайджан нарушает режим прекращения огня не только вдоль границы, но и наносит удары по армянским позициям и гражданской инфраструктуре внутри Армении. Это явная атака на суверенную страну, явная атака на государство-член ООН».
Замминистра подчеркнул, что Армения всегда была заинтересована в обеспечении безопасности на границе с Азербайджаном, несколько раз предлагала работать вместе, деэскалировать ситуацию, принять меры по укреплению безопасности и доверия, что не позволит нарушить режим прекращения огня. Но то, что делает Азербайджан, совершенно противоположное.
Он напомнил, что в ноябре 2021 года Армения, Россия и Азербайджан достигли договоренности в отношении безопасности границ. Но Азербайджан отказывается принимать эти меры безопасности.
«В трехстороннем заявлении от 26 ноября четко подчеркивается, что Армения и Азербайджан должны укреплять безопасность, предпринимать шаги по снижению напряженности на границе. Но Азербайджан отказывается выполнять это трехстороннее заявление», - отметил Геворгян.