Արդարադատության նախարարն արձագանքել է պետական դավաճանության համար մահապատիժ սահմանելու գլխավոր դատախազի առաջարկին
Արդարադատության նախարարն արձագանքել է պետական դավաճանության համար
մահապատիժ սահմանելու գլխավոր դատախազի առաջարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդն անպայման քննարկում և ուշադրության է արժանացնում բոլոր կարծիքները և առաջարկները Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի հետ համատեղ:
Այս մասին ասաց Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը` պատասխանելով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի պարոն Անդրեասյանը գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի՝ պետական դավաճանություն կատարելու համար մահապատժի ենթարկելու առաջարկի մասով և արդյոք այս հարցը կքննարկվի ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդում:
«Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը բոլոր կարծիքները և առաջարկները հանձնաժողովի հետ համատեղ անպայման քննարկում և ուշադրության է արժանացնում, բայց որևէ կարծիք չի կարող կանխորոշել քննարկումների արդյունքը»,- ասաց Անդրեասյանը:
Ավելի վաղ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն առաջարկել էր պետական դավաճանություն կատարելու համար մահապատժի ենթարկելու սահմանադրաիրավական հիմքեր ստեղծել:

Justice Minister comments on proposal of Prosecutor General to impose death penalty for high treason
Justice Minister comments on proposal of Prosecutor General to impose death penalty for high
treason
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. The Council for Constitutional Reforms definitely discusses and pays attention to all opinions and proposals together with the Constitutional Reforms Commission, Minister of Justice of Armenia Karen Andreasyan said in an interview to ARMENPRESS, asked what is his position on the proposal of Prosector General Artur Davtyan to use death penalty for committing high treason and whether this issue will be discussed at the Council for Constitutional Reforms.
“The Council for Constitutional Reforms, jointly with the Commission, is definitely discussing and paying attention to all the opinions and proposals made, but no opinion could predetermine the outcome of the discussions”, the minister said.
Earlier today, Prosecutor General Artur Davtyan proposed to create constitutional-legal basis that will allow using death penalty for committing high treason.