Մենք իրար օգնում ենք, և այդպես կլինի միշտ. ինչպես ռուս և բելգիացի կինոլոգներն օգնության հասան հայ փրկարարներին
Մենք իրար օգնում ենք, և այդպես կլինի միշտ. ինչպես ռուս և բելգիացի կինոլոգներն
օգնության հասան հայ փրկարարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինոլոգներ՝ ազգությամբ ռուս Օքսանան և բելգիացի Դենիսը օգոստոսի 14-ին հանգստյան օրն անցկացնում էին Հայաստանի սարերից մեկում, երբ իմացան «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի մասին: Ամուսնական զույգն անմիջապես շտապել է օգնության հասնել հայ փրկարարներին:
Օքսանայի ու Դենիսի հետ կապվել էին իրենց վաղեմի գործընկերները Հայաստանի փրկարար ծառայությունից, որոնց հետ մասնակցել էին միջազգային վարժանքների և սերտ համագործակցություն ունեն: Տեղեկություն ստանալուց անմիջապես հետո նրանք ուղևորվում են Երևան, հանդերձավորվում և կինոլոգիական շների՝ Շիվայի և Շակտիի հետ  ժամանում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոն:
Ռուս և բելգիացի կինոլոգները պայթյունից ժամեր անց արդեն դեպքի վայրում էին
«Այդ ժամանակ Երևանից դուրս սարերից մեկում զբոսնում էինք, հանգստանում, բայց պայթյունի մասին տեղեկություն ստանալուց անմիջապես հետո վերադարձանք Երևան: Մենք աղջիկ ունենք, չգիտեինք՝ նրան ում մոտ թողնել, ինչը հավելյալ խնդիրներ առաջացրեց, այդ իսկ պատճառով դեպքի վայր ժամանեցինք մի փոքր ուշ՝ 6 ժամ անց, բայց նույնիսկ եթե շուտ հասնեինք, կինոլոգիական ծառայություն հնարավոր չէր լինի իրականացնել, որովհետև դեռևս շարունակվում էին պայթյունները, հրդեհը: Սկզբում անհրաժեշտ է հաստատել մինիմալ անվտանգ պայմաններ փրկարար ծառայության աշխատակիցների և շների համար, որից հետո սկսել աշխատանքը: Բայց նույնիսկ այդ բարդ պայմաններում Հայաստանի փրկարար ծառայության աշխատակիցները գերազանց աշխատեցին և կարողացան հենց սկզբից փրկել մարդկանց»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմում է Օքսանան:
Օքսանան արդեն շուրջ մեկ տարի է՝  ամուսնու հետ ապրում է Հայաստանում
Օքսանան և Դենիսը գերմանական «@fire International Disaster Response Germany» կազմակերպության անդամներ են: Շներին վարժեցրել են կազմակերպության ծրագրի շրջանակներում: Ավելի քան 400 անդամ ունեցող կազմակերպությունը օգնություն է ցուցաբերում աղետների ժամանակ աշխարհի ցանկացած կետում:
«Մեր կազմակերպությունը օգնության է հասնում անտառային հրդեհների, պայթյունների, երկրաշարժների ժամանակ: Ներկայումս մեր կազմակերպության անդամների մի մասը Գերմանիայում պայքարում է անտառային հրդեհների դեմ: Մեր կազմակերպությունը օգնություն է ցուցաբերել 2020 թվականի օգոստոսին Լիբանանում ուժգին պայթյունի ժամանակ»,- ասաց Օքսանան:
Օքսանան նշում է, որ հայ փրկարարները շատ լավ են աշխատել նման բարդ և քաոտիկ պայմաններում ու կարողացել են կատարել իրենց խնդիրը:
Հայ և ռուս փրկարարները քննարկում են կինոլոգիական շան գտած հետքով ձեռնարկվելիք հետագա գործողությունները
«Գիտեք, որքան ժամանակն անցնում է, այդքան նվազում է փլատակներում մարդկանց ողջ մնալու հավանականությունը, մանավանդ հրդեհի ու ծխի առկայության դեպքում: Շատ դժվար պայմաններ էին: Գիտեմ, որ հասարակության մոտ հարցեր էին առաջացել, թե ինչու որոնողափրկարարական աշխատանքներն արագ չեն ընթանում: Կարող եմ ասել հետևյալը, որ աշխատանքները արագ չեն կարող ընթանալ, դա որոշակի ժամանակ է պահանջում: Շատ դժվար պայմաններ էին, և փրկարար ծառայողները գերազանց կատարեցին իրենց աշխատանքը: Սա մեր  առաջին համագործակցությունը չէր Հայաստանի փրկարար ծառայության հետ, և մեր միասնական աշխատանքը հրաշալի էր: Երեկ գիշերը (oգոստոսի 16-ին-խմբ.) մեր շները կարողացան գտնել անհետ կորածի հետք, որից հետո փրկարարները սկսեցին իրականացնել որոնողական աշխատանքները»,- ասաց Օքսանան:
Կինոլոգիական շունը՝ Շիվան, փրկարարներին հուշում է մարդկանց հնարավոր գտնվելու վայրը
Օքսանան և Դենիսը գրեթե մեկ տարի է՝ ապրում են Հայաստանում: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում մարդիկ բարի են:
«Աշխարհը շատ փոքր է: Հայաստանի փրկարարների հետ ես ծանոթացել եմ միջազգային վարժանքների ժամանակ, և այնտեղից ենք մենք իրար ճանաչում: Մենք իրար օգնում ենք, այդպես եղել է և, կարծում եմ, այդպես կլինի»,-եզրափակեց Օքսանան:

Мы помогаем друг другу, и так будет всегда: русский и бельгийский кинологи пришли на
Кинологи Оксана и Денис, русская и бельгиец по происхождению свой выходной день, 14 августа проводили в горах Армении. Там они и узнали о взрыве в торговом центре «Сурмалу». Супружеская пара сразу же поспешила на помощь армянским спасателям.
С Оксаной и Денисом связались их коллеги из спасательной службы Армении, с которыми они участвовали в международных учениях и продолжают сотрудничать. Сразу же после получения информации они со своими псами Шивой и Шакти приехали в Ереван, в торговый центр «Сурмалу».
«В это время мы отдыхали за пределами Еревана, но сразу после получения информации о взрыве вернулись в город. У нас есть дочь, мы не знали с кем ее оставить. Что создавало дополнительные проблемы. Поэтому мы приехали на место чуть позже, часов на 6, но даже если бы мы приехали раньше, у кинологической службы не было бы возможности работать, так как взрывы, пожар все еще продолжались. Во-первых, необходимо было создать минимально безопасные условия для работников спасательных служб и собак, после чего можно было бы начинать работу. Но даже в тех сложных условиях сотрудники спасательной службы Армении сработали отлично и с самого начала сумели спасти людей», - рассказала Оксана «Арменпресс».
Оксана и Денис являются членами организации @fire International Disaster Response Germany. Собак обучали в рамках программы организации. Организация, насчитывающая более 400 членов, оказывает помощь при стихийных бедствиях в любой точке мира.
«Наша организация помогает при лесных пожарах, взрывах и землетрясениях. В настоящее время некоторые члены нашей организации тушат лесные пожары в Германии. Наша организация оказывала помощь во время мощного взрыва в Ливане в августе 2020 года», - рассказала Оксана.
Оксана отметила, что армянские спасатели очень хорошо сработали в таких сложных и хаотичных условиях и смогли выполнить свою задачу.
«Знаете, со временем вероятность остаться живыми в завалах для людей уменьшается, особенно при наличии огня и дыма. Это были очень тяжелые условия. Я знаю, что у общественности были вопросы, почему поисково-спасательные работы продвигаются медленно. Могу сказать следующее, такая работа не может идти быстро, она требует времени. Условия были очень тяжелыми, и спасатели отлично сработали. Это было не первое наше сотрудничество со Спасательной службой Армении, и наша совместная работа была замечательной. Вчера ночью (16 августа от ред.) нашим собакам удалось выйти на след пропавшего человека, после чего спасатели приступили к поиску», - рассказала Оксана.
Оксана и Денис уже почти год живут в Армении. По ее словам, люди в Армении добрые.
«Мир очень мал. Я познакомилась с армянскими спасателями на международных учениях. Мы всегда помогаем друг другу, так было и, думаю, так и будет», - заключила Оксана.