Մենք իրար օգնում ենք, և այդպես կլինի միշտ. ինչպես ռուս և բելգիացի կինոլոգներն օգնության հասան հայ փրկարարներին
Մենք իրար օգնում ենք, և այդպես կլինի միշտ. ինչպես ռուս և բելգիացի կինոլոգներն
օգնության հասան հայ փրկարարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինոլոգներ՝ ազգությամբ ռուս Օքսանան և բելգիացի Դենիսը օգոստոսի 14-ին հանգստյան օրն անցկացնում էին Հայաստանի սարերից մեկում, երբ իմացան «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի մասին: Ամուսնական զույգն անմիջապես շտապել է օգնության հասնել հայ փրկարարներին:
Օքսանայի ու Դենիսի հետ կապվել էին իրենց վաղեմի գործընկերները Հայաստանի փրկարար ծառայությունից, որոնց հետ մասնակցել էին միջազգային վարժանքների և սերտ համագործակցություն ունեն: Տեղեկություն ստանալուց անմիջապես հետո նրանք ուղևորվում են Երևան, հանդերձավորվում և կինոլոգիական շների՝ Շիվայի և Շակտիի հետ  ժամանում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոն:
Ռուս և բելգիացի կինոլոգները պայթյունից ժամեր անց արդեն դեպքի վայրում էին
«Այդ ժամանակ Երևանից դուրս սարերից մեկում զբոսնում էինք, հանգստանում, բայց պայթյունի մասին տեղեկություն ստանալուց անմիջապես հետո վերադարձանք Երևան: Մենք աղջիկ ունենք, չգիտեինք՝ նրան ում մոտ թողնել, ինչը հավելյալ խնդիրներ առաջացրեց, այդ իսկ պատճառով դեպքի վայր ժամանեցինք մի փոքր ուշ՝ 6 ժամ անց, բայց նույնիսկ եթե շուտ հասնեինք, կինոլոգիական ծառայություն հնարավոր չէր լինի իրականացնել, որովհետև դեռևս շարունակվում էին պայթյունները, հրդեհը: Սկզբում անհրաժեշտ է հաստատել մինիմալ անվտանգ պայմաններ փրկարար ծառայության աշխատակիցների և շների համար, որից հետո սկսել աշխատանքը: Բայց նույնիսկ այդ բարդ պայմաններում Հայաստանի փրկարար ծառայության աշխատակիցները գերազանց աշխատեցին և կարողացան հենց սկզբից փրկել մարդկանց»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմում է Օքսանան:
Օքսանան արդեն շուրջ մեկ տարի է՝  ամուսնու հետ ապրում է Հայաստանում
Օքսանան և Դենիսը գերմանական «@fire International Disaster Response Germany» կազմակերպության անդամներ են: Շներին վարժեցրել են կազմակերպության ծրագրի շրջանակներում: Ավելի քան 400 անդամ ունեցող կազմակերպությունը օգնություն է ցուցաբերում աղետների ժամանակ աշխարհի ցանկացած կետում:
«Մեր կազմակերպությունը օգնության է հասնում անտառային հրդեհների, պայթյունների, երկրաշարժների ժամանակ: Ներկայումս մեր կազմակերպության անդամների մի մասը Գերմանիայում պայքարում է անտառային հրդեհների դեմ: Մեր կազմակերպությունը օգնություն է ցուցաբերել 2020 թվականի օգոստոսին Լիբանանում ուժգին պայթյունի ժամանակ»,- ասաց Օքսանան:
Օքսանան նշում է, որ հայ փրկարարները շատ լավ են աշխատել նման բարդ և քաոտիկ պայմաններում ու կարողացել են կատարել իրենց խնդիրը:
Հայ և ռուս փրկարարները քննարկում են կինոլոգիական շան գտած հետքով ձեռնարկվելիք հետագա գործողությունները
«Գիտեք, որքան ժամանակն անցնում է, այդքան նվազում է փլատակներում մարդկանց ողջ մնալու հավանականությունը, մանավանդ հրդեհի ու ծխի առկայության դեպքում: Շատ դժվար պայմաններ էին: Գիտեմ, որ հասարակության մոտ հարցեր էին առաջացել, թե ինչու որոնողափրկարարական աշխատանքներն արագ չեն ընթանում: Կարող եմ ասել հետևյալը, որ աշխատանքները արագ չեն կարող ընթանալ, դա որոշակի ժամանակ է պահանջում: Շատ դժվար պայմաններ էին, և փրկարար ծառայողները գերազանց կատարեցին իրենց աշխատանքը: Սա մեր  առաջին համագործակցությունը չէր Հայաստանի փրկարար ծառայության հետ, և մեր միասնական աշխատանքը հրաշալի էր: Երեկ գիշերը (oգոստոսի 16-ին-խմբ.) մեր շները կարողացան գտնել անհետ կորածի հետք, որից հետո փրկարարները սկսեցին իրականացնել որոնողական աշխատանքները»,- ասաց Օքսանան:
Կինոլոգիական շունը՝ Շիվան, փրկարարներին հուշում է մարդկանց հնարավոր գտնվելու վայրը
Օքսանան և Դենիսը գրեթե մեկ տարի է՝ ապրում են Հայաստանում: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում մարդիկ բարի են:
«Աշխարհը շատ փոքր է: Հայաստանի փրկարարների հետ ես ծանոթացել եմ միջազգային վարժանքների ժամանակ, և այնտեղից ենք մենք իրար ճանաչում: Մենք իրար օգնում ենք, այդպես եղել է և, կարծում եմ, այդպես կլինի»,-եզրափակեց Օքսանան:

Husband and wife rescuers, with two SAR Belgian Malinois dogs, race against time to find
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. Oxana and Denis, a married couple who are trained rescuers specializing in K9-assisted search-and-rescue (SAR) operations working for “@fire International Disaster Response Germany”, were spending their weekend in the mountainous Armenian countryside when they heard the news of the explosion in the Surmalu trading center in Yerevan on August 14.
Oxana, from Russia, and Denis, from Belgium, were contacted by their longtime colleagues from the Armenian Rescue Service with whom they had participated in international exercises and maintain close cooperation. They immediately raced back to Yerevan, geared up and arrived at the Surmalu market with Sheeva and Shakti – two highly trained search-and-rescue Belgian Malinois dogs.
Oxana and Denis (pictured in yellow protective gear) stand in the rubble at the Surmalu trade center in Yerevan which was hit by a powerful explosion on August 14.
The Belgian Malinois dogs are extremely versatile and are frequently trained for use as assistance dogs, detection dogs, guard dogs, guide dogs, police dogs, and search and rescue dogs.
“We were hiking on a mountain outside Yerevan but we immediately returned to the city upon hearing the news of the explosion. We have a daughter, we didn’t know with whom to leave her which caused some additional difficulties and that’s why we arrived at the scene a bit late, some 6 hours after the blast, but even if we had arrived earlier the search-and-rescue dogs couldn’t have been used because there were still some explosions and fire happening. First it is necessary to ensure minimal safe conditions for rescuers and dogs and then start the work. But even in this difficult conditions the Armenian rescuers did an excellent job and were able to save lives from the very beginning,” Oxana told ARMENPRESS.
Oxana at the blast site assisting in the search-and-rescue efforts for more than 48 hours
@fire International Disaster Response Germany has more than 400 members and provides support during disasters anywhere around the world. The search-and-rescue Belgian Malinois dogs Shakti and Sheeva were trained in the organization.
“Our organization supports in tackling wildfires, explosions and earthquakes. Now some of our members are battling wildfires in Germany. Our organization provided support in the aftermath of the 2020 powerful explosion in Beirut as well,” Oxana said.
She once again praised the Armenian rescuers for their good work in such chaotic and difficult conditions.
Oxana and an Armenian rescuer inspecting the blast site after the search-and-rescue dog detected indication of a trapped person under the rubble
“The more time passes the less chances for finding anyone alive under the rubble, especially when there is fire and smoke. These were very difficult conditions. I am aware that there are questions in the society as to why the search and rescue operations aren’t proceeding faster. I can say the following, the work can’t be done any faster, this requires some time. These were very difficult conditions and the rescuers did an excellent job. This wasn’t the first time we worked together with the Armenian rescue service and our joint work was excellent. Yesterday night (August 16) our dogs were able to detect indication of a missing person after which rescuers began searching,” Oxana said.
Oxana and Sheeva – the highly trained Belgian malinois search-and-rescue dog searching for people trapped in the rubble
Oxana and Denis are working in Armenia for already 1 year.
“This is a small world. I met the Armenian rescuers during international exercises. We help each other, it was that way before, and I think it will be the case in the future as well,” Oxana concluded.