Երևանում և մի շարք այլ մարզերում ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +40․․․+42 -ի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը տեղեկացնում է, որ Իրաքի շրջաններից արևադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հանրապետության տարածքում օգոստոսի 11-16-ն օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա այսօրվա համեմատ 6-8 աստիճանով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, մասնավորապես, Արարատյան դաշտում, Արագածոտնի, Վայոց ձորի նախալեռնային գոտիներում և Երևանում օգոստոսի 15-19-ի ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +40․․․+42 աստիճանի։
Պայմանավորված բարձր ջերմային ֆոնով և տեղումների բացակայությամբ` հանրապետության նախալեռնային և հովտային գոտիներում այդ օրերին սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։

В Ереване и в некоторых областях температура воздуха в дневные часы достигнет +40 - +42 градусов
Центр гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА сообщает, что в связи с проникновением теплых тропических воздушных потоков из районов Ирака с 11 по 16 августа температура воздуха на территории республики повысится на 6-8 градусов в сравнении с сегодняшним днем.
Как передает «Арменпресс», в частности, в Араратской долине, в предгорьях Арагацотна, Вайоц Дзора и в Ереване с 15 по 19 августа температура воздуха достигнет +40 - +42 градусов.
Вследствие высокого теплового фона и отсутствия осадков в предгорьях и в долинах республики в эти дни ожидается пожароопасная ситуация высокой степени.