Պուտինն ու Էրդողանը պայմանավորվել են ՌԴ-ից գազի մատակարարումների դիմաց ռուբլիով վճարելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավորվել են Թուրքիա ռուսական գազի մատակարարումների դիմաց ռուբլիով վճարում սկսել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնել Է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը:
«Քննարկվել են Թուրքիայի Հանրապետություն գազի մատակարարումները, որոնք բավական մեծ ծավալով մատակարարվում են՝ տարեկան 26 միլիարդ խորանարդ մետր։ Բանակցությունների ընթացքում նախագահները պայմանավորվել են այն մասին, որ մենք սկսում ենք մասնակիորեն գազի մատակարարում և ռուբլիով վճարում», - ասել է Նովակը լրագրողներին։
Նա նշել է,որ խոսել են ազգային արժույթների անցնելու մասին աստիճանաբար, եւ առաջին փուլում մատակարարումների մի մասը կվճարվի ռուսական ռուբլով:

Putin, Erdogan agree to make payment in rubles for gas supplies from Russia
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin and Turkish President Recep Tayyip Erdogan have agreed to start payment in rubles for Russian gas supplies to Turkey, ARMENPRESS reports, citing "RIA Novosti", Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexander Novak announced.
"Gas supplies to the Republic of Turkey were discussed, which are supplied in a rather large volume, 26 billion cubic meters per year. During the negotiations, the presidents agreed that we will start partial payment in rubles," Novak told reporters.
He noted that they talked about the transition to national currencies gradually, and in the first stage, part of the supplies will be paid in Russian rubles.