Պուտինն ու Էրդողանը պայմանավորվել են ՌԴ-ից գազի մատակարարումների դիմաց ռուբլիով վճարելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավորվել են Թուրքիա ռուսական գազի մատակարարումների դիմաց ռուբլիով վճարում սկսել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնել Է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը:
«Քննարկվել են Թուրքիայի Հանրապետություն գազի մատակարարումները, որոնք բավական մեծ ծավալով մատակարարվում են՝ տարեկան 26 միլիարդ խորանարդ մետր։ Բանակցությունների ընթացքում նախագահները պայմանավորվել են այն մասին, որ մենք սկսում ենք մասնակիորեն գազի մատակարարում և ռուբլիով վճարում», - ասել է Նովակը լրագրողներին։
Նա նշել է,որ խոսել են ազգային արժույթների անցնելու մասին աստիճանաբար, եւ առաջին փուլում մատակարարումների մի մասը կվճարվի ռուսական ռուբլով:

Путин и Эрдоган договорились об оплате поставок газа из России в рублях
Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган договорились о начале частичной оплаты в рублях поставок российского газа в Турцию. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил вице-премьер РФ Александр Новак.
"Обсуждались поставки газа в Турецкую Республику, которые в достаточно большом объеме поставляются: 26 миллиардов кубометров ежегодно. В процессе переговоров президенты договорились о том, что мы начинаем частично поставки газа и оплату в рублях", - сказал Новак журналистам.
Он отметил, что "мы говорим о переходе в национальные валюты постепенно, и на первом этапе часть поставок будет оплачиваться в российских рублях".
"Это действительно новый этап, новые возможности, в том числе и для развития наших денежно-финансовых отношений", - сказал Новак.