«Երեմյան ֆարմ»-ը ԵԱԶԲ-ից 25 միլիոն դոլար կստանա նոր տավարաբուծարան ու խոզաբուծարան կառուցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը, Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) և «Երեմյան ֆարմը» ստորագրել են համագործակցության ներդրումային համաձայնագիր, որի շրջանակում Եվրասիական զարգացման բանկը «Երեմյան փրոջեքթս» ընկերությունների խմբին կհատկացնի 25 մլն ԱՄՆ դոլար՝ արտադրության ամբողջական ցիկլի զարգացման համար: Նախատեսվում է քիչ արտադրողականությամբ կենդանիների փոխարինում ավելի բարձր արտադրողականությամբ կենդանիներով, կերային կուլտուրաների աճեցման համար գյուղատնտեսական տարածքների ընդլայնում և արդիականացում՝ մսամթերքի և կաթնամթերքի արտադրության մեծացում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագիրը ստորագրել են  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը։ Համագործակցության  նպատակը ՀՀ-ում պարենային անվտանգության, գյուղատնտեսության և տնտեսական զարգացման ապահովումն է։
«Երեմյան փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի կազմում գտնվող «Երեմյան ֆարմ»-ը ներդրումային այս ծրագրի շրջանակում կառուցելու է 1200 խոշոր եղջերավոր կենդանիների համար տավարաբուծական և 6000 գլուխ խոզերի համար խոզաբուծական ֆերմաներ։ Արդյունքում նախատեսվում է կաթի արտադրության ավելացում՝ մինչև 11000 տոննա, այսինքն տարեկան լրացուցիչ 1,6%։ Իր հերթին, սեփական կարողությունների զարգացումը կարող է նպաստել ներմուծման փոխարինմանը և 1,4%-ով բարելավել ՀՀ-ում կաթի մատակարարման մակարդակը (կաթի մատակարարման ներկա մակարդակը 82% է): ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը շեշտեց, որ, գյուղատնտեսությունը առաջնային ուղղություն է և երկրի տնտեսության շարժիչ ուժը։
«Հաշվի առնելով այս գործոնները՝ մենք բարձր ենք գնահատում մեր գործընկերների հետ նոր համագործակցության հնարավորությունները։ Պիլոտային ծրագիրը, որը կիրականացվի ՀՀ կառավարության կողմից Եվրասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ, միանշանակ, կդառնա ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացման նոր շրջափուլ, ինչպես նաև կնպաստի մեր երկրի մրցունակության բարձրացմանը։ Բացի այդ, ծրագիրը կաջակցի մասնավոր հատվածին, և վստահ եմ, որ կնպաստի արտահանման ներուժին։ Էկոնոմիկայի նախարարության անունից վստահեցնում եմ, որ մենք պատրաստակամ ենք ամեն կերպ աջակցել այս ծրագրի հաջող իրականացմանը»,-նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը նշեց, որ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի հետ իրականացվող նախագիծն ուղղված է Հայաստանի Հանրապետության ագրոարդյունաբերական համալիրի ռազմավարական հատվածի զարգացմանը և ունենալու է էական տնտեսական ու սոցիալական ազդեցություն, ինչպիսին է գյուղական բնակավայրերի զարգացումը, որտեղ ապրում է Հայաստանի բնակչության 36%-ը: «300 նոր աշխատատեղերի ստեղծում, ՀՆԱ-ի աճ և բնակչությանը պահանջվող սննդամթերքով ապահովում։ Կառավարության հետ կնքված եռակողմ հուշագրի շնորհիվ մեր Բանկի աշխատանքը երկրում ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացման ուղղությամբ կհամակարգվի միանգամից երեք ուղղություններով՝ պետական անհրաժեշտություն – բիզնես շահեր – մատչելի ֆինանսավորման ապահովում»,- ասաց ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահը։
Ըստ Դավիթ Երեմյանի՝ այս ծրագիրն աննախադեպ է ինչպես «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի, այնպես էլ ՀՀ անասնապահության ոլորտի համար: «Այս ծրագրով մենք մեծ պատասխանատվություն ենք ստանձնում Հայաստանում ժամանակակից անասնաբուծության և կաթնամթերքի արտադրության նոր մշակույթ զարգացնելու, քանի որ ստեղծելու ենք վերջին սերնդի տեխնոլոգիաներով հագեցած ֆերմաներ։ Դրանով զարկ ենք տալու տավարաբուծության զարգացմանն ու վարակիչ օրինակ ենք լինելու մյուս ֆերմերային տնտեսությունների համար»,- ասաց Երեմյանը։
Վերջինս հույս հայտնեց, որ կարճ ժամանակում տեսանելի կլինեն այս ծրագրի արդյունքներն, ինչով կապացուցեն, որ Հայաստանում մրցակցային անասնապահություն և կաթնարտադրություն ունենալ հնարավոր է։

«Еремян Фарм» получит от ЕАБР $ 25 млн на строительство новых ферм
Правительство Армении, Евразийский банк развития (ЕАБР) и компания «Еремян Фарм» подписали инвестиционное соглашение о сотрудничестве, в рамках которого Евразийский банк развития выделит группе компаний «Еремян Проджектс» 25 млн долларов США на развитие полного производственного цикла. Планируется замена малопродуктивных животных на высокопродуктивных, расширение и модернизация сельскохозяйственных угодий для выращивания кормовых культур, увеличение производства мясной и молочной продукции.
Как передает «Арменпресс», меморандум подписали министр экономики РА Ваан Керобян, председатель правления ЕАБР Николай Подгузов и генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян. Целью сотрудничества является обеспечение продовольственной безопасности, сельского хозяйства и экономического развития РА.
В рамках этого инвестиционного проекта «Еремян Фарм», входящая в группу компаний «Еремян Проджектс», построит животноводческую ферму, рассчитанную на 1 200 голов, и свиноферму на  6 000 голов . В результате планируется увеличить производство молока до 11 000 тонн, то есть дополнительно на 1,6% в год. В свою очередь, развитие собственных мощностей может способствовать импортозамещению и повышению уровня обеспеченности молоком в РА на 1,4% (текущий уровень обеспеченности молоком составляет 82%). Министр экономики РА Ваан Керобян подчеркнул, что сельское хозяйство является основным направлением и движущей силой экономики страны.
«Учитывая эти факторы, мы высоко оцениваем возможности нового сотрудничества с нашими партнерами. Пилотная программа, которую будет осуществлять правительство РА при содействии Евразийского банка развития, несомненно, станет новым витком развития агропромышленного комплекса, а также будет способствовать повышению конкурентоспособности нашей страны. Кроме того, программа поддержит частный сектор, и я уверен, что это будет способствовать и экспортному потенциалу. От имени Министерства экономики заверяю вас, что мы готовы всячески содействовать успешной реализации этого проекта», - сказал министр экономики РА Ваан Керобян.
Председатель правления ЕАБР Николай Подгузов отметил, что проект, реализуемый с группой компаний «Еремян Проджектс», направлен на развитие стратегического сектора агропромышленного комплекса Республики Армения и будет иметь значительный экономический и социальный эффект, такой как развитие сельских местностей, где проживает 36% населения Армении. «Создание 300 новых рабочих мест, увеличение ВВП и обеспечение населения необходимыми продуктами питания. Благодаря трехстороннему меморандуму, подписанному с правительством, работа нашего банка в направлении развития агропромышленного комплекса страны будет координироваться сразу по трем направлениям: государственная необходимость, бизнес интересы, обеспечение доступного финансирования», - сказал председатель Правления ЕАБР.
По словам Давида Еремяна, эта программа беспрецедентна как для «Еремян Проджектс», так и для животноводческой отрасли РА. «Этой программой мы берем на себя большую ответственность по развитию новой культуры современного животноводства и молочного производства в Армении, так как будем создавать фермы, оснащенные технологиями последнего поколения. Тем самым мы дадим толчок развитию мясного животноводства и станем заражающим примером и для других хозяйств», - сказал Давид Еремян.
Он выразил надежду, что результаты этого проекта будут видны в скором времени. Они докажут, что в Армении возможно конкурентоспособное животноводство и производство молока.