Ադրբեջանն ավիառումբեր է մատակարարել Ուկրաինային. Տելեգրամի ալիքներում սկանդալային փաստաթղթեր են շրջանառվում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական սոցցանցային հարթակներն ու տարբեր երկրների լրատվամիջոցներ ողողված են տեղեկությամբ, ըստ որի` Ադրբեջանը, ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտում, առերես չեզոք դիրք գրավելով, ավիառումբեր է մատակարարել Ուկրաինային: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Տելեգրամի Wings of war («Крыля войны») ռուսական ալիքը սկանդալային տեղեկություններ է հրապարակել այդ մասին՝ վկայակոչելով իրաքյան Sabereen News Տելեգրամ ալիքի կողմից հրապարակված փաստաթղթերը, որոնց համաձայն՝ Ադրբեջանը 2022 թ. ապրիլին գաղտնի զինամթերք է մատակարարել Ուկրաինայի զինվորականներին:
Ըստ այդ փաստաթղթերի՝ Ադրբեջանի Հանրապետության ՊՆ-ին կից գործող CIHAZ արդյունաբերական ասոցիացիան ավիառումբեր է ուղարկել ուկրաինական «Ուկրսպեցէքսպորտ» պետական ընկերությանը: Բեռնափոխադրումն իրականացրել է «Մերիդիան» ավիաընկերությունը՝ Սուդանի Խարտում քաղաքից դեպի Լեհաստան, այնտեղից էլ՝ Ուկրաինա:
«Այսպիսով, Ադրբեջանը (և որոշ չափով նաև Թուրքիան) ուղղակիորեն մասնակցել են Ուկրաինայի զինված ուժերը բարձր ճշգրտության ավիառումբերով զինելուն՝ չնայած Ուկրաինայում զինված հակամարտության նկատմամբ պաշտոնական չեզոքությանը: Մնում է երկու հիմնական հարց՝ քանի՞ այդպիսի ռումբ է կիրառվել Ռուսաստանի Դաշնության և Լուգանսկի ու Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունների դեմ, և Ադրբեջանի ինչի՞ն է պետք նման կեղտոտ պատմությունը: Հանուն կասկածելի օգուտների՞», - եզրափակում է ռուսական Տելեգրամ ալիքը:
Ուկրաինայում ռազմական գործողության հենց նախօրեին՝ 2022 թ. փետրվարի 22-ին, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև «դաշնակցային փոխգործակցության մասին» հռչակագիր էին ստորագրել:

Азербайджан поставлял авиабомбы на Украину: в Telegram-каналах распространяются скандальные документы
Российские социальные сети и СМИ разных стран наводнены информацией, согласно которой Азербайджан, с виду занимая нейтральный статус в российско-украинском конфликте, поставлял на Украину авиабомбы.
Как передает Арменпресс, российский Telegram-канал Wings of war ("Крылья войны") опубликовал скандальную информацию об этом, ссылаясь на иракский ТГ-каналSabereen News, опубликовавший документы, по которым Азербайджан, в апреле 2022 года, тайно поставлял боеприпасы украинским военным.
Согласно этим бумагам, компанияCIHAZ Industrial Association(организация, действующая при Министерстве оборонной промышленности Азербайджанской Республики) отправила авиабомбы для украинскойгосударственной компании «Укрспецэкспорт». Грузоперевозки осуществляла украинская авиакомпания«Меридиан»— из аэропортагорода Хартум (Судан)в Польшу, а оттуда — на Украину.
Таким образом, Азербайджан (и в определенной степени — Турция) непосредственно участвовал в вооружении ВС Украины высокоточными авиабомбами, и это — невзирая на официальный нейтралитет в отношении вооруженного конфликта на Украине. Остаются два основополагающих вопроса: сколько таких бомб было применено против Российской Федерации и Луганской и Донецкой Народных Республик, и зачем Азербайджану нужна такая грязная история? Ради сомнительной выгоды?" - заключает российский Telegram-канал.
Буквально накануне военной операции на Украине — 22 февраля 2022 года, президент Российской Федерации Владимир Путин и президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписали декларацию «О союзническом взаимодействии между Россией и Азербайджаном»