Հայաստանի պատվիրակությունը մրցանակներով է վերադարձել «Սլավյանսկի բազար» մրցույթից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սլավյանսկի բազար 2022»-ի Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Վրեժ Կիրակոսյանը գոհ է մրցույթում հայ մասնակիցների գրանցած արդյունքներից: Նա հայտնում է, որ մրցույթի մանկական կատարողների կազմում Հայաստանը ներկայացրել է 12-ամյա Կարինա Սահակյանը, որն արժանացել է մրցույթի կազմկոմիտեի հատուկ մրցանակին: Երիտասարդ կատարողների կազմում հանդես է եկել 18-ամյա Մարիա Խանդանյանը, որը զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կիրակոսյանը շեշտում է՝ մրցույթը, որն անցկացվել է հուլիսի 14-17-ը Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում, շատ լավ է կազմակերպված եղել. ամեն ինչ արվել է, որ յուրաքանչյուր մասնակից իրեն զգա մշակութային գեղեցիկ իրադարձության, պտույտի կարևոր մաս:
«Մանկական կատարողների կազմում Կարինան արել է առավելագույնը, և ես գոհ եմ նրա ելույթներից: Ժյուրիի անդամներն ընդգծում էին, որ Կարինան ամենաերաժշտական մասնակիցն է, քանի որ և՛ պարում է, և՛ երգում: Նա արժանացավ մրցույթի կազմկոմիտեի հատուկ մրցանակին, ինչը հազվադեպ  է պատահում մանկական մրցույթում»,-նշում է Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով Մարիա Խանդանյանին՝ նա ասում է, որ վերջին անգամ երիտասարդ կատարողների կազմում տասը տարի առաջ է Հայաստանը հաջողություն գրանցել: Տարիներ շարունակ փայլուն կատարումներով ներկայացել են տաղանդավոր մասնակիցներ, բայց միայն այս տարի է սառույցը կոտրվել:  «Ես և 14 երկրի ներկայացուցիչ էր մասնակցում այդ կազմում: Մարիայի ելույթները փայլուն եմ գնահատում: Նա 18 տարեկան է: Այն, ինչ արեց այդ տարիքում, բարձր գնահատականի է արժանի: Մարիան մեծ ապագա ունեցող երգչուհի է, և մենք դեռ շատ ենք հպարտանալու նրանով»,-հավաստիացնում է Կիրակոսյանն ու հիշեցնում, որ Մարիան սովորել է Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջում, որի տնօրենը Վրեժ Կիրակոսյանն է:
Կիրակոսյանը շատ է ցանկանում, որ հաջորդ տարի մրցույթի շրջանակում Հայաստանի մշակույթի օրեր անցկացվեն, և Հայաստանը հնարավորություն ունենա ներկայանալու ոչ միայն երգարվեստով, այլև մշակութային լայն գունապնակով:

Делегация Армении вернулась с призами с конкурса «Славянский базар»
ЕРЕВАН, 20 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Глава армянской делегации «Славянского базара 2022» Вреж Киракосян доволен результатами армянских участников конкурса. Он сообщает, что среди детских исполнителей конкурса Армению представляла 12-летняя Карина Саакян, завоевавшая специальный приз оргкомитета конкурса. 18-летняя Мария Ханданян заняла третье место в группе молодых исполнителей.
Как сообщает «Арменпресс», Киракосян подчеркивает, что конкурс, который прошел 14-17 июля в городе Витебске, Беларусь, был очень хорошо организован. Было сделано все, чтобы каждый участник почувствовал себя важной частью красивого культурного события.
«Карина сделала все возможное в группе детей-исполнителей, и я доволен ее выступлением. Члены жюри подчеркнули, что Карина – самая музыкальная участница, поскольку она и танцует, и поет. Она получила специальный приз оргкомитета конкурса, что редко бывает в детском конкурсе», — говорит Киракосян.
Обращаясь к Марии Ханданян, он говорит, что в последний раз Армения добивалась успеха среди молодых исполнителей десять лет назад. Талантливые конкурсанты на протяжении многих лет показывали блестящие выступления, но только в этом году лед тронулся. «В этой команде участвовали я и представители 14 стран. Выступления Марии я оцениваю блестяще. Ей 18 лет. То, что она сделала в этом возрасте, заслуживает высокой оценки. Мария — певица с большим будущим, и мы будем ею очень гордиться», — уверяет Киракосян и напоминает, что Мария училась в Государственном колледже культуры и искусств имени Шарля Азнавура в Ереване, директором которого является Вреж Киракосян.
Киракосян очень хочет, чтобы в следующем году в рамках конкурса прошли дни армянской культуры, и у Армении была возможность представить себя не только пением, но и широкой культурной палитрой.