Սերբիայի ԱԺ փոխնախագահը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները
Սերբիայի ԱԺ փոխնախագահը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է
հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ստեֆան Կրկոբաբիչը (Stefan Krkobabic) հյուրընկալել է Սերբիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանին և Դարկո Օբրադովիչին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սերբիայի Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ համայնքի գործունեությանը, Սերբիայի և Հայաստանի միջև մարզական, մշակութային և ընդհանուր համագործակցության խորացման հնարավորություններին։
«Մեր պատմական կապերը գալիս են Հայաստան այցելած Սուրբ Սավայի ժամանակներից: Հայ արվեստագետներն ու շինարարները իրենց ներդրումն են ունեցել մեր միջնադարյան եկեղեցիների ու վանքերի կառուցման գործում: Մեր մշակութային և պատմական կապերը ամուր են»,-նշել է Սերբիայի ԱԺ փոխնախագահը:  Նա ընդգծել է, որ Սերբիայի ու Հայաստանի երկկողմ համագործակցությունն աճի միտում ունի: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանը դեսպանություն կբացի Սերբիայում և ակնկալում է համագործակցել հայ համայնքի հետ, որը 2019 թվականից մինչ օրս շատ բան է արել Սերբիայում հայկական մշակույթը, ինչպես նաև սերբական մշակույթը Հայաստանում խթանելու համար։
«Վստահ եմ, որ համատեղ ուժերով մենք կնպաստենք Սերբիայի և Հայաստանի միջև ընդհանուր հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»,-հավելել է նա:
Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանն, իր հերթին, ասել է. «Սերբիայի հայ համայնքը գոհունակություն է հայտնում, որ Սերբիան պահպանում է բազմազգ ներդաշնակությունը, մշակութային բազմազանությունը: Սերբիան մեր երկիրն է, որտեղ մենք ապրում ենք, ստեղծագործում և մահանում: Այսօրվա հանդիպումը հաստատում է, որ Սերբիան լսում է իր փոքրամասնություններին, որոնք իրականում նրա հարստությունն են, քանի որ տարբերությունները միավորում են մեզ»։

Вице-спикер Сербии обсудил с представителями армянской общины вопросы развития двусторонних отношений
Вице-спикер Сербии обсудил с представителями армянской общины вопросы развития
двусторонних отношений
Вице-спикер Национального Собрания Республики Сербия Стефан Кркобабич принял представителей армянской общины Сербии Биляну Обрадович-Шахриманян и Дарко Обрадовича. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт парламента Сербии, были обсуждены вопросы деятельности армянской общины и возможности углубления спортивного, культурного и общего сотрудничества между Сербией и Арменией.
«Наши исторические связи восходят ко временам посетившего Армению святого Саввы. Армянские художники и строители участвовали в строительстве наших средневековых церквей и монастырей, а «Сербский словарь» Вука (Вук Стефанович Караджич - сербский лингвист и педагог - ред.) и «Горный венец» Негоша (романтическая поэма владыки Черногории Петра II Петровича Негоша - ред.) были напечатаны в армянской типографии в Вене. Наши культурные и исторические связи очень крепки», - отметил Кркобабич.
Он отметил, что сегодня у Сербии и Армении нет открытых вопросов и что их двустороннее сотрудничество следует восходящей тенденции.
«Мы надеемся, что Армения откроет посольство в Сербии, и рассчитываем на сотрудничество с армянской общиной, которая с 2019 года по настоящее время много сделала для продвижения здесь армянской культуры, а также сербской культуры в Армении. Я уверен, что совместными усилиями мы будем способствовать дальнейшему развитию отношений между Сербией и Арменией в целом», - заключил Кркобабич.