Բայդենը չի ցանկանում ՀԿՀՀ-ներ մատակարարել Կիեւին՝ վախենալով ՌԴ-ի տարածքի դեմ դրանց կիրառումից. Politico
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը հրաժարվում Է բավարարել Կիեւի խնդրանքը եւ մատակարարել ամերիկյան համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր այն կասկածների պատճառով, թե դրանք Ուկրաինայի կողմից կօգտագործվեն Ռուսաստանի տարածքում թիրախների վրա հարվածներ հասցելու համար: Մայիսի 18-ին այդ մասին հաղորդել Է Politico թերթը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրանց խոսքով՝ ուկրաինական կողմը «մի քանի ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ին «թախանձագին խնդրել Է ուղակել ՀԿՀՀ-ներ եւ այժմ հիասթափված Է ստեղծված կացությունից: Կիեւը, հրատարակության աղբյուրների տվյալներով, «անհանգստացած Է, որ Սպիտակ տունը խուսափում Է այն կասկածների պատճառով, թե այդ զենքը կարող Է օգտագործվել Ռուսաստանի ներսում հարվածներ հասցնելու համար՝ դրանով իսկ ընդլայնելով եւ ձգձգելով հակամարտությունը»: Կիեւում «որշակիորեն աճում Է դժգոհությունը» ռազմական օգնության վերաբերյալ նոր վերապահումներից, նշում Է թերթը: ՀԿՀՀ-ն արդեն մի քանի ամիս գտնվում Է առաջին տեղում Ուկրաինայի պահանջների ցուցակում:
Բայդենի վարչակազմում հրատարկությանը հայտնել են, որ երկու երկրները շարունակում են «ակտիվորեն քննարկել համակարգերի մատակարարումների հարցը, բայց ամենը չԷ, որ Կիեւը խնդրում Է, կարող Է արագորեն ուողակվել: «Մենք պետք Է որոշումներ ընդունենք, թե սպառազինությունների որ համակարգերն են առավել հատույց ապահովում միջոցների ներդրումից»,- պարզաբանել Է աղբյուրը: Նրա խոսքով՝ վերջն մի քանի շաբաթվա ընթացքում, երբ Կոնգրեսի տրամադրած միջոցներն սկսել են կրճատվել, վարչակազմը որոշել Է, որ «ավելի արդյունավետ եւ ռացիոնալ Է ուղարկել 90 M777 (հաուբիցներ), որովհետեւ դրանցից կարելի Է ուղարկել ավելի շատ», ինչպես նաեւ ավելի շատ դրանց պահեստամասեր, քան հենց նույն արժեքով ՀԿՀՀ-ներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Politico: Байден не хочет поставлять РСЗО Киеву, опасаясь их применения по территории РФ
Администрация президента США Джо Байдена отказывается удовлетворить просьбу Киева и поставить американские реактивные системы залпового огня (РСЗО) ввиду опасений, что они будут применены Украиной для нанесения ударов по целям на территории России. Об этом сообщила в среду газета Politico со ссылкой на свои источники
По их словам, украинская сторона "на протяжении нескольких месяцев умоляла" США прислать РСЗО и теперь разочарована сложившейся ситуацией. Киев, по данным источников издания, "обеспокоен тем, что Белый дом воздерживается из-за опасений, что это оружие может быть использовано для нанесения ударов внутри России, тем самым расширяя и затягивая конфликт". В Киеве "определенно нарастает недовольство" новыми оговорками в отношении военной помощи, отмечает газета,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
РСЗО, продолжает Politico, уже несколько месяцев находится на первом месте в списке запросов Украины. В администрации Байдена изданию сообщили, что две страны продолжают "активно обсуждать" поставки систем, но не все, что просит Киев, может быть быстро отправлено. "Мы должны принимать решения о том, какие системы вооружений обеспечивают наибольшую отдачу от вложенных средств", - пояснил источник. По его словам, за последние несколько недель, когда объем выделенных Конгрессом средств начал сокращаться, администрация решила, что "эффективнее и рациональнее отправить 90 [гаубиц] M777, потому что их можно направить больше", а также больше боеприпасов к ним, чем РСЗО той же стоимости.
Президент России Владимир Путин объявил 24 февраля о проведении военной операции в ответ на просьбу руководителей республик Донбасса о помощи. Он подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий, а целями являются демилитаризация и денацификация страны. США и их союзники в ответ ввели против РФ масштабные санкции и активизировали поставки вооружений Киеву. Посол России в Вашингтоне Анатолий Антонов предупредил, что милитаризация Украины Западом напрямую угрожает европейской и глобальной безопасности. Он отметил, что Москва призывает спонсоров киевского режима прекратить поощрять кровопролитие и всерьез задуматься о последствиях своей деятельности.