Միջազգային այցելուների հոսքով պայմանավորված` Հայաստանում նկատվում են պահանջարկի աճ և գնաճային ճնշում. ԿԲ փոխնախագահ
Միջազգային այցելուների հոսքով պայմանավորված` Հայաստանում նկատվում են
պահանջարկի աճ և գնաճային ճնշում. ԿԲ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում վերջին շրջանում միջազգային այցելուների հոսքը նպաստել է պահանջարկի ավելացմանը: Միջազգային հոսքերը, սակայն նաև պահանջարկի աճի տեսանկյունից գնաճային ազդեցություն են ունեցել, նկատվել է դրամի արժևորում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը:
Անդրադառնալով 2022-ի կանխատեսումներին՝ նա ասաց. «Մենք տարեսկզբին կանխատեսում էինք գնաճի 6.5 տոկոս և տնտեսական աճի 1.5 տոկոս մակարդակ»:
Թարմ կանխատեսումներ ԿԲ-ն դեռ չունի, վերջինը մարտ ամսվա կանխատեսումներն են:
«Հիմնական պատճառը, որը և´ գնաճային է, և´ ինչ-որ չափով տնտեսական աճին նպաստող է, արտաքին միջավայրն է: Մենք ունենք արտաքին պահանջարկի էական աճ: Միջազգային այցելուները ստեղծել են և´ պահանջարկ, և´ գնաճային ճնշումներ են ավելացրել: Գնաճային ճնշումներ են ավելացել նաև անորոշությունների աճի պայմաններում՝ ռիսկի պրեմիաների էական կտրուկ աճի և միջազգային գների աճի պատճառով, որոնք տեղի ունեցան միջազգային արժեշղթաների կտրուկ խաթարման պատճառով»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ միջազգային հոսքերը մի կողմից գնաճային ազդեցություն են ունեցել պահանջարկի աճի տեսանկյունից, բայց մյուս կողմից Հայաստանում փոխարժեքի իմաստով դրամի արժևորման փոքր ցիկլ է նկատվել վերջին երկու ամսվա ընթացքում: Կանխատեսումների մեջ ԿԲ-ն դեռևս պահպանում է անորոշությունները՝ կախված նրանից, թե ինչքան երկարատև կլինեն ոչ ռեզիդենտների կողմից պահանջարկի և կապիտալ ներհոսքի էֆեկտները:
Անդրադառնալով միջազգային գներին՝ Խաչատրյանն ասաց, թե ավելի քիչ են իրենց կասկածները, որ պարենի գները և էներգակիրների գները բարձր մակարդակի վրա են լինելու: ԿԲ-ի վերջին կանխատեսումն արվել է աշխարհաքաղաքական լարվածության պահպանման ժամանակահատվածի պայմաններում:

В связи с приезжими в Армении наблюдается рост спроса и инфляционное давление: вице-президент ЦБ
В последнее время поток иностранных посетителей в Армению способствовал увеличению спроса. Однако, международные потоки, также с точки зрения роста спроса, оказали инфляционное влияние, был отмечен рост драма.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на презентации годового отчета о деятельности Центрального банка на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил заместитель председателя Центрального банка Ованнес Хачатрян.
Касаясь прогнозов на 2022 год, он сказал: «На начало года мы прогнозируем инфляцию в 6,5%, экономический рост в 1,5%. Новых прогнозов у ЦБ пока нет, последними являются мартовские прогнозы.
Главная причина, которая носит инфляционный характер и в какой-то мере способствует экономическому росту, - это внешняя среда. У нас есть значительный рост внешнего спроса. Иностранные посетители создали спрос и усилили инфляционное давление. Инфляционное давление усилилось из-за растущей неопределенности, из-за значительного резкого роста риска и роста мировых цен, произошедшего из-за резкого нарушения международных цепочек добавленной стоимости», - сказал Хачатрян.
По его словам, с одной стороны, международные потоки оказали инфляционное воздействие с точки зрения роста спроса, но с другой стороны, в последние два месяца в Армении наблюдается небольшой рост драма. В прогнозах ЦБ по-прежнему сохраняется неопределенность, зависит от того, насколько продолжительным будет влияние спроса на приток капитала от нерезидентов.
Касаясь мировых цен, Хачатрян сказал, что меньше сомнений насчет того что цены на продукты питания и энергоносители будут на высоком уровне. Последний прогноз ЦБ был сделан в период геополитической напряженности.