Միջազգային այցելուների հոսքով պայմանավորված` Հայաստանում նկատվում են պահանջարկի աճ և գնաճային ճնշում. ԿԲ փոխնախագահ
Միջազգային այցելուների հոսքով պայմանավորված` Հայաստանում նկատվում են
պահանջարկի աճ և գնաճային ճնշում. ԿԲ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում վերջին շրջանում միջազգային այցելուների հոսքը նպաստել է պահանջարկի ավելացմանը: Միջազգային հոսքերը, սակայն նաև պահանջարկի աճի տեսանկյունից գնաճային ազդեցություն են ունեցել, նկատվել է դրամի արժևորում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը:
Անդրադառնալով 2022-ի կանխատեսումներին՝ նա ասաց. «Մենք տարեսկզբին կանխատեսում էինք գնաճի 6.5 տոկոս և տնտեսական աճի 1.5 տոկոս մակարդակ»:
Թարմ կանխատեսումներ ԿԲ-ն դեռ չունի, վերջինը մարտ ամսվա կանխատեսումներն են:
«Հիմնական պատճառը, որը և´ գնաճային է, և´ ինչ-որ չափով տնտեսական աճին նպաստող է, արտաքին միջավայրն է: Մենք ունենք արտաքին պահանջարկի էական աճ: Միջազգային այցելուները ստեղծել են և´ պահանջարկ, և´ գնաճային ճնշումներ են ավելացրել: Գնաճային ճնշումներ են ավելացել նաև անորոշությունների աճի պայմաններում՝ ռիսկի պրեմիաների էական կտրուկ աճի և միջազգային գների աճի պատճառով, որոնք տեղի ունեցան միջազգային արժեշղթաների կտրուկ խաթարման պատճառով»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ միջազգային հոսքերը մի կողմից գնաճային ազդեցություն են ունեցել պահանջարկի աճի տեսանկյունից, բայց մյուս կողմից Հայաստանում փոխարժեքի իմաստով դրամի արժևորման փոքր ցիկլ է նկատվել վերջին երկու ամսվա ընթացքում: Կանխատեսումների մեջ ԿԲ-ն դեռևս պահպանում է անորոշությունները՝ կախված նրանից, թե ինչքան երկարատև կլինեն ոչ ռեզիդենտների կողմից պահանջարկի և կապիտալ ներհոսքի էֆեկտները:
Անդրադառնալով միջազգային գներին՝ Խաչատրյանն ասաց, թե ավելի քիչ են իրենց կասկածները, որ պարենի գները և էներգակիրների գները բարձր մակարդակի վրա են լինելու: ԿԲ-ի վերջին կանխատեսումն արվել է աշխարհաքաղաքական լարվածության պահպանման ժամանակահատվածի պայմաններում:

Increase in demand, inflationary pressure observed in Armenia due to flow of foreign visits – CBA deputy governor
Increase in demand, inflationary pressure observed in Armenia due to flow of foreign visits –
CBA deputy governor
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The recent flow of international visits to Armenia has contributed to the increase in demand. However, these flows also had an inflationary effect from the perspective of the increase in demand, devaluation of the dram has been observed, Deputy Governor of the Central Bank of Armenia Hovhannes Khachatryan said during the session of the parliamentary standing committee on financial-credit and budgetary affairs.
Speaking about the expectations in 2022, he said: “In the beginning of the year we were forecasting 6.5% inflation and 1.5% economic growth”. He said that the CBA doesn’t have updated forecasts, the last ones were made in March.
“The main reason, which is both inflationary and contributes to some extent to the economic growth, is the external environment. We have a significant growth in external demand. International visitors have created both demand and increased the inflationary pressures. The inflationary pressures increase also under the growth in uncertainties due to the drastic increase in risk premiers and the increase in international prices which happened because of the drastic disruption of international value chains”, he said.
He said that the CBA still keeps the uncertainties in the forecasts, depending on how long the effects of demand and capital inflow by non-residents will last.
As for the international prices, Hovhannes Khachatryan said they have less doubts that the prices of food and energy prices will be at a high level. The CBA made its last forecast in the period of the maintenance of the geopolitical pressure.