Խաղաղ հարևանությունը, մարտահրավերներին միասին դիմակայելը կարևոր է տարածաշրջանի զարգացման համար. Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 30-ին ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Իլյա Դարչիաշվիլիին արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու եւ մեր երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը մեր առաջնահերթություններից է, որն արտահայտված է նաեւ Հայաստանի կառավարության (2021-2026թթ.) գործողությունների ծրագրում:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանը եւ կայունությանն առնչվող հարցեր: Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այս նպատակով Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում իր բոլոր հարեւանների հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ:
Նա հիշեցրել է պաշտոնական Բաքվի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շարունակական խախտումները՝ նշելով, որ այդ գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելուն, կենսական ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեությունը խափանելուն: Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքական պատանդների հարցին: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման առաջնայնությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի նշանակությունը՝ մեծապես կարեւորելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելը եւ համարժեք այլ գործողությունների իրականացումը:
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ խաղաղությանը նպաստելու համար Վրաստանը միշտ պատրաստ է սերտ համագործակցության եւ աջակցության: Նա նշել է, որ խաղաղ հարեւանությունը եւ մարտահրավերներին միասին դիմակայելը կարեւոր է տարածաշրջանի զարգացման համար:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար բոլոր ուղղություններով շարժվելու անհրաժեշտությունը:

Мирное соседство, совместное преодоление вызовов важно для развития региона. Ален Симонян принял министра ИД Грузии
Мирное соседство, совместное преодоление вызовов важно для развития региона. Ален
Симонян принял министра ИД Грузии
Председатель Национального Собрания Республики АрменияАлен Симонян 30 апреля принял министра иностранных дел Грузии Илью Дарчиашвили.
Как сообщили Арменпресс в Национальном Собрании РА, Ален Симонян поздравил Илью Дарчиашвили совступлением на пост министра иностранных дел и с 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами. Он подчеркнул, что поступательное развитие особых добрососедских отношений с Грузией является одним из наших приоритетов, что также отражено в плане действий правительства Армении (2021-2026 г.).
Стороны обсудили вопросы, связанные с безопасностью и стабильностью в регионе. Спикер НС отметил, что с этой целью Армения предпринимает шаги по улучшению отношений со всеми своими соседями.
Он напомнил о продолжающихся нарушениях официальным Баку трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., отметив, что эти действия направлены на оказание психологического давления на население Нагорного Карабаха и нарушение нормальной работы жизненно важных объектов инфраструктуры. Был затронут вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и политических заложников.
Ален Симонян подтвердил приоритетность обеспечения прав и свобод армян Нагорного Карабаха и значимость статуса Нагорного Карабаха, придавая большое значение началу переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению и осуществлению других равнозначных действий.
Поблагодарив за прием, глава МИД Грузии отметил, что Грузия всегда готова к тесному сотрудничеству и поддержке в деле укрепления мира. Он отметил, что для развития региона важно мирное соседство и совместное решение проблем.