«Նոր գիրք»-12/22. Իսահակյան, Դովլաթով, Զվիրգզդինշ, Բիլզերյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2022 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Ավետիք Իսահակյան, «Աբու-Լալա Մահարի, Լիլիթ»
Ավետիք Իսահակյանի՝ մեծ Վարպետի գրական ժառանգությունը ազգային հարստություններից է: Մեծ գրողի քնարական ստեղծագործությունները շատ հուզիչ են ու երաժշտական: Պատահական չէ, որ նրա շատ բանաստեղծությունների տեքստերով գրվել են բազմաթիվ ժողովրդական ու հեղինակային երգեր: Իսահակյանը բազմաժանր գրող է: Նրա երկերը թարգմանվել են բազմաթիվ լեզուներով և իրենց արժանի տեղն ունեն համաշխարհային գրականության գանձարանում: Ավետիք Իսահակյանի այս ժողովածուն լույս է տեսել «Իմ գրադարանը» մատենաշարով: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Սերգեյ Դովլաթով, «Զոնա»
«Զոնան» Սերգեյ Դովլաթովի առաջին վեպն է, որը, ճամբարային պահակախմբում զինվորական ծառայությունն անցած Դովլաթովը, ինչպես գրել է Իոսիֆ Բրոդսկին, բանակից բերել է իր հետ, ինչպես Տոլստոյը՝ «Սևաստոպլյան պատմվածքները» Ղրիմից: Թարգմանությունը՝ Լեոնիդ Զիլֆուղարյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Յուրիս Զվիրգզդինշ, «Have a nice day! Գրեթե սիրային պատմություն»
Դաումանտը սովորական, բայց և շատ յուրահատուկ տղա է, որի ծնողները մահացել են ավտովթարից։ Չորս տարի նրան ֆուտբոլի գնդակի նման մի բարեկամից մյուսի մոտ են ուղարկել։ Տղան սկզբում հատուկ դպրոց է հաճախել, ապա սովորական դպրոց տեղափոխվել, որտեղ, նրան սպասում էին տարբեր փորձություններ։ Այս պատմությունը առօրյայի, երբեմն նաև տխուր իրադարձությունների մասին է։ Ինչո՞ւ են Դաումանտին շրջապատում ամենակարողներ ու ճուտոներ, որոնք չեն զլանում օգտագործել իրենց յուրահատուկ բառապաշարի «մարգարիտները»։ Գիրքը նաև դեռահասների առաջին սիրո մասին է։ Լատվիերենից թարգմանությունը՝ Գոհար Ասլանյանի: Գիրքը լույս է ընծայել «Վերնատուն»-ը:
Դեն Բիլզերյան, «Դրվածք»
Այս ինքնակենսագրականում աշխարհի ամենահայտնի սոցցանցային աստղը պատմում է, թե սովորական ամերիկահայ տղան ինչպես է համաշխարհային փառք ձեռք բերել։ Դենի կյանքն արտառոց է՝ սկսած ԱՄՆ բանակում ծառայությունից, պոկերում հաջողություններից մինչև զենքի հանդեպ սերն ու սեռական անհագուրդ կիրքը։ Դեն Բիլզերյանն անկեղծ ներկայացնում է իրեն շրջապատող մարդկանց ու երևույթները, բացահայտում պարզ ճշմարտություններ, որոնց մասին սովորաբար լռում են։ «Դրվածքը» պատմություն է խելահեղության հասնող զվարճամոլության, իրականություն դարձած անուրջների, վերելքներ խոստացող անկումների մասին։ Այն ներկայացնում է շքեղախենթ աշխարհը, որում ապրում է Դեն Բիլզերյանը։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը:

"Новая книга" - 12/22: Исаакян, Довлатов, Звиргздиньш, Билзерян
ЕРЕВАН, 18 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект "Новая книга". Каждый понедельник он представляет читателям книги, изданные армянскими издательствами. На страницах агентства читатели имеют возможность получить информацию о новых книгах, познакомиться с классическими произведениями, тенденциями развития современной литературы. На этой неделе "Арменпресс" выделила четыре замечательные книги разных издательств, изданные в 2022 году и представленные публике под разными названиями.
Аветик Исаакян, "Абу-Лала Махари, Лилит"
Литературное наследие великого мастера Аветика Исаакяна является одним из национальных достояний. Лирические произведения великого писателя очень трогательны и музыкальны. Неслучайно на слова многих его стихов написано множество народных и авторских песен. Исаакян — многожанровый писатель. Его произведения переведены на многие языки и занимают достойное место в сокровищнице мировой литературы. Этот сборник Аветика Исаакяна был опубликован в серии "Моя библиотека". Книга была издана издательством "Edit Print".
Переводная литература:
Сергей Довлатов, «Зона»
«Зона» — первый роман Сергея Довлатова, который Довлатов, служивший в лагерной охране, как писал Иосиф Бродский, привез с собой из армии, как и Толстой — «Севостопольские рассказы» из Крыма. Перевод Леонида Зильфугаряна. Книга была издана "Антарес".
Юрис Звиргздиньш, «Хорошего дня! Почти история любви»
Даумант — обычный, но очень особенный мальчик, родители которого погибли в автокатастрофе. Четыре года его перебрасывали от одного друга к другому, как футбольный мяч. Мальчик сначала посещал специальную школу, затем перешел в обычную школу, где его ждали различные испытания. Эта история о повседневных, порой грустных событиях. Почему Дауманта окружен самыми всемогущими и малышами, которые не чураются использовать «жемчужины» своего уникального словарного запаса? Книга о первой любви подростков. Перевод с латышского Гоар Асланян. Книга была издана Vernatun.
Дэн Билзерян, «Позиция»
В этой автобиографии самая известная в мире звезда социальных сетей рассказывает, как обычный армянский мальчик-американец  обрел мировую известность. Жизнь Дэнни необыкновенна: от службы в армии США, успеха в покере до любви к оружию и ненасытной сексуальной страсти. Дэн Билзерян честно представляет окружающих его людей и события, раскрывает простые истины, о которых обычно умалчивают. «Позиция» — это история о безумном веселье, о сбывшихся мечтах, о закатах, о которых обещают. Она представляет роскошный мир, в котором живет Дэн Билзерян. Книга была опубликована издательством Newmag.