ԱՄՆ կոնգրեսականները Պետդեպարտամենտին կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել Ալիևի ռազմատենչ գործողությունների դեմ
ԱՄՆ կոնգրեսականները Պետդեպարտամենտին կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել Ալիևի
ռազմատենչ գործողությունների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահները Պետդեպարտամենտին կոչ են արել օգտագործել իրենց ձեռքի տակ եղած դիվանագիտական բոլոր գործիքները՝ Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ գործողությունները  դադարեցնելու, նրան բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Ջեքի Սփեյերը, Դեյվիդ  Վալադաոն և Ադամ Շիֆը Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման առնչությամբ հայտարարությունում մասնավորապես շեշտել են. «Մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի վերջին գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում։
Կոնգրեսականներն ընդգծել են, որ Ադրբեջանի զորքերի տեղաշարժը դեպի Արցախի հող, նրանց կողմից անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործումը և այդ տարածքում խաղաղ բնակիչներին բնական գազի հիմնական աղբյուրից զրկելը 2020 թվականի հրադադարի խախտում է և սպառնալիք է անմեղ մարդկանց համար:
«Միացյալ Նահանգները չպետք է աչք փակի վտանգավոր գործողությունների այս հստակ օրինակի վրա, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար։ Մենք կոչ ենք անում Պետդեպարտամենտին օգտագործել իրենց ձեռքի տակ եղած դիվանագիտական բոլոր գործիքները՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ռազմատենչ գործողությունները և նրան վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության խաղաղ գործընթացի միջոցով»,-ասված է կոնգրեսականների հայտարարությունում:

YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Co-Chairs of the US Congressional Caucus on Armenian Issues urged the State Department to use every diplomatic tool at their disposal to halt Azerbaijani President Ilham Aliyev’s belligerent actions and bring him back to the negotiating table through the OSCE Minsk Group peace process, ANCA reported.
Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Chairs Congressman Frank Pallone, Jr. (NJ-06), Gus M. Bilirakis (FL-12), Jackie Speier (CA-14), David G. Valadao (CA-21), and Adam B. Schiff (CA-28) issued the following statement after reports of increasing Azerbaijani military escalation in Artsakh:
“We condemn the recent actions taken by Azerbaijan in Nagorno Karabakh. Azerbaijan’s troop movements into Artsakh land, their use of drones, and the weaponization of one of the major sources of natural gas for civilians in the territory clearly violate the 2020 ceasefire and threaten innocent lives. The United States must not turn a blind eye to this clear pattern of dangerous actions, and we must do everything in our power to ensure peace and stability in the region. We urge the State Department to use every diplomatic tool at their disposal to halt President Aliyev’s belligerent actions and bring him back to the negotiating table through the OSCE Minsk Group peace process”.