Արցախի բնակիչների համար հաճախ հասանելի չէ պատվաստումը. ՀՀ պատվիրակը՝ «Եվրանեսթ» ԽՎ հանձնաժողովների նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում փետրվարի 22-ին կայացել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Տնտեսական ինտեգրման, իրավական մոտարկման եւ ԵՄ քաղաքականությունների հետ համապատասխանեցման հարցերի, Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովների նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, քննարկումների ընթացքում աշխատանքային փաստաթղթերի շրջանակում անդրադարձ է եղել անդամ երկրներում հանրային առողջության եւ պատվաստումների ծրագրերի իրականացման ընթացքին, արձանագրված արդյունքներին:
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դայանա Սարումովան, խոսելով ասոցիացիայի գործունեության մասին, ներկայացրել է համավարակի պայմաններում տնտեսական շուկայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքները:
«Նիստի մասնակիցները ներկայացրել են այն խնդիրները, որոնց բախվում են երկրները պատվաստման ծրագրերն իրականացնելիս: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, ՀՀ առողջապահության նախարարության, Հայաստանում UNICEF-ի ներկայացուցիչները հարցի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումներն են հայտնել, մանրամասնել համավարակի դեմ պայքարի վիճակագրական տվյալները:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանը նշել է, որ Արցախի բնակիչների համար հաճախ հասանելի չէ պատվաստումը, ինչը լուրջ խնդիր է: Ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է պատվաստանյութերի որոշակի չափաքանակ տրամադրել ԼՂ բնակչությանը՝ պատգամավորը շեշտել է, որ, այդուհանդերձ, դա խնդրի ամբողջական լուծում չէ: Այս հարցում նա կարեւորել է գլոբալ համագործակցությունը:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունից Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից Արթուր Խաչատրյանն ու Արթուր Ղազինյանը խոսել են Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից համավարակի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարը խախտելու դեպքերի, արգելված զինամթերքի օգտագործման անթույլատրելիության վերաբերյալ«մ- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովների ներկայացուցիչներին` նման ծանր պայմաններում Հայաստան այցելելու եւ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու, իսկ ԵՄ պատվիրակությանն ու ԵՄ դեսպանին` վեհաժողովի աշխատանքների կազմակերպչական հարցերում աջակցելու համար:
ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ ԵԽ անդամ Յուազես Օլեկասը շնորհակալություն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը ջերմ հյուրընկալության համար՝ մաղթելով հաջողություններ:

Вакцинация для жителей Арцаха часто недоступна: делегат Армении на заседании комитетов ПА «Евронест»
В Ереване 22 февраля состоялись заседания комитетов ПА «Евронест» по экономической интеграции, сближению правовых норм и конвергенции с политикой ЕС, социальным вопросам, образованию, культуре и гражданскому обществу.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в ходе обсуждений в рамках рабочих документов была затронута реализация программ общественного здравоохранения и вакцинации в государствах-членах, а также зафиксированные результаты.
Исполнительный директор Европейской бизнес-ассоциации в Армении Дайана Сарумова, говоря о деятельности ассоциации, представила результаты проведенного исследования ситуации на экономическом рынке в условиях пандемии.
Участники представили проблемы, с которыми сталкиваются страны при реализации программ вакцинации. Представители Всемирной организации здравоохранения, министерства здравоохранения Армении и офиса ЮНИСЕФ в Армении высказали свою позицию по данному вопросу, детализировав статистику борьбы с пандемией.
Член фракции «Гражданский договор» Национального Собрания Татевик Гаспарян отметила, что жители Арцаха не имеют доступа к вакцинам, что является серьезной проблемой. Подчеркнув, что Армения предоставила определенное количество вакцин населению Нагорного Карабаха, депутат отметила, что, тем не менее, это не является полным решением проблемы. В этой связи она подчеркнула важность глобального сотрудничества.
Представитель фракции НС «Честь имею» Айк Мамиджанян и члены фракции «Армения» Артур Хачатрян и Артур Казинян коснулись случаев нарушения Турцией и Азербайджаном режима прекращения огня в Нагорном Карабахе в период пандемии, недопустимости применения запрещенного оружия.
Депутат фракции НС «Гражданский договор» Саркис Ханданян поблагодарил представителей комитетов за визит в Армению в столь сложных условиях и участие в работе Парламентской ассамблеи, а также за поддержку делегации ЕС и посла ЕС в организации работы Ассамблеи.
Член Совета Европы Юозес Олекас поблагодарил армянскую делегацию за теплое гостеприимство и пожелал успехов.