ԵՄ-ն պետք է թիրախային քաղաքական գնահատական տա Ադրբեջանին և Թուրքիային. Աննա Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովների նիստում շեշտեց՝ Եվրամիությունը պետք է միանշանակ ու թիրախային քաղաքական գնահատական տա Ադրբեջանին և Թուրքիային: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գրիգորյանն այս մասին ասաց Երևանում անցկացվող նիստում:
«Անվտանգային մարտահրավերները մեր տարածաշրջանում շարունակում են պահպանվել, մինչդեռ Ադրբեջանը կարծում է, թե հակամարտությունը կարող է լուծվել պատերազմով: Մոտավորապես, 2 տարի առաջ Ադրբեջանը որոշեց, որ կարող է ուժի կիրառմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել, որն ինքնին ՄԱԿ-ի և Հելսինկյան եզրափակիչակտով երաշխավորված հիմնարար սկզբունքների ոտնահարում է: Պատերազմը բերեց աղետներ, բայց չլուծեց հակամարտությունը, հակամարտությունը դեռ առկա է: Թշնամությունը, հակահայկականության տարածումը և կոնֆլիկտը խաթարեցին խաղաղ համաձայնագրի հեռանկարը տարածաշրջանում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա հարցրեց՝ ինչպե՞ս կարելի է Ադրբեջանի հետ քաղաքական երկխոսության գնալ, երբ մինչև հիմա հայ ռազմագերիները և գերեվարված քաղաքացիական անձինք շարունակում են պահվել Ադրբեջանում՝ ամեն օր ենթարկվելով անմարդկային վերաբերմունքի, երբ Ադրբեջանը  բռնություն, արյունահեղություն է արել, ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգությունը ԼՂ-ում
«Ինչպե՞ս կարող ենք խոսել անվտանգության մասին, երբ ամեն օր Ադրբեջանից շարունակվում են ուժի կիրառման սպառնալիքը, ցինիզմի, ռազմատենչ հռետորաբանության, այլատյացության քարոզչությունը : Դեռ ավելին՝ հենց հիմա ադրբեջանցի զինվորականները շարունակում են իրենց օկուպացիան Հայաստանի սուվերեն տարածքում՝ Սյունիքում: Ադրբեջանի վարած այս քաղաքականության պատճառով դժվար է դառնում անվտանգ միջավայրի մասին մտածել մեր տարածաշրջանում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Պատգամավորը, դիմելով գործընկերներին, ընդգծեց, որ, սակայն խորը լռությունը և Եվրոպայի անտարբերությունը , այս ամենն ավելի դժվար են դարձնում: Ըստ նրա՝ պետք է անկեղծ լինենք՝ անվտանգային հարցերի շուրջ կարմիր գծերի մասին խոսելիս:
«Եթե Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված և Թուրքիայի կողմից լիովին աջակցվող պատերազմը կարմիր գիծ չէր պատերազմական հանցագործ Ալիևի և նրա ռեժիմի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար, եթե մեր զինվորներին գերեվարելն ու տանջելը կարմիր գիծ չէ, ապա ես պետք է հարցնեմ՝ մենք կողմնակից ենք քաղաքական երկխոսությա՞ն, թե՞ ագրեսիայի, աջակցում ենք քաղաքական երկխոսությա՞նը, թե՞ ագրեսիայի քաղաքականությունը: Եթե մենք ընտրում ենք քաղաքական երկխոսությունը և անվտանգությունը և ոչ ագրեսիան, ահաբեկչությունը և քսենոֆոբիան, ապա ԵՄ-ն պետք է միանշանակ թիրախային քաղաքական գնահատական տա Ադրբեջանին և Թուրքիային, երկակի ստանդարտները, ընտրովի մոտեցումները պետք է մերժվեն, եթե մենք իսկապես ուզում են անվտանգության հասնել մեր տարածաշրջանում»,-եզրափակեց ՀՀ ԱԺ պատգամավորը:

Действиям Азербайджана и Турции ЕС должен дать целевую политическую оценку: Анна Григорян
Член фракции «Айастан» Национального собрания РА Анна Григорян на заседании комитетов Парламентской Ассамблеи «Евронест» подчеркнула, что Евросоюз должен дать однозначную и целенаправленную политическую оценку действиям Азербайджана и Турции. Как передает «Арменпресс», об этом Анна Григорян говорила на заседании, проходящем в Ереване.
«Вызовы безопасности в нашем регионе все еще сохраняются, в то время как Азербайджан считает, что конфликт был решен путем войны. Около двух лет назад Азербайджан решил, что может применить силу для решения нагорно-карабахского конфликта, что само по себе является нарушением основополагающих принципов, гарантированных заключительным Заключительными актами ООН и Хельсинкского. Война принесла бедствия, но не разрешила конфликт, конфликт существует до сих пор. Вражда, распространение антиармянства подорвали перспективы мирного соглашения в регионе», - сказала Григорян.
Она задала вопрос, как можно вступать в политический диалог с Азербайджаном, когда в Азербайджане до сих пор содержатся армянские военнопленные и плененные мирные жители, ежедневно подвергающиеся бесчеловечному обращению, когда Азербайджан совершает насилие, кровопролитие, уничтожает армянское культурное наследие в Нагорном Карабахе.
«Как можно говорить о безопасности, когда из Азербайджана изо дня в день продолжаются угрозы применения силы, пропаганда цинизма, воинственная риторика и ксенофобия? Более того, в настоящее время азербайджанские военные продолжают оккупацию суверенной территории Армении в области Сюник. Такая политика, проводимая Азербайджаном, не позволяет думать о безопасной среде в нашем регионе», - сказала Анна Григорян.
Обращаясь к коллегам, депутат подчеркнула, что молчание и равнодушие Европы усложняют все это. По ее словам, надо быть честными, говоря о красных линиях в вопросах безопасности.
«Если война, развязанная Азербайджаном против Нагорного Карабаха при полной поддержке Турции, не была красной линией для введения санкций против режима военного преступника Алиева, если захват и пытки наших солдат не были красной линией, то я должна спросить, мы за политический диалог или за политику агрессии? Если мы выбираем политический диалог и безопасность, а не агрессию, терроризм и ксенофобию, то ЕС должен дать конкретную адресную политическую оценку действиям Азербайджана и Турции. Двойные стандарты, избирательные подходы должны быть отвергнуты, если мы действительно хотим добиться безопасности в нашем регионе», - заключила депутат НС РА.