Մյունխենում հանդիպել են Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 19-ին հանդիպում է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ նախարարները գոհունակություն են հայտնել երկու ժողովուրդների միջև պատմական կապերի և փոխըմբռնման վրա հիմնված հարաբերությունների դրական դինամիկայի առնչությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով որակական նոր մակարդակի հասցնելու հայ-իրանական համագործակցությունն անվտանգային, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտի, զբոսաշրջության ու մշակույթի և այլ ոլորտներում։
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներն ընդգծել են «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման մասին» համաձայնագրի վերջնականացման և ստորագրման անհրաժեշտությունը՝ այս համատեքստում կարևորելով փորձագետների՝ 6-րդ հանդիպման կազմակերպման նպատակով միասնական ջանքերի ներդրումը։
Արարատ Միրզոյանը և Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի և նրա ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը: Ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության խաղաղ և տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը:

YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. On February 19, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with Foreign Minister of Iran Hossein Amir Abdollahian in Munich, the Armenian foreign ministry said in a press release.
The Ministers commended the positive dynamics of the relations based on historical ties and understanding between the two peoples, expressing readiness to raise the Armenian-Iranian cooperation in the spheres of security, trade and economy, energy, transport, tourism and culture to a qualitatively new level.
The Foreign Ministers of Armenia and Iran stressed the need for finalizing and signing of the agreement on the establishment of the “Persian Gulf-Black Sea” international transport corridor, in this context emphasizing the importance of joint efforts towards organizing the 6th meeting of experts.
Ararat Mirzoyan and Hossein Amir Abdollahian touched upon a wide range of issues on regional and international security and stability.
Minister Mirzoyan presented to his counterpart the situation resulting from the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh and its people, as well as from the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia. He highly appreciated Iran's position on Armenia's territorial integrity and border inviolability. The need for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was also stressed.