Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երը հայտարարություն են տարածել Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման մասին
Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երը հայտարարություն են տարածել Արայիկ
Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունը` կապված Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված քրեական հետապնդման հետ, սեփական պատերազմական հանցանքները քողարկելուն,  միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն և Արցախի խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված հերթական քայլն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին միասնական հայտարարություն են տարածել ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն ու Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ադրբեջանական իշխանությունները միշտ են վարել Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու, մարդու իրավունքները խախտող, խաղաղության դեմ ուղղված պատերազմական հանցանքները թաքցնելու քաղաքականություն` կեղծելով փաստերը: Սրանով շարունակաբար կոպիտ կերպով խախտել են մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի միջազգային բացարձակ պահանջները:
Հայաստանի և Արցախի, ինչպես նաև՝ միջազգային  հանրային գործիչների, փորձագետների ու  լրագրողների թիրախավորելու, նրանց, այսպես կոչված, սև ցուցակներով շանտաժի ու հետապնդման ենթարկելու գործելաոճը լավագույնն է փաստում, որ ադրբեջանական իշխանությունների խաղաղության կոչերն ու հայտարարություններն իրականում կեղծ են, շղարշ են արտաքին աշխարհի համար և ունեն իսկական մտադրությունները քողարկելու նպատակ:
Իրականում, տարիներով է վարվել հայատյացության հովանավորության և թշնամանքի քարոզի քաղաքականություն էթնիկ ու կրոնական հիմնական հենասյուներով` խորքային անհանդուրժողականությամբ:
Փաստացի, վարվել է ցեղասպան քաղաքականություն, որը շարունակվում է նաև ներկայում:
Անգամ կրթական համակարգում է դրված հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունը` ապահովելով նույնական վերարտադրություն հետագայում և ատելության տարածում հասարակությունում (հիմնավորվում է փաստերով):
Այս քաղաքականությունն է այն աղբյուրը, որ սնուցել ու խրախուսել է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների վայրագություններն ու խոշտանգումները, խաղաղ բնակչության էթնիկ զտումները արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում` այդ պատերազմից առաջ ու հետո տարբեր զինված հարձակումներով ու հանցավոր արարքներով:
Հենց ադրբեջանական իշխանությունն է ուղիղ պատասխանատու պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների, այդ թվում` Արցախի գրեթե բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերը, ահաբեկիչների ու վարձկանների օգտագործմամբ, դիտավորյալ և նպատակային հարձակման ենթարկելու, 80 քաղաքացիական անձանց սպանելու, 165 քաղաքացիական անձանց տարբեր աստիճանի վիրավորումներ հասցնելու, հայ գերիներին խոշտանգելու և զոհված զինծառայողների մարմինները անարգելու, Արցախի մոտ 40 000 քաղաքացիական բնակչությանը հայրենի տներից ունեզրկելու և բռնի տեղահանելու, Արցախում հայկական պատմամշակութային հուշարձանները պղծելու, վանդալիզմի ենթարկելու և ոչնչացնելու համար։
Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում COVID-19 համավարակի պայմաններում միջազգայնորեն անթույլատրելի զինված հարձակումների համար, որոնցով կաթվածահար արեցին Հայաստանի ու Արցախի առողջապահության համակարգերը և դրանով ապահովեցին մահվան թվերի շեշտակի աճ:
Նույն կերպ էլ նրանք տարբեր գործիչների, իրավապաշտպանների ու լրագրողների (այդ թվում` միջազգային) նկատմամբ թշնամանքի մղումով քրեական գործեր հարուցելով փորձել են ուղղակի քողարկել իրենց կատարած ու կատարելիք վայրագությունները Արցախի խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ:
44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական իշխանությունների այս քաղաքականությունն ավելի է սաստկացել, ստացել է նոր դրսևորումներ. թույլ չեն տալիս մարդկանց վերականգնել կյանքը պատերազմից հետո, անընդհատ խաղաղ բնակչության համար փորձում են ստեղծել հուսահատության մթնոլորտ` մարդկանց անվտանգության, կյանքի ու մյուս կենսական իրավունքների դեմ ամենօրյա հանցավոր ոտնձգություններով ու այլ ահաբեկչական արարքներով:
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների վերը շարադրված գնահատականները հիմնված են հավաստի, կոնկրետ փաստերի վրա և տեղ են գտել մեր բազմաթիվ զեկույցներում:
Ուստի, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման նպատակը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախում ապրող յուրաքանչյուր մարդու ահաբեկելը և խաղաղ բնակչության մոտ խուճապ առաջացնելը: Անգամ ադրբեջանական իրավապահ մարմինների բառապաշարն է բացահայտ վկայում այդ նպատակի մասին: Սա իր հերթին նշանակում է, որ այդ հետապնդումն ունի քաղաքական շարժառիթներ և հիմնված է փաստերի բացահայտ մանիպուլացիայի վրա:
Մենք միջազգային հանրությանը համոզված իրազեկում ենք, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակելու են փաստերի կեղծումը և մոլորեցումը նորանոր մեթոդներով, ինչպես նաև խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրենց հանցավոր արարքները խաղաղության կոչերի ներքո թաքցնելով, քանի դեռ իրենց ցեղասպան քաղաքականության համար հասցեական արձագանքի և պատասխանատվության չեն արժանացել ու չեն պատժվել իրենց հանցավոր արարքների համար»,- նշված է Մարդու իրավունքների պաշտպանների հայտարարության մեջ:
Պաշտպանները տեղեկացնում են, որ այս համատեղ հայտարարությունը կուղարկվի միջազգային կառույցներին նաև առանձին նամակներով:

ЗПЧ Армении и Арцаха распространили заявление, касающееся преследования властями Азербайджана президента Арутюняна
ЗПЧ Армении и Арцаха распространили заявление, касающееся преследования властями
Азербайджана президента Арутюняна
Заявление властей Азербайджана относительно уголовного преследования президента Республики Арцах Араика Арутюняна является очередным шагом, направленным на сокрытие собственных военных преступлений, введение в заблуждение международного сообщества и запугивание мирного населения Арцаха. Как передает «Арменпресс», по этому поводу с совместным заявлением выступили Омбудсмен Республики Армения Арман Татоян и Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
«Азербайджанские власти всегда проводили политику изоляции Арцаха от внешнего мира, сокрытия военных преступлений против прав человека и мира и фальсификации фактов. Тем самым они грубо нарушают международные требования прав человека и гуманитарного права.
Преследования и шантаж так называемыми черными списками деятелей Армении и Арцаха, а также международных общественных деятелей, экспертов и журналистов – лучшее доказательство того, что призывы к миру и заявления властей Азербайджана на самом деле – ложные. Они являются ширмой для внешнего мира и преследуют цель скрыть свои истинные намерения.
В действительности, в Асербайджане годами проводилась политика покровительства арменофобии, пропаганды вражды с основными этническими и религиозными устоями и с глубокой нетерпимостью.
Фактически проводилась политика геноцида, которая продолжается до сих пор.
Политика ненависти и вражды по отношению к армянам присутствует даже в системе образования, она обеспечивает такое же воспроизводство и в будущем, и такое же распространение ненависти в обществе (основано на фактах).
Эта политика является источником, который взращивал и поощрял зверства и пытки азербайджанских военнослужащих в отношении мирного населения Армении и Арцаха, этническую чистку мирного населения во время 44-дневной Арцахской войны, различные вооруженные нападения и преступления, совершенные до и после той войны.
Именно азербайджанская власть несет прямую ответственность за военные преступления и преступления против человечества, совершенные почти во всех гражданских населенных пунктах Арцаха, с использованием террористов и наемников, за умышленные и целенаправленные нападения, за убийство 80 гражданских лиц, нанесение ранений разной степени тяжести 165 гражданским лицам, за пытки армянских пленных и осквернение тел погибших военнослужащих, за насильственное выселение около 40 000 граждан Арцаха из их родных домов, за осквернение и уничтожение армянских памятников истории и культуры в Арцахе и за вандализм.
Власти Азербайджана несут ответственность за международно неприемлемые вооруженные нападения в условиях пандемии COVID-19, которые парализовали системы здравоохранения Армении и Арцаха, тем самым приведя к резкому росту смертности.
Точно так же, возбуждая уголовные дела против различных политиков, правозащитников и журналистов (в том числе и международных), они пытаются скрыть зверства, совершенные и совершаемые в отношении мирного армянского населения Арцаха.
После 44-дневной войны эта политика азербайджанских властей усилилась и получила новые проявления. Они не дают людям восстановить свою жизнь после войны, ежедневными преступными посягательствами на безопасность людей, на их жизнь и на другие жизненно важные права и иными террористическими актами пытаются создать атмосферу безысходности для гражданского населения.
Изложенные выше оценки Защитников прав человека Армении и Арцаха основаны на достоверных, конкретных фактах и нашли место в наших многочисленных докладах.
Следовательно, целью преследования Президента Республики Арцах Араика Арутюняна, объявленного азербайджанскими властями, является ничем иным, как запугиванием каждого живущего в Арцахе человека и сеяния паники среди мирного населения.
Мы убежденно информируем международное сообщество, что азербайджанские власти продолжают  фальсификации фактов, вводя в заблуждение новыми методами. Под призывами к миру они скрывают свои преступные деяния в отношении мирного населения, так как пока не удостоились адресной реакции и ответственности за свою геноцидальную политику, и не наказаны за свои преступные деяния», - говорится в заявлении Защитников прав человека Армении и Арцаха.