Պոլսո Հայոց պատրիարքը ողջունել է Երևան-Ստամբուլ ուղիղ թռիչքների վերսկսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը փետրվարի 3-ին ընդունել է  Flyօne Armenia ավիաընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանին և նրա գործընկերներին, ովքեր փետրվարի 2-ին իրականացված առաջին չվերթով Երևանից ժամանել են Ստամբուլ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը:
Պոլսո պատրիարք Մաշալյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ թռիչքների վերսկսման կապակցությամբ՝ նշելով, որ այս քայլը ջերմորեն ողջունում են նաև համայնքի անդամները: Նա հույս է հայտնել, որ թռիչքների վերսկսումը դրական գործոն կդառնա երկու երկրների հարաբերությունների բնականոն ընթացքը խթանելու ճանապարհին: Պատրիարք Մաշալյանը համոզմունք է հայտնել, որ ուղիղ հաղորդակցման հնարավորություններն անգնահատելի են երկու ժողովուրդների ու երկրների փոխադարձ ճանաչման իմաստով:
Flyօne Armenia ավիաընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Արամ Անանյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ հայտնելով, որ ընկերությունը թռիչքներն իրականացնում է ամենայն պատասխանատվությամբ ու գիտակցում է գործի կարևորությունը: Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի հայկական համայնքի անդամները կօգնեն իրենց ջանքերին ու մեծապես կօգտվեն ուղիղ թռիչքներից:
Ակնկալվում է, որ Անանյանը փետրվարի 3-ին կայցելի նաև Սուրբ Փրկիչ Ազգային հիվանդանոց՝ հանդիպելու հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուին, ով նաև գլխավորում է Թուրքիայի հայկական վաքըֆների միությունը: Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպություն այցի ընթացքում Անանյանը կհանդիպի տեղի հայկական մամուլի ներկայացուցիչների հետ:

Армянский Патриарх Константинополя приветствовал возобновление прямых рейсов Ереван-Стамбул
3 февраля Армянский Патриарх Константинополя архиепископ Саак Машалян принял председателя Совета директоров авиакомпании «Flyone Armenia» Арама Ананяна и его коллег, прибывших в Стамбул, первым рейсом компании 2 февраля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Константинопольский Армянский Патриархат.
Патриарх Константинопольский Машалян выразил удовлетворение возобновлением прямого авиасообщения между Арменией и Турцией, отметив, что этот шаг горячо приветствуется членами общины. Он выразил надежду, что возобновление авиасообщения станет положительным фактором, способствующим нормальному течению отношений между двумя странами. Патриарх Машалян выразил уверенность, что возможности прямого общения бесценны с точки зрения взаимного признания двух народов и стран.
Председатель Совета директоров авиакомпании «Flyone Armenia» Арам Ананян поблагодарил за теплый прием, отметив, что компания будет выполнять полеты со всей ответственностью и осознанием значения этого дела. Он выразил надежду, что члены армянской общины Турции помогут в их усилиях и смогут получить большую пользу от прямого авиасообщения.
Арам Ананян  3 февраля посетит Национальную клинику Святого Спасителя, чтобы встретиться с Петросом Шириноглу, председателем Попечительского совета больницы, который возглавляет Союз армянских благотворительных организаций Турции. В ходе визита в Организацию черноморского экономического сотрудничества Арам Ананян встретится с представителями местной армянской прессы.