Հույն և հայ ժողովուրդները ազգակից քաղաքակրթությունների երկու եղբայրներ են. ՀՀ դեսպանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյսակի առիթով հունվարի 21-ին Հունաստանի ամենատարբեր քաղաքների նշանավոր կառույցները լուսավորվել են հայկական եռագույնով. հույն և հայ ժողովուրդները ազգակից քաղաքակրթությունների երկու եղբայրներ են, որոնք կարող են ամուր կանգնել, երբ միշտ միասին են գործում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հունարենով հղած իր ուղերձում՝ Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
«Այսօր լրանում է Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակը։ Հունաստանն այն հազվագյուտ երկրներից է և հույներն այն եզակի ժողովուրդներից են, որոնց հետ մեր հարաբերությունները և բարեկամությունը ունեն հազարամյակների պատմություն»,-նշել է դեսպան ուղերձում:
Նա ընդգծել է, որ հույն և հայ ժողովուրդները կիսում են ընդհանուր արժեքներ, սկզբունքներ, ընդհանուր սպառնալիքներ ու ակնկալիքներ և արյունակցական կապեր։ Դրանք ավելին են, քան որևէ տեսակի շահադիտական կապերը։
«Մեր եղբայրությունը անցել է ժամանակի և պատմության բոլոր փորձությունները, ըստ այդմ դառնալով ավելի ամուր։ Հույն և հայ ժողովուրդները ազգակից քաղաքակրթությունների երկու եղբայրներ են, որոնք կարող են ամուր կանգնել, երբ միշտ միասին են գործում»,-ասել է Մկրտչյանը:
Դեսպանը շեշտել է, որ միանշանակ երկու երկրների հարաբերությունների 30 ամյակը նշում ենք քաղաքական ամենաբարձր մակարդակի սերտ կապերով։ Մյուս կողմից, նրա խոսքով, երկու երկրները բոլոր միջոցներով էլ ավելի են խորացնելու տնտեսական և առևտրային կապերը, որի համար կա պարարտ հող։
«Մշակութային դիվանագիտությունը հզորագույն գործիք է՝ թե հույների և թե հայերիս համար, և չնայած, որ կարծում ենք, թե բավարար ճանաչում ենք միմյանց, սակայն միշտ կա ավելին իմանալու և ավելի փոխհարաբերվելու տեղ։ Մշակույթով միմյանց ճանաչելու և սիրելու հնարավորություններն անսպառ են։ Ռազմական բարձր մակարդակի հարաբերությունները էլ ավելի են խորանում, ինչն ուրախալի, բայց նաև կարորագույն հանգամանք է»,-նշել է դեսպանը:
Իսկ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներն առջևում են և դրանց մասին տարվա ընթացքում դեսպանությունը կտեղեկացնի:
Հունվարի 21-ին այս առթիվ Հունաստանի հյուսիսից հարավ, արևելքից արևմուտք ամենատարբեր քաղաքների նշանավոր կառույցները լուսավորվել են հայկական եռագույնով։ Դեսպան Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր քաղաքների խորհուրդներին, որոնք ընդառաջել են դեսպանության խնդրանքը:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Հունաստան այն քաղաքական գործիչներին, հունահայ համայնքի այն ներկայացուցիչներին, ովքեր 30 տարիների ընթացքում ունեցել են իրենց անուրանալի ներդրումը հայ-հունական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների կառուցման և կայացման համար։

Greek and Armenian peoples are two brothers of related civilizations - Armenian Ambassador
YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. On the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Greece, on January 21, the famous buildings of various Greek cities were illuminated in the colors of the Armenian flag: the Greek and Armenian peoples are two brothers of related civilizations that can survive if they always work together, ARMENPRESS reports Ambassador of Armenia to Greece Tigran Mkrtchyan said in a message on the occasion of the 30th anniversary of the diplomatic relations between the two countries.
“Today marks 30 years since the establishment of diplomatic relations between Armenia and Greece. Greece is one of the few countries, and the Greeks are one of the unique nations, with which our relations and friendship have a history of millennia,” the Ambassador said.
He stressed that the Greek and Armenian peoples are united by common values, principles, common threats and expectations, blood ties. And this is more than just some commercial interests.
"Our brotherhood has gone through all the trials of time and history, becoming stronger. The Greek and Armenian peoples - the two brothers of the related civilization, which can stand firm when they work together ", said Mkrtchyan.
The Ambassador stressed that the 30th anniversary of the relations between the two countries is marked with close ties at the highest political level. On the other hand, according to him, the two countries will deepen economic and trade ties by all means, for which there is fertile ground.
"Cultural diplomacy is a powerful tool for both Greeks and Armenians, although we think we know each other well enough, but there is always room to learn more, to interact more. The opportunities to get to know and love each other through culture are endless. High-level military relations are deepening, which is a good and important fact," he said.
On this occasion, on January 21, the famous buildings of various cities of Greece were illuminated in the colors of the Armenian flag. Ambassador Mkrtchyan thanked the councils of all the cities that responded to the request of the embassy.
He also thanked the politicians of Armenia, Greece, the representatives of the Greek-Armenian community, who during the 30 years made their undeniable contribution to the construction and establishment of the Armenian-Greek privileged relations.