Հույն և հայ ժողովուրդները ազգակից քաղաքակրթությունների երկու եղբայրներ են. ՀՀ դեսպանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյսակի առիթով հունվարի 21-ին Հունաստանի ամենատարբեր քաղաքների նշանավոր կառույցները լուսավորվել են հայկական եռագույնով. հույն և հայ ժողովուրդները ազգակից քաղաքակրթությունների երկու եղբայրներ են, որոնք կարող են ամուր կանգնել, երբ միշտ միասին են գործում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հունարենով հղած իր ուղերձում՝ Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
«Այսօր լրանում է Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակը։ Հունաստանն այն հազվագյուտ երկրներից է և հույներն այն եզակի ժողովուրդներից են, որոնց հետ մեր հարաբերությունները և բարեկամությունը ունեն հազարամյակների պատմություն»,-նշել է դեսպան ուղերձում:
Նա ընդգծել է, որ հույն և հայ ժողովուրդները կիսում են ընդհանուր արժեքներ, սկզբունքներ, ընդհանուր սպառնալիքներ ու ակնկալիքներ և արյունակցական կապեր։ Դրանք ավելին են, քան որևէ տեսակի շահադիտական կապերը։
«Մեր եղբայրությունը անցել է ժամանակի և պատմության բոլոր փորձությունները, ըստ այդմ դառնալով ավելի ամուր։ Հույն և հայ ժողովուրդները ազգակից քաղաքակրթությունների երկու եղբայրներ են, որոնք կարող են ամուր կանգնել, երբ միշտ միասին են գործում»,-ասել է Մկրտչյանը:
Դեսպանը շեշտել է, որ միանշանակ երկու երկրների հարաբերությունների 30 ամյակը նշում ենք քաղաքական ամենաբարձր մակարդակի սերտ կապերով։ Մյուս կողմից, նրա խոսքով, երկու երկրները բոլոր միջոցներով էլ ավելի են խորացնելու տնտեսական և առևտրային կապերը, որի համար կա պարարտ հող։
«Մշակութային դիվանագիտությունը հզորագույն գործիք է՝ թե հույների և թե հայերիս համար, և չնայած, որ կարծում ենք, թե բավարար ճանաչում ենք միմյանց, սակայն միշտ կա ավելին իմանալու և ավելի փոխհարաբերվելու տեղ։ Մշակույթով միմյանց ճանաչելու և սիրելու հնարավորություններն անսպառ են։ Ռազմական բարձր մակարդակի հարաբերությունները էլ ավելի են խորանում, ինչն ուրախալի, բայց նաև կարորագույն հանգամանք է»,-նշել է դեսպանը:
Իսկ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներն առջևում են և դրանց մասին տարվա ընթացքում դեսպանությունը կտեղեկացնի:
Հունվարի 21-ին այս առթիվ Հունաստանի հյուսիսից հարավ, արևելքից արևմուտք ամենատարբեր քաղաքների նշանավոր կառույցները լուսավորվել են հայկական եռագույնով։ Դեսպան Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր քաղաքների խորհուրդներին, որոնք ընդառաջել են դեսպանության խնդրանքը:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Հունաստան այն քաղաքական գործիչներին, հունահայ համայնքի այն ներկայացուցիչներին, ովքեր 30 տարիների ընթացքում ունեցել են իրենց անուրանալի ներդրումը հայ-հունական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների կառուցման և կայացման համար։

Греческий и армянский народы – два брата родственных цивилизаций. Посол РА
По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией 21 января известные сооружения различных греческих городов были освещены в цвета армянского триколора: греческий и армянский народы- два брата родственных цивилизаций, которые могут выстоять, если всегда работают вместе.
Как передает Арменпресс, об этом заявил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян в своем послании на греческом языке по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией.
«Сегодня исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией. Греция — одна из немногих стран, а греки — один из уникальных народов, с которыми наши отношения и дружба имеют историютысячелетий», — говорится в сообщении посла.
Он подчеркнул, что греческий и армянский народыобъединяют общие ценности, принципы, общие угрозы и ожидания, кровные узы. И это больше, чем просто какие-то коммерческие интересы.
«Наше братство прошло через все испытания времени и истории, став поэтомунамного сильнее. Греческий и армянский народы–это два брата родственных цивилизаций, которые могут выстоять, если всегда работают вместе», - сказал Мкртчян.
Посол подчеркнул, что 30-летие отношений двух стран мы однозначно отмечаем тесными связями на самом высоком политическом уровне. С другой стороны, по его словам, две страны будут всеми силами углублять торгово-экономические связи, для которыхсуществует благодатная почва.
«Культурная дипломатия является мощным инструментом —как для греков, так и для армян, и хотя мы думаем, что знаем друг друга достаточно хорошо, тем не менее всегда есть возможность узнать больше, теснее взаимодействовать. Возможности узнать и полюбить друг друга через культуру безграничны.  Военные отношения на высшем уровне еще больше углубляются, что является радостным, но еще и важным обстоятельством», - сказал посол.
Впереди мероприятия, посвященные 30-летию дипломатических отношений, о которых посольство будет информировать в течение года.
По этому случаю 21 января известные здания различных городов на севере и юге, востоке и западе Греции были освещены в цвета армянского триколора. Посол Мкртчян поблагодарил советы всех греческих городов, откликнувшихся на просьбу посольства.
Он также поблагодарил политических деятелей Армении и Греции, представителей армянской общины Греции, которые за 30 лет внесли неоспоримый вклад в построение и становление привилегированных армяно-греческих отношений.