Գերտերությունների միջև անվստահության մակարդակը հասել է գագաթնակետին. ՄԱԿ- ի գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Համաշխարհային հանրությունը բախվում է դաժան հակամարտությունների, իսկ գերտերությունների միջև անվստահության մակարդակը հասել է գագաթնակետին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ՝ ելույթ ունենալով  Գլխավոր ասամբլեայի առջեւ:
« Մենք ևս մեկ տարի սկսել  ենք համաշխարհային համավարակի ճիրաններում։ Կորոնավիրուսը շարունակում է տնօրինել կյանքը, ծրագրերն ու հույսերը: Անորոշությունն էլ ավելի է մեծացել: Մինչդեռ աճում է անհավասարությունը և գնաճը: Մենք բախվում ենք քաղաքական դաժան հակամարտությունների: Գերտերությունների միջև անվստահության մակարդակը հասել է գագաթնակետին»,- ասել է Գուտերեշը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ 1945 թվականից ի վեր աշխարհում այժմ տեղի են ունենում ամենամեծ թվով դաժան հակամարտություններ:
«Միջուկային սպառազինությունների պաշարների թիվը գերազանցում է 13 հազարը, դա տասնամյակի ընթացքում ամենաբարձր մակարդակն է», - նշել է Գուտերիշը:

Генсек ООН заявил, что уровень недоверия между мировыми державами достиг пика
Мировое сообщество сталкивается с политическими волнениями и жестокими конфликтами, при этом уровень недоверия между глобальными державами достиг пика. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в пятницу генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, выступая перед Генеральной Ассамблеей по приоритетам работы на 2022 год.
"Мы начали еще один год в тисках глобальной пандемии. Коронавирус продолжает распоряжаться жизнями, планами и надеждами, - сказал он. - Единственной определенностью является неопределенность в еще большей степени. Между тем растут неравенство и инфляция. <…> Мы сталкиваемся с политическими волнениями и жестокими конфликтами. Недоверие между мировыми державами достигло пика".
Генсекретарь отметил, что сейчас в мире наблюдается наибольшее число насильственных конфликтов со времен 1945 года.
"Число [единиц] запасов ядерных вооружений превышает 13 тыс. - это наивысший уровень за десятилетия", - обратил внимание Гутерриш.