Գերտերությունների միջև անվստահության մակարդակը հասել է գագաթնակետին. ՄԱԿ- ի գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Համաշխարհային հանրությունը բախվում է դաժան հակամարտությունների, իսկ գերտերությունների միջև անվստահության մակարդակը հասել է գագաթնակետին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ՝ ելույթ ունենալով  Գլխավոր ասամբլեայի առջեւ:
« Մենք ևս մեկ տարի սկսել  ենք համաշխարհային համավարակի ճիրաններում։ Կորոնավիրուսը շարունակում է տնօրինել կյանքը, ծրագրերն ու հույսերը: Անորոշությունն էլ ավելի է մեծացել: Մինչդեռ աճում է անհավասարությունը և գնաճը: Մենք բախվում ենք քաղաքական դաժան հակամարտությունների: Գերտերությունների միջև անվստահության մակարդակը հասել է գագաթնակետին»,- ասել է Գուտերեշը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ 1945 թվականից ի վեր աշխարհում այժմ տեղի են ունենում ամենամեծ թվով դաժան հակամարտություններ:
«Միջուկային սպառազինությունների պաշարների թիվը գերազանցում է 13 հազարը, դա տասնամյակի ընթացքում ամենաբարձր մակարդակն է», - նշել է Գուտերիշը:

The level of distrust between superpowers has reached its peak - UN Secretary General
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. The world community is facing violent conflicts, and the level of distrust between the superpowers has reached its peak, ARMENPRESS reports, citing TASS, UN Secretary General António Guterres said, addressing the General Assembly.
"We have started another year in the clutches of the world pandemic. Coronavirus continues to control life, plans and hopes. Uncertainty has increased even more. Meanwhile, inequality and inflation are growing. We face fierce political conflicts. The level of distrust between the superpowers has reached a peak," Guterres said.
The Secretary-General noted that since 1945, the world now is experiencing the largest number of violent conflicts.