Վրաստանից մեղրի արտահանումն աճել Է ութ անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականին Վրաստանն արտահանել Է 657 հազար դոլար արժողությամբ 173 տոննա մեղր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է երկրի գյուղատնտեսության նախարարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչության տեղեկատվության համաձայն, արտահանման արժեքը 436 տոկոսով ավելի Է, քան 2020 թվականին, իսկ արտահանման ծավալն ավելի Է 696 տոկոսով: Արտահանված մթերքի 80 տոկոսից ավելին դուրս են հանել Եվրոպայի երկրներ: Վրացական մեղրը եվրոպական շուկան գրավել Է 2016 թվականի դեկտեմբերից, երբ Եվրահանձնաժողովը դրական գնահատական Է տվել Վրաստանի պետական վերահսկողության համակարգին եւ թույլատրել վրացական մեղրի ներմուծումը:
Արտադրանքը տարբեր պարամետրերով խիստ ստուգման Է ենթարկվում նախ՝ հայրենիքում: Ներկայում վրացական մեղրի արտահանումն իրականացվում Է ԵՄ-ի երկրներ, ԱՄՆ, Չինաստան եւ այլ երկրներ, ասվում Է հաղորդագրության մեջ: 2020 թվականին Վրաստանից արտահանվել Է 21,7 տոննա մեղր, ինչը 15,3 տոննայով (3,4 անգամ) ավելի Է, քան 2019 թվականին: Վրացական մեղրը, չինականի եւ արգենտինականի համեմատությամբ, որոնց գինը երկու դոլար Է, բավականին թանկ Է: Այն տարբերվում Է իր համային որակներով, Էկոլոգիական մաքրությամբ, եւ այդ մասին հիանալի գիտեն արտասահմանյան փորձագետները: Վրաստանում վրացական մեղրի մեկ կիլոգրամի մանրածախ գինը կազմում Է 20 լարի: Հանդիպում Է միաբույս մեղր, ալպյան գոտու մեղր, որը թանկարժեք մթերք Է, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Экспорт меда из Грузии вырос в восемь раз
В 2021 году Грузия экспортировала 173 тонны меда стоимостью 657 тысяч долларов, как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на сайте Минсельхоза страны.
По информации ведомства, стоимость экспорта на 436% больше, чем в 2020 году, а объем экспорта – на 696%.
Более 80% экспортируемой продукции вывезли в страны Европы. Грузинский мед покоряет европейский рынок с декабря 2016 года, когда Еврокомиссия положительно оценила систему госконтроля Грузии и дала добро импорту грузинского меда. Продукция проходит жесткий контроль по разным параметрам сначала на родине.
На данный момент экспорт грузинского меда осуществляется в страны ЕС, США, Китай и другие страны, говорится в сообщении.
В 2020 году из Грузии было экспортировано 21,7 тонны меда, что на 15,3 тонны (в 3,4 раза) больше, чем в 2019 году.
Грузинский мед, по сравнению с китайским и аргентинским, цена которых два доллара, довольно дорогой. Он отличается своими вкусовыми качествами, экологической чистотой, и об этом прекрасно осведомлены зарубежные эксперты.
В Грузии розничная цена килограмма грузинского меда составляет 20 лари. Встречается монофлорный мед, мед альпийской зоны, который является дорогостоящим продуктом.