Վախճանվել է աշխարհի ամենածեր տղամարդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 112 տարեկան հասակում Լեոնում վախճանվել Է աշխարհի ամենածեր տղամարդը՝ իսպանացի Սատուրնինո դե լա Ֆուենտե Գարսիան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Գիննեսի ռեկորդների գրքի կայքում:
«Սատուրնինո դե լա Ֆուենտե Գարսիան վախճանվել Է իր տանը, նա ապրել Է 112 տարի եւ 341 օր»,-ասվում Է հայտարարության մեջ:
Տղամարդը Գիննեսի ռեկորդների գրքում Է հայտնվել 2021 թվականի սեպտեմբերի 10-ին, այդ ժամանակ նա եղել Է 112 տարեկան եւ 211 օրական: Սատուրնինո դե լա Ֆուենտեն ծնվել Է Լեոնում 1990 թվականի փետրվարի 11-ին:
Նա հիշում Էր, որ ցածրահասակ (150 սանտիմետր) լինելու պատճառով իրեն բանակ չեն տարել Իսպանիայի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին (1936-1939 թթ.), այդ ժամանակ նա բացել Է կոշիկի իր սեփական գործը եւ սկսել կոշիկ կարել զինվորների համար:
Ազատ ժամանակ նա ֆուտբոլ Էր խաղում եւ երկրպագում հարազատ քաղաքի թիմին՝ «Կուլտուրալ Լեոնես»-ին: Սատուրնինո դե լա Ֆուենտեն եւ նրա կինը ունեցել են յոթ դուստր: Նրանք նաեւ ունեն 14 թոռ եւ 22 ծոռ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Умер старейший мужчина в мире
Испанец Сатурнино де ла Фуэнте Гарсия, самый старый мужчина в мире, скончался в Леоне в возрасте 112 лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте Книги рекордов Гиннесса.
"Сатурнино де ла Фуэнте Гарсия скончался у себя дома, ему было 112 лет и 341 день", — говорится в заявлении.
Мужчина попал в Книгу рекордов Гиннеса 10 сентября 2021 года, на тот момент ему было 112 лет и 211 дней. Сатурнино де ла Фуэнте родился в Леоне 11 февраля 1909 года. При жизни мужчина вспоминал, что из-за небольшого роста (150 сантиметров) его не призвали в армию в годы гражданской войны в Испании (1936-1939), тогда он открыл собственное обувное дело и начал делать обувь для солдат. В свободное время он играл в футбол и болел за команду родного города — "Культураль Леонеса".
У Сатурнино де ла Фуэнты и его супруги родились семь дочерей. Также у них есть 14 внуков и 22 правнука.