Ղազախստանում իրավիճակի կարգավորման մասին խոսելը դեռ վաղ է. Ստանիսլավ Զաս
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ղազախստանում իրավիճակի կարգավորման մասին խոսելը դեռ վաղ է, սակայն բեկում առաջացել է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում այս մասին  հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
«Դեռևս գործում է արտակարգ դրության ռեժիմը, հինգ տարածաշրջաններում այն արդեն չեղյալ է հայտարարվել, վաղը դեռ մի շարք տարածաշրջաններում այն կչեղարկվի», - ասել է Զասը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խոսքով ՝ ընթանում է  սահմանափակումների փուլային մեղմացում, բայց, այնուամենայնիվ, սա նշանակում է, որ երկիրը վերադառնում է նորմալ կյանքի:
«Երեւում է, որ իրավիճակի բեկումն արդեն առաջացել է: Խոսել այն մասին, որ, օրինակ, իրավիճակը կարգավորվել է, հավանաբար, վաղաժամ կլինի», - նշել է Զասը:

Говорить о нормализации ситуации в Казахстане пока рано: генсек ОДКБ
Говорить о нормализации ситуации в Казахстане пока рано, но перелом наступил. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил генсек ОДКБ Станислав Зась.
"Еще действует режим чрезвычайного положения, в пяти регионах он уже отменен, завтра еще будет ряд регионов отменяться", - сказал он.
По словам Зася, "идет такое поэтапное смягчение вот этих мер ограничительных, чрезвычайного положения, но тем не менее, значит, можно сказать так, что страна возвращается к нормальной жизни".
"Видно, что перелом в ситуации уже наступил. Говорить о том, что, допустим, обстановка нормализована - нет, наверное, будет преждевременным", - сказал он.