Մեղադրանք է առաջադրվել հայկական դիրքերի վրա ԱԹՍ կիրառելու մեջ կասկածվող իսրայելական ընկերությանն ու դրա աշխատակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ զբաղվող իսրայելական Aeronautics ընկերությանն ու դրա երեք ավագ աշխատակիցներին մեղադրանք է առաջադրվել, քանի որ նրանք խախտել են պաշտպանողական արտադրանքի արտահանումը կարգավորող օրենքը: Հենց այս ընկերությունն էր, որ 2017 թվականին հայտնվել էր սկանդալի կենտրոնում այն բանից հետո ինչ պարզվել էր, որ Aeronautics-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներն Ադրբեջանի պահանջով իրենց արտադրած ԱԹՍ-ներն այդ երկրին վաճառելուց առաջ դրանք փորձարկել էին Արցախում հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Haaretz-ը հայտնում է, որ իսրայելական դատարանի կողմից կայացված որոշումը թույլ չի տալիս այլ մանրամասներ հաղորդել գործի վերաբերյալ:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ընկերության դեմ հետաքննություն էր անցկացվում:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը 2017 թվականի օգոստոսին հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ կասեցրել է Aeronautics ընկերության կողմից արտադրվող հարձակողական դրոնների՝ օտարերկրյա մեկ կոնկրետ հաճախորդին վաճառելու արտոնագիրը: Նույն ամսում հայտնի էր դարձել, որ Իսրայելի ՊՆ-ն հետաքննություն է սկսել մի բողոքի առնչությամբ, համաձայն որի Aeronautics-ի ներկայացուցիչները Ադրբեջանում փորձարկել էին կամիկաձե դրոնները՝ հարձակում գործելով հայկական բանակի դիրքերի նկատմամբ:
Aeronautics ընկերությունը հերքել էր տեղեկությունը, որ իր աշխատակիցները երբևէ նման փորձարկում են արել: Ընկերությունից հայտնել էին, թե իրենք երբեք «անօդաչու սարքերի փորձարկումներ չեն իրականացնում կենդանի թիրախների վրա»:

YEREVAN, 29 DECEMBER, ARMENPRESS. Israeli drone-maker Aeronautics and three of its senior employees were charged on Wednesday with violating the law regulating defense exports in its dealing with one of its most prominent clients, ARMENPRESS reports, citing Haaretz.
A gag order issued by the Rishon Letzion Magistrate’s Court prevents the publication of further details.
The firm has been under investigation for the past several years. In 2018 the Justice Ministry said prosecutors intended to press charges against its employees for aggravated fraud and violations of the defense export law.
In an unusual announcement in August 2017, the Defense Ministry said that it had suspended the marketing and export license for one of the firm’s attack drones to a significant customer in a foreign country. Police later launched an investigation into the matter.
That same month it was reported that the Defense Ministry’s Security Agency opened a probe into a complaint alleging that Aeronautics representatives demonstrated the use of a kamikaze drone in Azerbaijan by attacking a manned position of the Armenian army.
The company denied the claim at the time and said that any operational use of the aircraft was only carried out by the buyer of the drone. Aeronautics Defense added that it never carries out demonstrations against live targets, as was the case in this instance.