Քերոբյանը ներկայացրեց, թե որքան գումար է անհրաժեշտ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ- Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծի կառուցման համար
Քերոբյանը ներկայացրեց, թե որքան գումար է անհրաժեշտ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-
Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծի կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մանրամասնեց, թե որքան գումար է անհրաժեշտ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու շինարարության համար:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում Քերոբյանն ասաց, որ կան որոշ մանրուքներ, որոնք պետք է հաշվի առնվեն` սկսած ժամանակացույցից և վերջացրած նրանով, թե որ հատվածներում է կառուցվելու երկաթգիծը:
«Գիտեմ, որ շատ քիչ գումար է անհրաժեշտ, որպեսզի վերանորոգվի Հայաստանից դեպի Իրան անցումը` Երասխի մոտ:  Այստեղ ուղղակի մի քանի հարյուր մետրի վերանորոգման խնդիր է: Երկրորդ ավելի խոշոր ներդրումը` Մեղրիի հատվածում երկաթգծի վերականգնումն է, որը արդեն բավականին ծախսատար է, որովհետև նախկին երկաթգիծն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել է և դարձել է ավտոմոբիլային ճանապարհ: Կարծում եմ, որ այնտեղ հստակ նախագիծ չունենք և չունենք մոտավոր գնահատական: Կարծում եմ, որ խնդիրը կարող է լուծվել  200 միլիոն դոլարի սահմաններում: Իսկ ավելի խոշոր ներդրում է պահանջվելու ՀՀ սահմանից մինչև Հորադիզ երկաթգծի կառուցումն է: Այնտեղ ներդրումները բավականին խոշոր են` 1 միլիարդ դոլարից ավելի ներդրում է պահանջվելու»,- ասաց Քերոբյանը:

Railway construction from Armenian border to Horadiz could require more than $1 billion
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. Minister of Economy Vahan Kerobyan revealed estimated costs of the construction of the Yeraskh-Julfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway.
Speaking to reporters after the Cabinet meeting, he said that some nuances must be taken into account, ranging from the timeframes up to the specific parts where the railway will be constructed.
“I know that very little money is required for repairing the passing from Armenia to Iran near Yeraskh. It’s just about a few hundred meters of renovation here. The second more major investment is the restoration of the railway in Meghri, which is rather costly because the past railway has been entirely dismantled and turned into a automobile road. I think we don’t have a concrete project here and we don’t have an approximate estimate. I think the issue can be solved for around 200 million dollars. While the construction of the railway from the Armenian border to Horadiz will require more major investments. The investments here are greater, it will take more than a billion dollars,” Kerobyan said.