Քերոբյանը ներկայացրեց, թե որքան գումար է անհրաժեշտ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ- Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծի կառուցման համար
Քերոբյանը ներկայացրեց, թե որքան գումար է անհրաժեշտ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-
Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծի կառուցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մանրամասնեց, թե որքան գումար է անհրաժեշտ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու շինարարության համար:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում Քերոբյանն ասաց, որ կան որոշ մանրուքներ, որոնք պետք է հաշվի առնվեն` սկսած ժամանակացույցից և վերջացրած նրանով, թե որ հատվածներում է կառուցվելու երկաթգիծը:
«Գիտեմ, որ շատ քիչ գումար է անհրաժեշտ, որպեսզի վերանորոգվի Հայաստանից դեպի Իրան անցումը` Երասխի մոտ:  Այստեղ ուղղակի մի քանի հարյուր մետրի վերանորոգման խնդիր է: Երկրորդ ավելի խոշոր ներդրումը` Մեղրիի հատվածում երկաթգծի վերականգնումն է, որը արդեն բավականին ծախսատար է, որովհետև նախկին երկաթգիծն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել է և դարձել է ավտոմոբիլային ճանապարհ: Կարծում եմ, որ այնտեղ հստակ նախագիծ չունենք և չունենք մոտավոր գնահատական: Կարծում եմ, որ խնդիրը կարող է լուծվել  200 միլիոն դոլարի սահմաններում: Իսկ ավելի խոշոր ներդրում է պահանջվելու ՀՀ սահմանից մինչև Հորադիզ երկաթգծի կառուցումն է: Այնտեղ ներդրումները բավականին խոշոր են` 1 միլիարդ դոլարից ավելի ներդրում է պահանջվելու»,- ասաց Քերոբյանը:

Керобян представил, какая сумма необходима для строительства железной дороги Ерасх- Джульфа-Ордубад - Мегри-Хорадиз
Керобян представил, какая сумма необходима для строительства железной дороги Ерасх-
Джульфа-Ордубад - Мегри-Хорадиз
Министр экономики Ваан Керобян уточнил, какая сумма будет необходима для строительства железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Хорадиз.
Как сообщает «Арменпресс», после заседания правительства Керобян журналистам заявил, что есть некоторые детали, которые необходимо учитывать, начиная от графика работ и заканчивая участками, на которых будет строиться железная дорога.
«Я знаю, что для ремонта переезда из Армении в Иран возле Ерасха потребуется очень мало денег. Дело лишь в ремонте нескольких сотен метров. Вторая крупная инвестиция понадобится для восстановления железной дороги на участке Мегри, это обойдется довольно дорого, поскольку бывшая железная дорога была полностью демонтирована и превращена в шоссе. Думаю, там нет четкого проекта, нет и приблизительной оценки. Вероятно, проблему можно решить в пределах 200 миллионов долларов. От границы РА до Хорадиза потребуется больше инвестиций - более 1 миллиарда долларов», - заявил Керобян.