ՀՀ նախագահը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Նշվում է, որ բարի գալուստ մաղթելով Հայաստանի նախագահին՝ Կատարի էմիրը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Կատարի միջև ձևավորված փոխվստահության մթնոլորտը և կառուցողական երկխոսությունը, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահի հետ իր ջերմ հարաբերությունները։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տարբեր ոլորտներում Ծոցի երկրների հետ համագործակցության խորացմամբ, և այդ համատեքստում Կատարը մեր երկրի կարևոր գործընկերներից է:
Հայաստանի նախագահը տեղեկություններ է ներկայացրել Հայաստանի իրավիճակի, առկա մարտահրավերներին, մասնավորապես, մարդասիրական խնդիրների վերաբերյալ:
Հայաստանի նախագահն ու Կատարի էմիրն ընդգծել են երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության մեծ ներուժը, հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման՝ երկուստեք պատրաստակամությունը: Նրանք անդրադարձել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնց իրականացումը դանդաղել էր կորոնավիրուսային համավարակի և պատերազմի հետևանքով, և ընդգծել դրանք հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները նշել են, որ երկու երկրները կարող են առաջ մղել իրենց հարաբերությունները հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտակրթական նորարարության, ֆինանսաբանկային, զբոսաշրջության, կլիմայական փոփոխությունների ոլորտներում։
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը ձգտում է դառնալ բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարությունների առաջատար երկիր: Այդ շրջանակում նա անդրադարձել է ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել նորագույն տեխնոլոգիաները և արհեստական բանականությունը, և նշել, որ Կատարը ևս կարող է կարևոր գործընկեր լինել այս ծրագրում:
Նշելով, որ տարբեր ոլորտներում Հայաստանն ունի ներդրումային մեծ հնարավորություններ, նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է.
«Մեզ համար ողջունելի կլինի Կատարի ընկերությունների հետաքրքրությունը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտների հանդեպ, պատրաստ ենք աջակցել պոտենցիալ ներդրողներին: Արհեստական բանականությունը, գիտությունը, ֆինանսաբանկային համակարգը, կրթությունն ու մշակույթն այն ոլորտներն են, որտեղ մեր համագործակցությունը կարող է ավելի խորանալ»:

Президент Армении встретился с эмиром Катара, шейхом Тамимом бин Хамад Аль Тани
Президента Республики Армения Армена Саркисяна, находящегося с рабочим визитом в Государстве Катар, принял эмир Катара, шейх Тамим бин Хамад Аль Тани.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Аппарате президента.
Приветствуя президента Армении, эмир Катара дал высокую оценку атмосфере взаимного доверия и конструктивному диалогу, которые сформировались между Арменией и Катаром, также и теплым отношениям с президентом Армении.
Президент Саркисян отметил, что Армения заинтересована в углублении сотрудничества со странами Персидского залива в различных сферах, и в этом контексте Катар является одним из важных партнеров нашей страны.
Президент Армении представил информацию о ситуации в Армении, о существующих вызовах, в частности, о гуманитарных проблемах.
Президент Армении и эмир Катара подчеркнули большой потенциал сотрудничества между двумя дружественными странами, обоюдную готовность к расширению и укреплению отношений. Они обсудили договоренности, достигнутые в ходе предыдущих встреч, реализация которых замедлилась вследствие пандемии и войны, и подчеркнули необходимость их скорейшего воплощения в жизнь.
Собеседники отметили, что обе страны могут продвигать свои связи, в частности, в сферах информационных технологий, научно-образовательных инноваций, финансово-банковских, в сфере туризма, климатических изменений.
Армен Саркисян сказал, что Армения стремится стать передовой страной высоких технологий и инноваций. В этом контексте он коснулся президентской инициативы ATOM, целью которой является развитие в Армении новейших технологий и искусственного интеллекта, и отметил, что Катар также может быть важным партнером в этой программе.
Отметив, что в различных сферах Армения имеет большие инвестиционные возможности, президент Саркисян отметил:
«Мы одобрим интерес компаний Катара к различным сферам экономики Армении, мы готовы содействовать всем потенциальным инвесторам. Искусственный интеллект, наука, финансово-банковская система, образование и культура - те сферы, в которых наше сотрудничество может углубиться».