Ճապոնացի տիեզերական զբոսաշրջիկը որոշել Է վերադառնալ Բայկոնուր եւ ծառ տնկել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի տիեզերական զբոսաշրջիկ Յուսակու Մայեդզավան չի կարողացել, Գագարինի կողմից սկիզբ դրած ավանդույթի համաձայն, ծառ տնկել Բայկոնուրի տիեզերագնացների ծառուղում եւ պլանավորում Է թռիչքից հետո վերադառնալ եւ դա անել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում: «Մենք չենք կարողացել ծառ տնկել այն պատճառով, որ այժմ ցուրտ Է եւ Երկիրը սառել Է, բայց մենք մտադիր ենք կա՛մ եւս մեկ անգամ այստեղ ժամանել, կա՛մ որեւԷ մեկին խնդրել, որպեսզի նա ծառ տնկի մեր փոխարեն, որպեսզի ծառը, այնուամենայնիվ, լինի»,-ասել Է Մայեդզավան:
«Սոյուզ-2.1ա» կրող հրթիռով «Սոյուզ ՄՍ-20» տիեզերանավի արձակումը Բայկոնուրի տիեզերակայանից նշանակված Է դեկտեմբերի 8-ին Երեւանի ժամանակով 11:38-ին: Նրա անձնակազմում են՝ ռուսաստանցի տիեզերագնաց Ալեքսանդր Միսուրկինը, ինչպես նաեւ առաջին երկու տիեզերական զբոսաշրջիկները՝ ճապոնացի միլիարդատեր Մայեդզավան եւ նրա օգնականը՝ Հիրանոն: Սպասվում Է, որ նրանք ՄՏԿ-ում (Միջազգային տիեզերակայան) կանցկացնեն 12 օր եւ Երկիր կվերադառնան դեկտեմբերի 20-ին Երեւանի ժամանակով 17:41-ին:

Японский космический турист решил вернуться на Байконур и посадить дерево
Японский космический турист Юсаку Маэдзава не смог по заложенной Гагариным традиции посадить дерево на аллее космонавтов на Байконуре и планирует после полета вернуться на космодром, чтобы сделать это, как передает Арменпресс, об этом  сообщил в интервью РИА Новости Маэдзава.
"Мы не смогли посадить деревья из-за того, что сейчас холодно и Земля замерзла, но мы предполагаем либо еще раз сюда приехать, либо кого-то попросить посадить его за нас. Но я очень хочу, чтобы дерево все-таки было", - сказал Маэдзава.
Запуск корабля "Союз МС-20" ракетой-носителем "Союз-2.1а" с космодрома Байконур намечается на 10.38 мск 8 декабря. В его экипаж вошли российский космонавт Александр Мисуркин, а также впервые два космических туриста: японец-миллиардер Маэдзава и его помощник Хирано. Ожидается, что они проведут на МКС 12 суток и возвратятся на Землю в 16.41 мск 20 декабря.