2021 թվականին ԵԱՏՄ-ի երկրների ՀՆԱ-ն 4 տոկոսով կաճի. Միշուստին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) համախառն ներքին արդյունքը կաճի 4 տոկոսով: Այս տվյալները հայտնել Է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը՝ դեկտեմբերի 2-ին ելույթ ունենալով երկրորդ Եվրասիական կոնգրեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Հնգյակի» երկրները հաղթահարում են կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքները:
Մենք տարին ավարտում ենք ոչ վատ ցուցանիշներով, որոնք գերազանցել են մինչհամավարակային մակարդակը: Եվրասիական բանկի գնահատումներով՝ ԵԱՏՄ-ի համախառն ներքին արդյունքն այս տարի կաճի 4 տոկոսով»,- նշել Է նա: «Արագ վերականգնում Է ցույց տալիս փոխադարձ առեւտուրը, հունվարից մինչեւ հոկտեմբեր այն գործնականում ավելացել Է մեկ երրորդով: Տարվա արդյունքներով ծավալները կարող են մեծանալ ավելի քան 10 տոկոսով, գերազանցել նախահամավարակային տարվա մեծությունը»,- հավելել Է Միշուստինը:
Միշուստինը հայտնել Է, որ ԵԱՏՄ-ի միասնական թվային տարածության ստեղծման համար հիմքը կառուցված Է: «Ընթանում Է միության ընդհանուր շուկաների՝ ֆինանսական, ԷլեկտրաԷներգետիկական, գազի, նավթի եւ նավթամթերքների շուկաների ձեւավորումը: Կառուցված Է ինստիտուցիոն հիմք ԵԱՏՄ-ի միասնական թվային տարածության ստեղծման համար»,- ասել Է Միշուստինը: Միշուստինը կարեւոր խնդիր Է համարել ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում տարածքների տրանսպորտային կապվածության ապահովումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мишустин заявил, что ВВП стран ЕАЭС вырастет в 2021 году на 4%
Валовой внутренний продукт (ВВП) государств, входящих в состав Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в 2021 году вырастет на 4%. Такие данные привел премьер-министр России Михаил Мишустин, выступая в четверг на втором Евразийском конгрессе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Страны "пятерки" преодолевают последствия распространения коронавируса. Мы завершаем год с неплохими показателями, которые превысили допандемийный уровень. По оценкам Евразийского банка развития, внутренний валовой продукт ЕАЭС вырастет в этом году на 4%", - отметил он.
"Быстрое восстановление показывает взаимная торговля, за январь - сентябрь она увеличилась практически на треть. По итогам года объемы могут повыситься более чем на 10%, превысить значение предпандемийного года", - добавил Мишустин.
Мишустин сообщил, что основа для создания единого цифрового пространства ЕАЭС выстроена.
"Идет формирование общих рынков союза: финансового, электроэнергетического, газового, нефтяного и нефтепродуктов. Выстроена институциональная основа для создания единого цифрового пространства ЕАЭС", - сказал Мишустин.