ՕՏՈւ-ն գերձայնային զենքով նոր ինքնաթիռներ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերձայնային զենքով նոր ինքնաթիռները Օդատիեզերական ուժերի (ՕՏՈւ) ավիացիոն զորամասերին կմատակարարվեն հաջորդ տարի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՕՏՈւ-ի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Անդրեյ Յուդինը հայտնել Է «Կրասնայա զվեզդա» թերթին տված հարցազրույցում:
«Հաջորդ տարին ՕՏՈւ-ի ավիացիոն զորամասերում հայտարարվել Է թռիչքի նախապատրաստման տարի, իսկ հակաօդային, հակահրթիռային պաշտպանության եւ տիեզերական զորքերի համար՝ մարտական հերթապահության տարի: Նաեւ այնտեղ պետք Է մարտական հերթապահության դրվեն ՍՌՀՏ-ի (սպառազինությունների, ռազմական եւ հատուկ տեխնիկայի) հեռանկարային նմուշները, այդ թվում նաեւ՝ գերձայնային զենքով»,-ասել Է նա:
Յուդինը ճշտել Է, որ 2022 թվականին պետական պաշտպանական պատվերի շրջանակներում պլանավորվում Է գնել սպառազինությունների, ռազմական եւ հատուկ տեխնիկայի հիմնական նմուշների ավելի քան 200 միավոր: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ 2024 թվականի վերջին, պլանի համաձայն, ՕՏՈւ-ն կստանա հինգերորդ սերնդի 22 Սու-57 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներ, իսկ մինչեւ 2028 թվականը դրանց թիվը Զինված ուժերում կհասցվի 76-ի:
Այժմ Ռուսաստանը աշխարհում միակ երկիրն Է հանդիսանում մարտական հերթապահության կանգնած կամ բարձր աստիճանի պատրաստության մեջ գտնվող գերձայնային հրթիռներով: Ռուսաստանի Զինված ուժերում փորձա-մարտական հերթապահություն են անում գերձայնային հրթիռով «Կինժալ» ավիահամալիրները, տեղի Է ունենում «Ցիրկոն» գերձայնային հրթիռի պետական փորձարկում, մարտական հերթապահություն են անում գերձայնային պլանավորվող բլոկով «Ավանգարդ» ռազմավարական հրթիռները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВКС получат новые самолеты с гиперзвуковым оружием
Новые самолеты с гиперзвуковым оружием будут поставлены на боевое дежурство в авиационных воинских частях Воздушно-космических сил в следующем году. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщил заместитель главнокомандующего ВКС генерал-лейтенант Андрей Юдин в интервью газете "Красная звезда".
"Следующий год в авиационных воинских частях ВКС объявлен годом летной подготовки, а для противовоздушной, противоракетной обороны и космических войск — годом боевого дежурства. Также нам предстоит поставить на боевое дежурство перспективные образцы ВВТС (вооружений, военной и специальной техники – ред.), в том числе и с гиперзвуковым оружием", - сказал он.
Юдин уточнил, что в рамках государственного оборонного заказа в 2022 году планируется закупка более 200 единиц основных образцов вооружения, военной и специальной техники.
Ранее сообщалось, что к концу 2024 года, по плану, ВКС получат 22 многофункциональных истребителя пятого поколения Су-57, а к 2028-му их число в Вооруженных силах доведут до 76.
Сейчас Россия является единственной страной в мире со стоящими на боевом дежурстве или находящимися в высокой степени готовности гиперзвуковыми ракетами. В российских Вооруженных силах несут опытно-боевое дежурство авиакомплексы "Кинжал" с гиперзвуковой ракетой, проходит госиспытания гиперзвуковая ракета "Циркон", несут боевое дежурство стратегические ракеты с гиперзвуковым планирующим блоком "Авангард".